Novinarska istraga otkrila je da 25 najbogatijih Amerikanaca plaća porez manje od tipičnog radnika. Na primjer, posljednjih godina prosječno američko domaćinstvo zarađivalo je oko 70.000 američkih dolara godišnje i plaćalo 14 % saveznih poreza.
Američka Uprava za unutrašnje prihode (IRS) istražuje curenje poreskih podataka nakon izvještaja koji je u utorak objavila Pro Publica, a koja je na osnovu objavljenih tajnih podataka otkrila da su milijarderi Elon Musk, Jeff Bezos i Warren Buffett među najbogatijim Amerikancima koji nisu plaćali federalni porez na dohodak tokom nekoliko godina, rekao je komesar Charles Rettig tokom saslušanja u Senatskom odboru za finansije o budžetu agencije.
„Otkrit ćemo sve o članku Pro Publica“, rekao je Rettig, dodajući da ga je IRS „predala odgovarajućim istražiteljima, kako spoljnim, tako i unutrašnjim“, te da „apsolutno“ namjerava da goni gore pomenute kršitelje.
Međutim, povjerenik nije bio kvalifikovan da komentariše obim podataka koji su procurili iz sistema.
Predsjedavajući finansija Senata, demokrata Ron Wyden iz Oregona, rekao je da je objelodanjivanje bacilo novo svjetlo na bogate koji nisu platili „svoj pošteni udio“ i da će izraditi prijedlog da se to popravi – očigledna referenca na njegov plan oporezivanja dobitaka od investicija po osnovu godišnjeg nivoa.
Zauzvrat, glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki rekla je u utorak da je curenje u medijima iz poreskih prijava najbogatijih Amerikanaca nezakonito i da je pod istragom.
„Svako neovlašteno otkrivanje povjerljivih vladinih podataka od strane osobe koja ima pristup je nezakonito i mi ovo shvatamo vrlo ozbiljno. Komesar IRS rekao je danas da preduzimaju sve odgovarajuće mjere, uključujući prosljeđivanje predmeta istražiteljima“, rekla je Psaki tokom brifinga za novinare.
Podaci pokazuju najniže poreze koje su platili najbogatiji pojedinci
Pro Publica je u utorak pribavila i objavila privatne IRS dokumente od najbogatijih pojedinaca u zemlji, koji pokrivaju period između 2006. i 2018. godine. Upoređujući poreske prijave sa dobiti od bogatstva o kojima je izvještavao Forbes, Pro Publica je otkrila da su Bezos, Buffett i drugi veoma bogati Amerikanci platili minimalne efektivne poreze, ili, u nekim trenucima, uopšte nisu platili.
Izvještaj je otkrio da izvršni direktor Amazona Jeff Bezos nije platio porez na dobit 2007. i 2011. godine, dok izvršni direktor Tesle Elon Musk zauzvrat nije platio porez na dobit 2018. Prema izvještaju, George Soros, investitor, tri godine nije platio savezni porez na dohodak između 2016. i 2018. A Carl Icahn, kolega investitor, nije platio savezne poreze u 2016. i 2017. godini.
Prema dokumentima, Warren Buffett, izvršni direktor i predsjednik Berkshire Hathaway, izbjegao je najviše poreza u posljednjih nekoliko godina. Buffetovo bogatstvo povećalo se za 24,3 milijarde dolara između 2014. i 2018. godine, iako je platio samo 23,7 miliona dolara poreza. Ovo otkriva takozvanu istinsku poresku stopu od 0,1 %, ili manje od deset centi za svakih 100 dolara koji su dodati njegovom bogatstvu tokom tog vremenskog perioda.
Što se tiče Bezosa, odlazećeg izvršnog direktora Amazona, između 2014. i 2018. godine njegovo bogatstvo se povećalo za procijenjenih 99 milijardi dolara, sa ukupnim prijavljenim prihodom od 4,22 milijarde dolara. I Bezos je tokom tog vremenskog perioda platio 973 miliona dolara poreza, što je jednako stvarnoj poreskoj stopi od 0,98 %.
U zajedničkoj poreskoj prijavi sa tadašnjom suprugom Mac Kenzie Bezos 2007. godine, kada Bezos nije platio porez na dohodak, osnivač Amazona je prijavio 46 miliona dolara prihoda, od kojih je većina došla od plaćanja kamata i dividendi od investicija. Uspio je da nadoknadi gubitke od drugih investicija i odbitke od svoje zarade. 2011. godine, njegova poreska prijava navodno je otkrila da je izgubio novac, ali je tražio poresku olakšicu od 4.000 dolara za svoju djecu.
Neto vrijednost osnivača SpaceX i Tesle Elon Muska povećala se za 13,9 milijardi dolara između 2014. i 2018. Ukupno je zaradio 1,52 milijarde dolara i platio 455 miliona dolara poreza, navodi se u izvještaju. To je stvarna poreska stopa od 3,27 %.
Međutim, Musk navodno nije platio nikakav savezni porez na dohodak 2018. Platio je 68.000 dolara u 2015. i 65.000 u 2017. godini, prema evidenciji.
Carl Icahn, 40. najbogatija osoba u Sjedinjenim Državama sa neto vrijednošću od 14,9 milijardi dolara, nije platio savezni porez na dohodak u 2016. i 2017. Prema podacima, tada je imao prilagođeni bruto prihod od 544 miliona dolara, a imao je neizmireni zajam Banke Amerike u iznosu od 1,2 milijarde dolara.
Icahn je sam odgovorio na zahtjev publikacije da njegov prijavljeni prilagođeni bruto prihod obmanjuje jer je zapravo izgubio mnogo novca plaćajući kamate na svoje zajmove.
„Postoji razlog što se zove porez na dohodak“, navodi se u izvještaju njegov odgovor. “Razlog je taj da, ako ste siromašna osoba, bogata osoba, ako ste Apple – ako nemate prihoda, ne plaćate porez. Da li mislite da bogata osoba treba da plaća porez bez obzira na sve? Ja ne mislim da je to povezano. Kako možete da mi postavite to pitanje? ”
Publikacija navodi da dobijeni zapisi sadrže pune podatke IRS o nekoliko američkih mogula, pridružuju se onima koji su već analizirali Billa Gatesa, Ruperta Murdocha i Marka Zuckerberga, i pokazuju “ne samo njihov prihod i porez, već i njihove investicije, trgovanje akcijama, dobitak od kockanja, pa čak i rezultate revizija“.
Poreske podatke je na neotkriveni način pribavila Pro Publica. Nakon što je objavila seriju članaka o evidenciji IRS, publikacija je samo rekla da su im dati podaci u „sirovom obliku“, a trajalo je „mjesecima“ da ih novinari obrade i analiziraju prije nego što objave izvještaje o zaključcima.
Tipično plaćanje poreza i Bidenov prijedlog o poreskoj reformi
Pro Publica je izvijestila da su Amerikanci koji zarađuju između 2 i 5 miliona dolara svake godine u prosjeku plaćali porez od 27,5 %, prema podacima IRS. U međuvremenu, najviših .001 % poreskih obveznika, ili 1.400 ljudi sa prijavljenim prihodom većim od 69 miliona dolara, platili su ogromnih 23 % svog poreza.
Prema zaključcima izvještaja, koristeći zakonite poreske taktike, omogućavajući im da zaobiđu više stope, mnogi milijarderi mogu dramatično da smanje svoje savezne poreske račune.
Na primjer, mogu smanjiti svoje poreske troškove uplaćivanjem dobrotvornih priloga ili izbjegavanjem prihoda od zarada, koji se oporezuje do 37 %, a Facebookov Zuckerberg zajedno sa Googleovim Larry Pageom izbjegli su porez preduzimajući umanjenja ličnih zarada, dodjeljujući sebi platu od 1 dolara.
Umesto toga, oni mogu koristiti prihode od investicija, koji se oporezuju sa oko 20 %.
Otkrivanje podataka se dešava u važno vrijeme za demokrate koji žele povećati porez za bogate. A predsjednik Joe Biden predlaže povećanje poreza za najbogatije da bi finansirao svoje planove potrošnje. Biden predlaže da se povisi najviša poreska stopa za svakog ko zaradi 400.000 dolara ili više oporezivog dohotka na 39,6 %, što bi uticalo na manje od 2 % američkih domaćinstava. Trenutno radnici plaćaju maksimalnu poresku stopu od 37 % na zarade.
Dok je Politico izvještavala o članku i posljedicama, zakonodavci su interno podijeljeni oko toga da li i koliko da povećaju porez za finansiranje svog sljedećeg projekta velike potrošnje. Prema izvještaju, otkrića Pro Publica pomoći će naprednjacima Demokratske stranke tako što će otežati umjerenijim članovima da se usprotive povećanju poreza.
Oligarhija je napravila poreznu pljačku samo za robove – pa neće valjda sami sebe pljačkati i trpati u sustav koji su predvidjeli za robove?
To je kao da čuvar zatvora dobije nekakvu kaznu bičevanjem u zatvoru u kojemu čuva zatvorenike.
Ah ta čuvena i toliko željna američka demonkracija.