Svijet se suočava sa „dužničkim cunamijem“ dok koronavirus uništava ekonomije

Svijetski dug
73 komentara

Očekuje se da će globalni dug do kraja godine narasti na rekordnih 277 biliona dolara, dok vlade i kompanije nastavljaju da troše kao odgovor na pandemiju Covid, rekao je Institut za međunarodne finansije (IIF).

Prema IIF, čiji su članovi preko 400 banaka i finansijskih institucija širom svijeta, globalni dug se ove godine povećao za 15 biliona dolara, na 272 biliona dolara od septembra. „Postoji značajna neizvjesnost oko toga kako se globalna ekonomija može razdužiti u budućnosti bez značajnih negativnih implikacija na ekonomsku aktivnost“, rečeno je, upozoravajući na „napad dužničkog cunamija“.

Izvještaj ukazuje na to da je među naprednim državama dug u trećem kvartalu porastao iznad 432 procenta BDP, što je porast od 50 procenata u odnosu na 2019. godinu. Sjedinjene Države, koje su primijenile jedan od najvećih podsticajnih paketa na svijetu, činile su gotovo polovina tog rasta. Ukupan američki dug na putu je da dostigne 80 biliona dolara u 2020. godini, u poređenju sa 71 bilion dolara u 2019. godini, rekao je IIF.

Što se tiče evrozone, vladine akcije dovele su do povećanja javnog duga od 1,5 biliona dolara u istom periodu, da bi dostigao 53 biliona dolara.

To je još uvijek ispod najviših vrijednosti u regionu od 55 biliona dolara zabilježenih u drugom kvartalu 2014. godine, kada su se suočavali sa krizom državnog duga.

Prema istraživanju, nivo duga na tržištima u razvoju popeo se na preko 248 procenata BDP, dok su Liban, Kina, Malezija i Turska doživjeli najveći rast duga nefinansijskog sektora.

„Tempo globalne akumulacije duga je bez presedana od 2016. godine, povećavajući se za više od 52 biliona dolara“, rekao je IIF. „Iako je oko 20 biliona dolara ovog naleta zabilježeno 2020. godine usred pandemije Covida-19, nakupljanje duga tokom posljednje četiri godine daleko je nadmašilo rast od 6 biliona dolara tokom prethodne četiri godine.“

COVID-19EkonomijaKoronavirussvijet
Pretplatiti se
Obavijesti o
73 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jack Shadow
4 godine prije

Pa to je i primarni cilj ove globalne asimptomatske Covid prevare, osiromaši narod,cijena rada pada,bogati postaju još bogatiji i moćniji a siromašni još siromašniji.

Befel2
4 godine prije

Jednom je neko naivno pitao odakle tim povjeriocima toliki novac da ga posude?

Sebo
4 godine prije

Pa upravo to je i cilj. Dug se ne može otplatiti i zato nam treba Veliki Reset. To je priča koju će nam prodati.

Max
4 godine prije

Pa to i jest cilj . Da se narode zaduži pa da ih se pretvori u roblje.

Zax
4 godine prije

Ti dugovi su neotplativi u praksi. A sav novac u opticaju ima podlogu u tom dugu. Jedno rjesenje je ponistavanje dugova. Ali u tom slucaju nestaje i novac koji bez dugova ne postoji. Drugo rjesenje je hiperinflacija kojom bi se otplatili svi dugovi. U obadva slucaja novac postaje bezvrijedan. Da se nije dogodila ova plandemija jedan od ova dva scenarija bi se dogodila. Ali ovo je samo privremeno i odgadja neizbjezno. I cisto sumnjam da elita ima neki plan za spas. Jer da su tako pametni kako neki misle nebi se nasli u ovakvoj situaciji. Samo odgadjaju neizbjezno. Sve valute koje nemaju podlogu u realnoj vrijednosti moraju propasti.

bauštelac
4 godine prije

ako ih to usrećuje neka samo kovanica ima dva lica

Nostradurus
3 godine prije

Bez velikog zaduženja država i propadanja srednjeg sloja nema rasta bogatstva bogatih. Takva je sad situacija. Prema tome, velik rast duga država ide na ruku najbogatijima. Nema razloga da se sa time stane.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI