U jednoj američkoj anketi, 90 % medicinskih sestara je reklo da razmišljaju o promjeni karijere tijekom ove godine. Izgaranje i prekomjerni rad navedeni su u istraživanju kao razlozi zašto mnoge medicinske sestre razmišljaju o promjeni karijere.
Od 200 ispitanih registriranih medicinskih sestara (RNs), 90 % razmatra napuštanje profesije medicinskih sestara tijekom godine. Sedamdeset i jedan posto ispitanika s više od 15 godina iskustva reklo je da bi mogli otići u sljedećih nekoliko mjeseci ili što je prije moguće.
Iako je lako okriviti pandemiju COVID-19 kao jedini razlog zašto medicinske sestre preispituju svoju karijeru, mnogi (72 %) kažu da su doživjeli izgaranje mnogo prije pandemije. Svjetska zdravstvena kriza samo je ubrzala stvari.
Četrdeset i tri posto ispitanika kaže da im je nedostatak medicinskih tehničara ostavio dodatne odgovornosti izvan uobičajenog opterećenja. Te odgovornosti uključuju čišćenje jedinica, nabavu potrepština i službeničke dužnosti.
Mnogi dnevni zadaci medicinskih sestara još uvijek su ručni i doprinose izgaranju s kojima se mnoge medicinske sestre suočavaju. Loši procesi, nedostatak tehnoloških rješenja i automatizacija stavili su težak teret na timove s nedostatkom osoblja, prema nalazima Hospital IQ.
Trideset i devet posto ispitanika izjavilo je da su iskusili povećana ozbiljna stanja mentalnog zdravlja poput depresije i anksioznosti zbog radnog okruženja i zahtjeva za poslom.
Utjecaj na pacijenta
Pacijenti također osjećaju utjecaj. Nedostatak medicinskih sestara znači da se povećao omjer broja pacijenata i medicinskih sestara.
Osamdeset i četiri posto medicinskih sestara u hitnoj pomoći i 96 % medicinskih sestara intenzivne njege ima omjer 4 prema 1, što je dvostruko više od cilja od 2 prema 1.
Trideset i šest posto medicinskih sestara kaže da su vidjeli pacijente s akutnim zdravstvenim stanjima kako napuštaju hitnu pomoć zbog povećanog vremena čekanja na bolničke sobe. Trideset i sedam posto imalo je odgođene operacije zbog nedostatka kreveta.
Trideset osam posto medicinskih sestara kaže da su se pacijenti vraćali na sekundarnu skrb nakon otpusta. Pogreške ili kašnjenja u liječenju lijekova, ozljede oštrim predmetima i infekcije povezane sa zdravstvenom skrbi su drugi utjecaji koje su medicinske sestre, kažu, vidjele zbog nedostatka osoblja.
Kako bolnice mogu pomoći
Bolja tehnologija i procesi samo su nekoliko načina na koje ispitanici kažu da bolnice mogu poboljšati radno okruženje i zadržati osoblje.
Pedeset i dva posto izjavilo je da su pojednostavljeni procesi usmjereni na komunikaciju o potrebama pacijenata na prvom mjestu. Četrdeset pet posto dalo je prednost boljoj komunikaciji i koordinaciji među odjelima. RN-ovi su također naveli bolju komunikaciju i zastupljenost u vodstvu kao načine za poboljšanje zadovoljstva karijerom.
Prema riječima glavnog službenika za medicinske sestre i potpredsjednika službe za klijente u bolnici IQ, Shawna Seftona, ovo nije prvi put da se bolnice suočavaju s nedostatkom medicinskih sestara. To je ciklus koji se javlja još 1970-ih. Međutim, maturanti medicinskih škola uvijek su bili dostupni za popunjavanje otvorenih radnih mjesta.
Ali kada bolnice traže viškove i načine za smanjenje proračunskih troškova, medicinske sestre su stalno na vrhu popisa.
