Znanstvenici identificiraju najstariji poznati meteor vulkanskog podrijetla, stoljeće nakon što se srušio u Saharu

Komad meteora u muzeju
31 komentar

Istraživači na francuskom sveučilištu konačno su identificirali dio meteora, koji je otkriven u alžirskoj pustinji Sahara u svibnju 2020. godine, koji se ondje nalazi vjerojatno “barem 100 godina.”

Vjeruje se da komad meteora, nazvan Erg Chech 002 (EC 002), datira otprije 4,5 milijardi godina, odnosno od ranih dana Sunčevog sustava. S obzirom na to da je vulkanskog podrijetla navodno se odvojio od proto-planeta prije nekih 26 milijuna godina i nastavio putovanje svemirom, da bi se u konačnici srušio na Zemlju, gdje je mirovao otprilike jedno stoljeće prije nego što je otkriven.

Znanstveno otkriće dokumentirano je u novoj studiji objavljenoj u časopisu ”Proceedingsof National Academyof Sciences”, u kojoj su geokemičari s francuskog sveučilišta Brest objasnili koliko je meteor rijedak.

Smatra se da je razlog rijetkosti meteora taj što su druge vrste ovog materijala ili činile dio drugih planeta ili su nastali kao rezultat djelovanja kaotičnog Sunčevog sustava, nakon što su se odvojili.

“Niti jedan asteroid ne dijeli spektralne značajke EC 002, što ukazuje na to da su gotovo sva ta tijela nestala ili kao rezultat toga što su postali segmenti gradivnih blokova većih tijela ili planeta ili zato što su jednostavno uništena”, izjavili su istraživači.

Formiranje njegove strukture “slabo je razumljivo, dijelom i zbog oskudice dostupnih uzoraka.” Vjeruje se da postoji stotinjak fragmenata meteora, ali do sada su samo 43 identificirana i službeno kategorizirana, kako prenosi AFP.

Erg Chech 002meteor
Pretplatiti se
Obavijesti o
31 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Trondhjemite
3 godine prije

“Vjeruje se…” Znači došao je geokemičar iz Francuske, pogledao neugledan fragment stijene i rekao “Ja vjerujem da je to ostatak protoplaneta i da je star 4,565 milijardi godina”.

Drima
3 godine prije

Po običaju obmane tkz znanosti.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI