Regeneracija se definiše kao prirodni proces u kojem je životinja u stanju da zamijeni ili vrati oštećene ili nedostajuće ćelije, tkiva, organe ili čak cjelokupne dijelove tijela u punu funkciju – kao što je slučaj sa najmanje dvije japanske vrste morskih puževa iz nedavne japanske studije.
Nova studija objavljena u ponedjeljak u časopisu Current Biology otkrila je da su dvije vrste sakoglosanskih morskih puževa sposobne da izvedu “novu vrstu ekstremne autotomije”, u kojoj mogu da odbace svoje staro tijelo i regenerišu novo tijelo, čak i nakon što izgube svoje “cijelo srce“.
Saiaka Mitoh, vodeća studentkinja i doktorantkinja na japanskom ženskom univerzitetu Nara, rekla je za LiveScience da je odlučila da istraži autotomiju sakoglosanog morskog puža (Elisia cf. marginata) nakon što je naletjela na jednog bez tijela 2018. godine.
„Jednog dana pronašla sam jedinku Elisia cf. marginata sa odvojenom glavom i tijelom“, rekla je Mitoh.
Iako je u početku vjerovala da će puž umrijeti, počeo je da obnavlja glavu, tijelo i srce nakon nekoliko dana. Neke tri nedjelje kasnije, morski puž je obnovio sve vitalne organe i 80 % svog tijela.
„Originalno tijelo nastavlja da se kreće i živi danima do mjesecima“, objasnila je Mitoh. Međutim, originalno tijelo ne formira novu glavu.
Video koji je na YouTube objavio Associated Press prikazuje kako se glava morskog puža pomjera nakon što je odvojena od tijela tokom studije na ženskom univerzitetu Nara.
Može se vidjeti originalno tijelo koje reaguje na dodir glave.
„Mislimo da je ovo najekstremniji slučaj autotomije“, rekao je za AP profesor vodene ekologije Yoichi Yusa sa ženskog univerziteta Nara. „Neke životinje mogu autotomizirati noge, dodatke ili repove, ali nijedna druga životinja ne odbacuje cijelo tijelo“.
Tokom pune studije, Yusa i Mitoh otkrili su da su šest od 16 ispitivanih morskih puževa mogli da započnu proces regeneracije nakon što su im odrubili glavu.
Iako su samo tri morska puža preživjela proces, jedan je dva puta izgubio i obnovio svoje tijelo.
Naučnici teoretišu da morski puževi odsjeku glave od tijela kako bi se oslobodili parazita koji su napali njihov sistem, rekla je Mitoh za LiveScience.
U isto vrijeme, čini se da postoje određena ograničenja oko toga kada ovi sakoglosni morski puževi mogu uspješno da izvedu autotomiju.
“Mislimo da vrlo stari imaju malo koristi od autotomije, jer se vjerovatno ne mogu razmnožavati”, rekao je voditelj studije, napominjući da bi stariji puževi mogli preživjeti i 10 dana nakon odrubljivanja glave, ali ne bi počeli da jedu, što je neophodno za sticanje energije za regeneraciju.
Pored toga, mlađi sakoglosni puževi mogu bolje da iskoriste kleptoplastiku – proces kojim sakoglosni morski puževi mogu da ukradu hloroplaste iz progutanih algi. Kleptoplastika omogućava morskim puževima fotosintezu poput biljaka.
“Oslanjaju se na fotosintezu neposredno nakon autotomije i kada je hrana oskudna”, rekla je Mitoh. „Ali ukradeni hloroplasti za ove vrste morskih puževa traju samo nekoliko dana, pa vjerovatno moraju da jedu da bi završili regeneraciju.“
„Sakoglosni morski puževi dobro su poznati po svojoj sposobnosti za kleptoplastiku, a sada smo saznali da imaju još jednu veliku sposobnost“, zaključila je Mitoh. „Veoma smo zainteresovani za ove male životinje.“
Ma sve je to ništa prema ljudskim sposobnostima! … ova plandemija je dokazala da ljudska tijela funkcioniraju savršeno i bez trunke mozga u glavi pa sada se ide još i za tim da se cijepljenjem onemogući (slučajno) stvaranje moždanih stanica u budućnosti a ove što još imaju poneku u glavi treba eliminirati kako ne bi pokvarili vrstu.
😉
a tko im odrubi glavu ??????
Da obnavljaju kućice to sam znao ali glavu ne, Nije li ovaj članak već bio?