Bivši vršitelj dužnosti direktora CIA-e hvali tehnologiju Bitcoin kao ”blagodat za nadzor.”

Michael Morell Bitcoin
7 komentara

Bitcoin cvjeta od prošle godine. Kriptovaluta je zabilježila još jedan rekord nakon što je ovog tjedna porasla za više od 62.500 američkih dolara.

Michael Morell, bivši zamjenik ravnatelja Središnje obavještajne agencije, koji je također dva puta obnašao dužnost vršitelja dužnosti, tvrdio je da bi vlade trebale prihvatiti Bitcoin i tehnologiju koja stoji iza njega, blockchain, jer je to “blagodat za nadzor.”

“Blockchain tehnologija je moćan, ali nedovoljno iskorišten forenzički alat za vlade u identificiranju ilegalnih aktivnosti i privođenju kriminalaca pred lice pravde”, napisao je Morell u izvješću koje je objavilo nedavno osnovano Kripto vijeće za inovacije.

Izvješće brani Bitcoin usred “zabrinutosti zbog nezakonitih financijskih implikacija ekosustava kriptovaluta”, zaključujući da je kriminalna uporaba Bitcoina “znatno precijenjena”, tvrdeći da bi se on radije mogao koristiti za hvatanje kriminalaca.

Izvještaj, u koautorstvu s Joshom Kirshnerom i Thomasom Schoenbergerom, dolazi usred izražavanja zabrinutosti od strane vlada zbog kriminalaca koji koriste kriptovalutu. U veljači je američka ministrica financija Janet Yellen rekla da se Bitcoin koristi “često za nezakonite financije”, dok je predsjednica ECB-a Christine Lagarde u siječnju rekla da se Bitcoin koristi za pranje novca.

Izvješće, međutim, pokazuje da je postotak ilegalnih aktivnosti korištenjem Bitcoina značajno pao od 2013. godine, kada su vlasti zatvorile tržište tamne mreže, Silk Road. Izvješće uspoređuje najpoznatiju svjetsku kriptovalutu s kovanicama za privatnost poput Monera, kojemu su kriminalci više naklonjeni.

Da bi se potkrijepile tvrdnje da blockchain tehnologija pomaže u hvatanju kriminalaca, studija izvlači nekoliko primjera, uključujući hakiranje Twittera za iznudu Bitcoina 2020. godine, kada su istražiteljima bila potrebna samo dva tjedna da identificiraju počinitelje i izvrše uhićenja,uz pomoć adresa virtualnih novčanika, koje su povezivali s korisnicima.

Sljedeći je primjer bio odvjetnički ured Kobre & Kim koji je pomoću blockchain analize tražio i dohvatio 32 milijuna dolara kriptovalute, koji su prošli kroz miješalice kovanica krajem 2020. godine.

Izvještaj također razotkriva ideju da decentralizirana priroda Bitcoina “izgleda da predstavlja remetilačku prijetnju tradicionalnim financijskim institucijama.”

“Isto se moglo reći i za elektroničko bankarstvo i e-potpise prije 20 godina, što je potaknulo značajnu raspravu o zaštiti potrošača i integritetu financijskog sustava”, kaže se u izvješću.

“Na kraju su tradicionalne financijske institucije pronašle načine da ga uspješno ugrade u svoje poslovanje.”

Pokrenut početkom 2009. godine, Bitcoin je najveća kriptovaluta na svijetu po tržišnoj kapitalizaciji. Temelji se na blockchain tehnologiji, koja osigurava sigurnost  transakcija. Spomenuta tehnologija također znači da će svaka transakcija zauvijek biti upisana u nju, što bi moglo predstavljati rizik za privatnost. Međutim, komponente Bitcoina, kao što su adrese, privatni i javni ključevi i transakcije, čitaju se u tekstualnim nizovima koji se ne mogu izravno povezati s bilo čijim osobnim identitetom, što kriptovalutu u određenoj mjeri čini anonimnom.

BitcoinCIAKriptovaluteMichael Morell
Pretplatiti se
Obavijesti o
7 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mario
3 godine prije

Postoji li neka istina o ovim kriptovalutama? Jesu li one mogućnost za bježanje iz ovog monetarnog sustava ili su samo novi način kontrole?

Max
3 godine prije

Pa i jest.

Pragmatic
3 godine prije

Kao netko tko se bavi programiranjem kriptovaluta i obozava istinu i vas portal koji ju iznosi, moram vam reci da ste u krivu. To govore upravo zato da diskreditiraju tehnologiju koja je alternativa bankama i karticama, zato sto ju ne mogu kontrolirati.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI