Evropa pojačava uvoz ruskog mazuta

Ruska rafinerija
5 komentara

Dok je venecuelanska sirova nafta istisnuta sa američkog tržišta, iranski izvoz je podlegao sličnom nizu sankcija, Meksiko je i dalje u padu, pa čak i pristaje na smanjenje proizvodnje OPEC +, ruski mazut ostaje jedno od rijetkih sirovina USGC, još uvijek nije previše skupo i dostupno je u dovoljnim količinama. Međutim, zimski mjeseci sezone 2020/2021. do sada su bili svjedoci naglog pada ruskog izvoza mazuta prema Sjedinjenim Državama i prilično opipljivog povećanja njihovih zaliha ka Evropi. Da li bi to moglo da okonča neobičnu američko-rusku ljubavnu priču HSFO?

Isporuke ruskog mazuta u Evropu u prosjeku su iznosile otprilike 500 kbpdd u proteklih 5 godina, mada je od 2019. trend počeo da postepeno opada sve više – 2020. kretao se oko 375 kbpdd, uz to da su novembar-decembar bili znatno bolji nego mjeseci koji su im prethodili. Preorijentacija nekadašnjeg evropskog izvoza ka Sjedinjenim Državama na mnogo je načina spasila ruske sjeverozapadne rafinerije, jer ne bi mnogo prodajnih mjesta preživjelo u okruženju odsumporavanja. Sa priličnim udjelom evropske potražnje, američke rafinerije su iskoristile relativno jeftin HSFO kao sekundarnu sirovinu za koker, naizgled na obostranu korist. Ipak, od novembra 2020. pa nadalje, ruski izvoz mazuta počeo je da se vraća na nekadašnju raspodjelu, jer su tereti vezani za SAD sve rjeđi a izvoz u Evropu je u porastu.

Ostaju sasvim objektivni razlozi da padnu i zalihe ruskog mazuta. Prvo i najvažnije, zaustavljanje zbog uragana ostavilo je traga u prečišćavanju u novembru – prerađivačke radnje sredinom novembra smanjile su se za oko 15 % u roku kraćem od dvije nedjelje, podstaknute uraganom Zeta i posljedicama COVIDA-19. Drugo, sezonsko održavanje moglo bi takođe biti dio slagalice, sa čak 2,5 mbpd prerađivačkog kapaciteta uklonjenog iz toka za vrijeme posljednja 2 mjeseca 2020. Treće, statistika u stvarnom vremenu mogla bi biti pomalo iskrivljena jer često izvor HSFO prikazuje mjesto prenosa broda sa broda, što znači da su neke zalihe koje zvanično dolaze iz Skava ili Malte možda u stvari ruskog porijekla.

Uspon Evrope mogao bi biti potkrijepljen i nekim statističkim posebnostima, jer je glavno tržište za snabdijevanje mazutom bogatog sumporom u decembru 2020. bio Bliski Istok, a ne Evropa. Što se tiče evropskog izvoza, većina ruskog mazuta, koje se generalno proizvodi na baltičkom području, izvozi se u područje Amsterdam-Roterdam-Antverpen (ARA), odakle bi lako mogla da se kreće dalje ka tržištima poput Saudijske Arabije. Tako je i bilo, prošlog mjeseca je evropski izvoz mazuta prema Bliskom Istoku porastao za 300 % u odnosu na oktobar, sa više od milion tona HSFO koji se kretao prema istoku. Trend je još više porastao u decembru 2020. godine kada je ukupno 7 MMbbls mazuta iz Evrope stiglo do kupaca na Bliskom Istoku, u 19 isporuka.

Takva zdrava potražnja za HSFO podstakla je ruske izglede u novembru-decembru 2020, sezoni koja se ne može smatrati vrhunskim periodom. Ako se pogleda izvozni obim, postaje očigledno da se glavna ruska luka za HSFO u Ust-Lugi mnogo bolje nosila sa ovogodišnjim padom potražnje od regionalnih konkurenata. Ut-Luga, predviđena za godišnji iznos izvoza mazuta od 15,5 miliona tona, opala je samo za oko 2 % na godišnjem nivou, dok su Klaipeda, Riga, Sillamae i druge luke zabilježile dvocifreni pad. Izvoz mazuta bio je jedan od rijetkih proizvoda koji je manje-više uspio da održi plasman u 2019. godini (zajedno sa naftom i benzinom), uključujući prilično neočekivani nalet HSFO na Daleki istok u maju i julu 2020. godine, više nego udvostručujući godišnji zbir Nakhodka opterećenja.

Koliko god važan na prvi pogled mogao izgledati pad ruskog izvoza HSFO u Sjedinjene Države, to ne mora biti znak predstojećeg pada. Potražnja za HSFO djelimično je podložna sezonalnosti, jer se njegova upotreba u sektoru proizvodnje električne energije naglo sruši zimi kako se smanjuje upotreba klima uređaja. Sveukupno lož ulje sa visokim sadržajem sumpora i dalje bi bilo sjajna sirovina za rafinerije USGC, posebno s obzirom na to da su mnoge od njih investirale u kapacitete za odsumporavanje tokom posljednjih nekoliko godina. Zbog toga će održavanje visokog ruskog izvoza HSFO u velikoj mjeri zavisiti od zasićenosti tržišta Bliskog Istoka – dalji slučajevi velike saudijske potražnje ili povećane upotrebe u oblasti Singapura odvest će količine iz zaliva.

EvroparusijaRuski mazut
Pretplatiti se
Obavijesti o
5 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mrčikola
3 godine prije

Zar nisu 70-ih govorili da će do 2000-te nafte od krepanih dinosaura potpuno nestati.
Eeee…sad već počinjem pomalo sumnjati u riječi političara i vijesti msm medija.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI