Kina šalje robota na Mjesec po stijene koje će prebaciti na Zemlju

Površina Mjeseca
28 komentara

Pekinška svemirska agencija započela je projekat sakupljanja kamenja sa mjesečeve površine robotskim vozilom i njihovog donošenja na Zemlju, podvig koji su postigle samo dvije druge države i prvi pokušaj poslije skoro 50 godina.

Misija kineske Nacionalne svemirske administracije (CNSA) Chang’e-5 krenula je iz svemirskog lansirnog centra Wenchang u ponedjeljak pred zoru, postavljajući naprednu robotsku letjelicu i njenu raketu-nosač Long March-5 – najveću te vrste u Kini – na kurs za Mjesec. Ako sve prođe bez problema, letjelica će sakupljati svemirske stijene sa obilježenog satelita i vraćati ih kući do sredine decembra.

Pored sakupljanja mjesečevih materijala koji će naučnicima pomoći da razumiju porijeklo i istoriju Mjeseca, misija će takođe testirati kinesku robotiku, koristeći daljinski upravljano vozilo za prikupljanje i čuvanje uzoraka stijena u pripremi za složenije zadatke.

„Ovo je jedna stvar u kojoj je kineski svemirski program veoma dobar“, rekao je Andrew Jones, novinar koji pomno prati kineski svemirski program.

“Postavljaju inkrementalne ciljeve i dograđuju ono što su postigli i postavljaju ambicioznije ciljeve.”

Ako bi misija bila uspješna, Kina bi postala treća država pored Sjedinjenih Država i Sovjetskog Saveza koja je sakupljala materijale sa Mjesečeve površine, posljednji put to je postignuto SSSR-ovom misijom Luna 24 1976. godine.

Očekuje se da će svemirska letjelica težine oko 8.200 kilograma stići u orbitu oko Mjeseca 28. novembra, a za dan ili dva vjerovatno će poslati i vozilo za slijetanje i uspon na prethodno neistraženo mjesto na površini. Tačan vremenski okvir, međutim, nije jasan, jer su zvaničnici u Pekingu držali neke detalje misije u tajnosti.

Nakon što stigne na čvrsto tlo, robot će provesti jedan lunarni dan – otprilike dvije nedelje na Zemlji – sakupljajući oko četiri kilograma mjesečevog kamena, zemlje i prašine, nadamo se izbjegavajući „ekstremne temperature preko noći koje bi mogle oštetiti elektroniku“, prema Clive Nealu, geoznanstveniku sa Univerziteta Notre Dame u Indijani.

Prije povratka kući, dragocjeni teret će se utovariti na usponski brod, koji će se zatim sastati sa glavnim vozilom koje čeka u orbiti, što bi, kako je rekao koordinator istraživanja u Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA), Jampes Carpenter, bilo „dobra proba za buduće istraživanje s posadom“. Za Kinu bi to moglo značiti praksu za misiju s posadom na Mjesec postavljenu za 2030.

Većina uzoraka biti će uskladištena u Nacionalnom astronomskom opservatoriju Kineske akademije nauka u Pekingu, mada još uvijek nije jasno da li će bilo koji biti poslat istraživačima u inostranstvu. Američka svemirska agencija NASA, međutim, pozvala je Peking da svoje podatke podijeli s „globalnom naučnom zajednicom“, dok je ESA lansiranje najavila s nestrpljenjem, napominjući da će pratiti mrežu Kine svojom mrežom Estrack.

kinamjesecMjesečeve stijenePeking
Pretplatiti se
Obavijesti o
28 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
shumadinac
4 godine prije

Aaaaaaaaa – sad mi je jasno zašto su pokupovali sve što su mogli po Holivudu :)))))))))

U doba prilično radikalne konfrontacije Amerike i Kine ne bih isključio mogućnost da Amerika pokuša da “preuzme volan” nad raketom i malo je skrene. Da li možete da zamislite kakve bi to posledice imalo po kinesku nauku i ugled u svetu? U svakom slučaju bi odložili kosmičke projekte za godine ako ne i za celu deceniju.

