Među zapadnim političkim analitičarima prevladava određeni strah da se američki predsjednik Donald Trump neće snaći u razgovoru s ruskim predsjednikom Putinom, jer početnik u politici i zato što njegov tim još uvijek razvija liniju prema Rusiji. Dakle, bit će manje spreman od Vladimira Putina, koji je radio s nekoliko američkih predsjednika i desecima drugih svjetskih lidera. Drugi su mišljenja da je Donald Trump u nepovoljnijoj situaciji, jer mora paziti i na mišljenje Kongresa i drugih interesnih skupina u Washingtonu, dok Putin suvereno vlada unutarnjom i vanjsko politikom u Rusiji, zbog čega ima veći manevarski prostor.
U svakom slučaju, oči svijeta usmjerene na sastanak Putina i Trumpa, koji će se prvi put sresti u okviru skupine G20. Trump je rekao kako će pronaći način da radi s Putinom, ali je spriječen proturječjima između dviju zemalja oko Sirije i Ukrajine, kao i izjava da je Moskva intervenirala na američkim predsjedničkim izborima 2016.
“Svijet ne samo da će analizirati svaku riječ dvojice lidera, nego i najmanju promjenu u izrazima lica i gesta, kako bi se pokušalo shvatiti shvate kako će se milijarder i bivša zvijezda talk showa nositi s bivšim špijunom “, piše Reuters.
“Ne bi bilo ništa ljepše nego vidjeti kako u Kremlju gledaju američkog predsjednika, koji se zadovoljan rukuje i odlazi s osmjehom, rekavši da je imao nevjerojatan sastanak s autokratom iz Kremlja”, rekao je čelnik Odbora za obavještajne poslove Zastupničkog doma američkog Kongresa, demokrat Adam Schiff.
Zbog istrage o navodni vezama članova predsjedničke kampanje s Rusijom, Trump će morati zauzeti tvrdu liniju protiv Kremlja.
U četvrtak je Trump dobio pohvale od republikanskih jastrebova u američkom Kongresu nakon govora u Varšavi, gdje je pozvao Rusiju da zaustavi svoje “destabilizirajuće djelovanje i prestane podržavati Siriju i Iran”.
“Ovo je sjajan početak za važan tjedan američke vanjske politike”, rekao je republikanac Lindsey Graham, koji je ranije često kritiziran od strane Trumpa.
Međutim, isti dan je američki predsjednik ponovno odbio izjave američkih obavještajaca, koji tvrde da se Rusija uplitala u izbore 2016.
“Za Putina je ovo win-win situacija“, uvjeren je analitičar moskovskog Carnegie Centra, Andrej Kolesnikov.
Međutim, The New York Times naglašava “kako će se Putin morati suočiti s nekim poteškoćama, a najvažnija stvar je što nije jasno što on točno ima za ponuditi u zamjenu za suradnju sa Sjedinjenim Američkim Državama, osim suradnje u Siriji”.
NYT podsjeća kako bi čelnik Bijele kuće “lako mogao pasti u zamku koju će mu postaviti ruski lider”. Naime, uoči sastanka je Trumpov savjetnik, general Herbert McMaster, rekao da ne postoje određeni propisi i teme sastanka, stoga bi Trump mogao reći “što hoće”.
“S druge strane, Putin će vjerojatno biti naoružan argumentima do savršenstva, koje su mu potrebni za stvaranje jače suradnje i da potvrditi ulogu stare sovjetske Rusije kao ravnopravnog američkog partnera u međunarodnim pitanjima”, piše The New York Times.
“Neki u Sjedinjenim Državama i na Zapadu općenito nemaju povjerenja u Putina još. Oni vjeruju kako Rusija odbija surađivati, te da aktivno i otvoreno radi na tome da potkopa zapadni savez i demokratski sustav. Međutim, Trump ne gori od neke želje da osudi Moskvu, a oba predsjednika će vrlo vjerojatno pokušati izbjeći, koliko god je moguće, moguće probleme zbog “ruske intervencije” u američkim izborima. Na kraju će puno ovisiti o kemiji između dvojice predsjednika, a reakcija može biti nepredvidljiva. U najboljem slučaju, Kremlj će reći da sve ide po planu. Moguće je da će se Trump diviti Putinu, kao i tijekom kampanje, ali postoji mogućnost katastrofe. Jedan od njih možda na neki način uvrijediti drugog i da se tako pogoršaju ionako loši odnosi”, piše američki list.