“Problem je u tome što su desetljeća ovakvog pristupa izbacila sve raspoložive nedostatke. Kao što smo vidjeli u posljednjih nekoliko godina s lancem opskrbe točno na vrijeme koji smo izgradili za meso ili pakiranu robu, bilo koji neplanirani prekid lanca može dovesti do velikih učinaka i praznih polica”, rekao je Sefton u intervjuu za Healthcare IT News.
Umjesto da se na registrirane medicinske sestre gleda kao na profesionalce s institucionalnim znanjem, o njima se razmišlja kao o zamjenjivim proizvodima, rekla je.
“Ne samo da su licencirane sestre uvijek iznova smanjivane, već su i ustanove za akutnu skrb također smanjile njihov omjer profesionalnog i nelicenciranog osoblja, prisiljavajući medicinske sestre na praksu s manje resursa u različitim zdravstvenim ustanovama”, rekao je Sefton.
Ako bolnice žele obuzdati nedostatak osoblja, Sefton savjetuje integraciju tehnologije za optimizaciju sposobnosti medicinskih sestara i svakodnevnih iskustava – prije nego kasnije.
Bolnice i čelnici zdravstvene skrbi također bi trebali poduzeti korake kako bi osigurali komunikativnije okruženje u kojem medicinske sestre osjećaju da mogu izraziti zabrinutost u vezi s radnim procesima i osjećajem izgaranja.
“Lideri više ne mogu ignorirati izgaranje. Dok su medicinske sestre jednom nogom na izlasku iz profesije, moraju slušati potrebe medicinskih sestara, odgovoriti izravnom akcijom i implementirati jasna rješenja za ublažavanje pokretača izgaranja”, rekao je Sefton.
“Voditelji moraju učiniti da se medicinske sestre osjećaju podržano, ali im također moraju pokazati da su zapravo podržane, a to dolazi iz kombinacije poboljšanih procesa i mekih vještina upravljanja kao što su slušanje i empatija.”
Ti si sigurno političar koji 24 sata dnevno misli samo na boljitak svog naroda.
rijesit ce to tehnologija.
“posjete” ce biti putem telefona i video veze. uslikaj jezik i posalji sliku, kucni test za mokracu, krv, mozda poslati postom. medicinsko osoblje ce se svesti na tehnicare koji ce pomagati pacijentima oko aparata. brze, brze! kao u samoposlugi, 8 samonaplatnih kasa, jedan radnik pomaze onima koju zapnu.
za ubolnicene, nesto ce nkv osoblje, valjda ce nekakvi robotcici doci iz ugostiteljstva, dizalice(!), nesto. prikopcat svakoga na aparat pa neka alarm zvizdi ako krene po zlu. bar ce biti rano javljanje.
vidjeli ste koliko je znanje doktora. neka on zna 200 bolesti ali jednu koja tebe muci znat ces bolje nakon dva dana citanja. svi ste zavrsili ekonomske i pravne fakultete pa kakvo vam je znanje? koliko ekonomista zna sto je nasdaq? poneki. tako i doktori.
ma nisu usle u show business ko one nase u dubrovniku ,pa mjenjaju zanimanje
Ovo je” životni poziv” koji je izgubljen onog momenta kad postaje običan posao,ovo nije djelatnost ili biznis ,ovo je ili iskrena ljubav ili se ne baviš sa ovim ,gore navedenih 90% je izgubilo borbu sa medicinsko biznis mafijom
Savjest proradila.
A tako je u cijelom svijetu.
Gdje si vidio plaćenog ubojicu da “radi” za 500-1000 eura mjesečno? Da je po jednom nesretniku ajdede. al ovako… Neću nikad zaboravit onaj prosvjed medicinara na zrinjevcu, gdje sam mislio da se bune protiv genocidnih protokola na koje su prisiljeni, ali ne, oni se bune jer žele još prokletih šekela jer ih premalo plaćaju za whoprotokolarne egzekucije. Fuj!