4 godine prije zadnji put uredio shumadinac
4 godine prije

Kako pročitah-Pekinška- misli mi odletiše na patku, ali ne onaj bend iz 80-tih nego…
Mujo u Kini. I u restoranu ne zna šta da naruči i gleda oko sebe.
Vidi jednog koji je upravo dobio patku na tanjuru. Gleda, a ovaj gurne prst u patkin šupak, poliže ga, zovne konobara i kaže- ovo ne želim jesti, ovo je patka iz Hong Konga, a ja sam naručio Pekinšku.
Konobar donese novu, ovaj ponavlja proceduru i vraća i tu-ova je Sećuanska patka. Molim vas…
Mujo mu prilazi i moli za uslugu…
Izvinite, vidim da ste veliki znalac.
Znate, ja sam ratno siroče, pa eto, ako bi mi mogli reći iz kojeg sam kraja…

Faust
4 godine prije

To isto su Rusi učinili još davnih sedamdesetih.

ffjord
4 godine prije

Ovo je dobra vijest za cijelo covjecanstvo, sto ima vise nacija i naroda koje se uzdignu iz bijede bolje ce biti svakome.

Bolje je trgovati s bogatim nego tlaciti sirotinju.

Kina ce garantirati da svijet postane visepolaran, oni koji vjeruju u jednopolarni svijet je isto kao da vjeruju da je zemlja plosnata.

Kina ce uspijeti tamo gdje Rusija nije uspila a to je doniti visepolarni svijet.

Jednopolarni svijet moze ocuvati da sve zemlje rotiraju prema centru samo strahom a to je prirodno neodrzivo.

Nemoguce je vladati s drugim uz pomoc NATO bajoneta, americkih sankcija i Washingtonskih isceniranih optuzbi.

4 godine prije zadnji put uredio ffjord
Miljac
4 godine prije

Pekinška ili kineska? Nije LOGIČNO to što pišete…
Barem ste konstantni, kvaliteta vam se lagano ali stabilno srozava. Od portala kojeg sam prvog otvarao do… još jednog u nizu…
Šteta, iako se stvari uvijek mogu promijeniti.

Mölltaler
4 godine prije

Lijepa ova animacija ispod naslova kao uostalom i sve druge koje prikazuju zemlju sa mjeseca.

Emiliano Zapata
4 godine prije

Buduci da tvrdis da posjedujes telepatske moci, provjeri to nama kod Kineza pa nam se vrati i napisi sto si otkrio..

Greta Thunberg
4 godine prije

Šta, nemamo dovoljno stijena na Zemlji, pa dovlačimo one sa Mjeseca?! Taj mi je biznis sličan onom prodavanju leda Ekimima

Anica
4 godine prije

Koje lovacke price.

Stara kuka
4 godine prije

E mašala. Sad kad sam saznao da Kinezi idu na mjesec po kamenje odmah mi je lakše u životu. Koga birga za koronu, ovrhe, stožer, mjere i gospodarsku i psihičku propast, iseljavanje i sve druge probleme kad znamo da će brat Xi poslati astronaute da donesu četiri kile “dragocjene” svemirske šute na Zemlju..

Svi smo mi ljudi
4 godine prije

Kubrickov sin ovog puta u glavnoj redateljskoj ulozi.
Izvanbracni, naravno. S kosookom kolegicom.

TražeseDomaćaJaja
4 godine prije

Da li je ovo nastavak od “kamen,klak i pržina”?

Mikojan
4 godine prije

Gledam google mape i nađem svoj auto na parkiralištu, snimljen sa orbitalnim satelitom civilne namjene na visini 350-700Km. A niko da nam snimi onaj lunarni rover kojim su ameri jurili Mjesečevom površinom. Oko Mjeseca imamo već niz godina LRO koji kruži na visinama 50-80km, dakle sa te visine ne da bi snimio Lunar Rover već bi snimio svaku maticu na njemu. Ali čuda neviđena, nema ni jedne slike.
Ja vjerujem da su ameri bili gore ali ova “tajanstvenost” mi malo glupo djeluje.

Mozart
4 godine prije

Nekoliko kamenja i projekt od miljardi dok pueblo rinta za rizu.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI