Kineski tehnološki gigant Xiaomi planira da pojača svoje prisustvo u Indiji izgradnjom tri nova postrojenja tamo. Kada zadovolji rastuću lokalnu potražnju, firma može koristiti indijske proizvodne kapacitete za izvoz.
Xiaomi se udružio sa dvije lokalne kompanije, BYD i DBG, radi uspostavljanja pogona za proizvodnju mobilnih telefona, objavila je u četvrtak kineska kompanija. Jedan od objekata koji se nalazi u sjevernoj državi Haryana i u vlasništvu je DBG već radi. Druga fabrika u Tamil Nadu će biti postavljena na mrežu u prvoj polovini ove godine.
U partnerstvu sa kompanijom Radiant Technology u Telangani osnovano je postrojenje za proizvodnju televizora. Xiaomi nije detaljnije objasnio kada treba da se otvori treća nova fabrika.
Kompanija je vrhunska marka pametnih telefona i televizora u Indiji i već vodi nekoliko pogona u zemlji, uključujući i one u partnerstvu sa Foxconn i Flex. Jačanje lokalne proizvodnje omogućit će tehnološkom gigantu da proizvede preko 99 posto svojih pametnih telefona, kao i svih televizora koje prodaje u Indiji.
„Nadamo se da ćemo igrati malu ulogu u izgradnji Indije kao globalnog proizvodnog čvorišta“, rekao je šef Xiaomi Indije i globalni potpredsjednik Manu Jain u izjavi.
U odvojenom intervjuu za indijski dnevnik Mint, Jain je primjetio da bi Indija u budućnosti mogla da postane izvozno čvorište za Xiaomi. Rekao je da je kompanija prošle godine izvozila proizvode proizvedene u Indiji u obližnje zemlje poput Bangladeša i Nepala.
„Voljeli bismo da Indiju vidimo kao izvozno čvorište“, rekao je Jain. „Jednom kada ispunimo 100 % lokalne potražnje, tada ćemo početi razmišljati o daljem povećanju izvoza.“
Kineske kompanije su svesne dolaska hladnog rata i ekonomske blokade pa pokušavaju da proizvodnju presele tamo odakle će plasman robe i dalje biti moguć. Ovo ujedno potvrđuje kojoj će se strani Indija prikloniti. Međutim, nisam baš uveren da će preseljenje pomoći kineskim kompanijama – Vašington će da protera sve kinesko sa iz svoje interesne sfere. Ugušiće i mnoge druge kako bi se oslobodila konkurencije a za Kinu će imati “dobro opravdanje”.
Odlicni su im telefoni i elektricni romobili, znaci i da televizori ne mogu biti nista losiji…toplo preporucujem svima kupovinu njihovih proizvoda…
Tama će zapovjediti kafenima da ih izbace iz podkontinenta upravljanim ne kafenim, oni samo služe kao i svi ostali.
Novac im je najvažniji.