Ipak, Kremlj se oslanja na pozitivan scenarij i ruske vlasti se nadaju da će osobni susret pomoći u prevladavanju postojećih problema, zaključuje The New York Times.
Valjda će susret ovisiti o konstruktivnom razgovoru, a ne kemiji i ko se kome više dopada. Oni su profesionalci na odgovornim funkcijama za svjetska pitanja.
Ko se kome više divi je manje bitno u susretu 2 političara.
Jel Merkel zaplakala?
Trump je rekao Putinu
– To je cast biti s Vama
V.V.Putin je rekao Trumpu na engleskom:
– Meni je cast osobno Vas upoznati, nadam se da ce nas susret doniti pozitivne rezultate.
Trump je odgovorio Putinu:
– Mi ocekivamo da se dogodi mnogo pozitivnih stvari izmedju Rusije i Amerike.
Paranoja na vrhuncu! McCain i ekipa na aparatima!
Tu je stao prijenos.
Ove prve recenice su dovoljne da unesu nemir u one koji su zagovarali izolaciju i unistenje Rusije, permanenti sukob…po cijenu 3-svjetskog rata.
Radi cega?
Da bi oni koji zivu dobro opljackali Rusiju pa da zivu jos bolje.
Nisu još održali sastanak, ono je bilo upoznavanje , bio je u Juncker i Abe, gledali neke papire, vidi se na snimku
Robert Mueller je bio direktor FBI ( 2001-2013 ) – dakle špijun.
Od godine 2013 je radio u mnogim pravnim kompanijama a od godine 2017 je glavni koji vrsi istragu nad navodnim ruskim uplitanjem u americke izbore.
Sve u svemu biti “spijun” je casni posao u Americi ako radis za Ameriku i casni posao u Hrvatskoj ako radis za Hrvatsku. Mozes daleko doturati i svuda su ti vrata otvorena.
To pravilo vrijedi isto u Rusiji.
Mislim da je sramora ili izdaja kad Rus iz ruske obavjestajne sluzbe radi za britansku vlast, zar ne?
Englezi mislu drugacije, oni su ruske izdajnike nagradjivali s titulom viteza, dakle spijun-vitez ako radi za Britaniju. Slucaj je Oleg Antonovich Gordievsky.
U Njemackoj isto dobro prodju svi koji su radili u njemackoj obavjestajnoj sluzbi, mnogi od njih dok radu za
Bundesnachrichtendienst, radu i kao politicari, novinari, profesori…itd.
Lepo mu je predsednik Putin na toj slici gore pokazao sta misli o njima, slika sve govori,
A posebno prst.
I čiji je sad čiji konj u utrci? Za sad, Putin pored Trumpa izgleda kao globalist skupa s kinezima.
Mislim da nece biti konstruktivnog razgovora. Vise zabava i nadmudrivanje i mudrijaske izjave
Fake News CNN – Mi smo bili u pravu, Trump radi za Ruse. LOL
Tako kad je bio prvi susret Merkel-Trump.
Trump nije se htio rukovati s njom, onda su tumacili pa sto ako joj nije htio dati ruku?
Danas vidimo da dolazi do rasjepa medju njima svima, izmedju Nijemaca i Poljaka, Izmedju USA i Amerike, Turska i Nato pogotovo Turska i Njemacka.
Aj priznajte.svuda pucaju savovi
Biće im super ako ih sve tamo u Hamburgu ne potaraše pobješnjeli antiglobalizacijski demonstranti, za šta lično navijam.
Sastanak je trajao 2 sata i 15 minuta.
Ovo je veliki uspjeh za cijeli svijet, za sve narode svijeta, bit ce manje napetosti i cijena zlata pada…
Ovo je poraz za ideologiju koju su zastupali Stoltenberg-Obama-McCain-Clintonovi- Comey-Kolinda-Merkel-Porosenko…
Jos jednom Putin kao trodimenzionalni igrac saha je pokazao da je majstor.
I sve one teorije kao Putin je njihov igrac, globalisti i slicno pada u vodu, sorry guys
A sad na pivo.
Dobra je ta da moramo pricekati na Milana ZC kod njega je to sve tako jednostavno. Globalisti.
Tko zna koji zlocini se cinu sirom svijeta u ovom institutu?
The McCain Institute for International Leadership – Wikipedia
Dva glumca odradili posao pred kamerama.Redatelj zadovoljan a ovce još više.
sve su ovo igre kojima je cilj destabilizirati ratobornu elitu. pravi rat je u američkoj dubokoj državi!
Sastanak sitnog merickog milijardercica i naj bogatijeg covjeka na svijetu..