Tog dana sam zbog jednog posla žureći navratio u jednu sarajevsku školu. Obavio sam što sam trebao i krenuo dalje, ali me nastavnica s kojom sam surađivao zamolila:
„Možete li samo malo navratiti u razred u koji sad idem, bar da Vas djeca vide? Oni su već osmaši, ali ranije su čitali Vašu knjigu i znam da bi se radovali susretu.“
Mada sam žurio, odvojio sam pet-šest minuta za taj susret, jer na druženje s djecom me ne treba nikada mnogo nagovarati. Nastavnica me predstavila, ja sam im ispričao nekoliko rečenica, izgovorio par pjesmica i to je bilo to. Prije nego što su se djeca i snašla i počela postavljati pitanja, ja sam već bio na vratima, mahnuo im i rekao: „Doviđenja!“ Dok sam za sobom zatvarao vrata, okrenut prema razredu, nakon gromoglasnog odgovora: „Doviđenja!“, začulo si i jedno: „Allahimanet!“. To je bilo zadnje što sam čuo prije nego što sam zatvorio vrata, glas nekog dječaka, a uz to sam i vidio naglu promjenu na nastavničinom licu, neku bolnu grimasu. Čim sam zatvorio vrata, u jednoj sekundi u glavi mi se rojilo stotinu misli.
Znam kako se ponašaju djeca, pogotovo pubertetlije. Taj dječak se, pretpostavljam, želio nekako istaći, a nije lako u cijelom razredu biti drukčiji, bolji. U tom trenutku njemu je palo na pamet da se tako izdvoji, da bude poseban, ne razmišljajući mnogo o tome je li način primjeren. To što je učinio ne znači ništa posebno, i on nije učinio nikakvo zlodjelo, osim što mi je na drugi način poželio da me Bog čuva, ali u rovitim vremenima i sredinama neki ljudi to pogrešno shvate, a ima i onih koji to zlonamjerno koriste za neke svoje ratove i obračune. Shvatio sam da nije dobro da se sve tako završi, jer mi se činilo da će im nastavnica, sudeći po njenom izrazu na licu, sad „održati predavanje“; tog dječaka možda i kazniti, i od moje dobre namjere će se napraviti problem, a moj dolazak će se pamtiti po problemu. Sve mi je to prošlo kroz glavu u toj samo jednoj sekundi, zaključio sam da tako ne smije ostati. Ponovo sam otvorio vrata, visoko podigao ruku i mahnuo im uz pozdrav i osmijeh: „Allahimanet!“. Svi su uz osmijeh ponovili: „Allahimanet!“, i nastavnica se nasmijala, a ja sam ponovo zatvorio vrata i otišao.
Nakon mjesec dana sam ponovo navratio u tu školu zbog onog istog posla, a direktor škole me dočekao sa širokim osmijehom: „Pa dobro, šta ste to vi uradili, čime ste omađijali djecu?! Oni još uvijek o Vama pričaju!“ Čini se da mi je to pomoglo i na poslovnom planu, jer i posao smo u trenu završili.
Eto, nekad se od malog, sitnog, nekada i nikakvog problemčića napravi veliki, pravi problem. A nekad se od isto takvog nikakvog problema može napraviti dobro, mogu se čak i riješiti neki drugi problemi. Na nama je da izaberemo varijantu.
Različitosti su to sto nas spaja.Steta sto mnogi to ne stvaraju. A Nasa Bosna je cilim pun najljepših sara. Samo kada bi neki to znali iskoristiti…
Mašallah,mašallah..
Biti ce Bosna jednog dana opet Bosna , ponosna i prkosna u bratstvu , slobodi i jednakosti , pjevat ce se u bosni opet oj Kozaro i igrati kolo , kad tad .
Dobaro razmišljane i psihološki postupak! Mene samo interesuje šta znači reč na bošnjačkom jeziku Allahimanet da bi razumeo posebnost dečaka?
To Ivo! Ljubav ne plaća račune…i ja sam ti odavno poliglota…pa šta kome odgovara (smontam sza mikrosekundu), pa mu ga tako i odgovorim…samo da bude “mirna Bačka, Baranja i Srem”.
Svako dobro i piši…piši po nekad dva-tri reda….!