Talijanski ministar za ekološku tranziciju Roberto Cingolani izjavio je u ponedjeljak za Politico da bi talijanske tvrtke trebale “unaprijed platiti u rubljama” za ruski plin, kao što je Moskva zahtijevala. Iako je njegovo ministarstvo kasnije reklo da ne podržava takav potez, 10 zemalja EU navodno planira učiniti isto.
“Mislim da bi bilo dobro barem nekoliko mjeseci omogućiti tvrtkama da idu naprijed i da plaćaju u rubljama, dok razumijemo pravni okvir i implikacije”, rekao je Cingolani, dodajući da želi “brzu i vrlo jasnu izjavu od Europske komisije” o tome bi li takav aranžman prekršio sankcije EU.
Ubrzo nakon toga, Cingolanijevo ministarstvo dalo je priopćenje u kojem se navodi da ministar “nikada nije bio otvoren za plaćanje u rubljama”.
Međutim, Italija ovisi o Rusiji oko 40 posto svog uvoza plina, a Cingolani je rekao da, iako naftne i plinske tvrtke “ne mogu riskirati” plaćanje i kršenje sankcija, one također “ne mogu riskirati ne plaćati” donedavno potpisane ugovore o plinu s afričkim zemljama što stupaju na snagu.
Ruski predsjednik Vladimir Putin zatražio je u ožujku da “neprijateljske” zemlje – one koje podržavaju sankcije uvedene nakon ruske vojne ofenzive u Ukrajini – moraju plaćati plin u ruskoj nacionalnoj valuti. Poljska i Bugarska su već odsječene nakon što su odbile ovaj zahtjev.
Međutim, Mađarska je otvorila račun u eurima kod ruske Gazprombanke za kupnju ruskog plina. Ta plaćanja u eurima banka zatim pretvara u rublje i prenosi ih dobavljačima plina u Rusiji, ispunjavajući ugovor. Dužnosnik mađarske vlade Gergely Gulyas izjavio je u nedjelju javnom radiju da još devet zemalja EU priprema istu shemu plaćanja i da je ne objavljuje javno.
Prošlotjedno izvješće Bloomberga tvrdi da su četiri zemlje EU već platile plin ovim mehanizmom.
Nejasno je krši li ova postavka sankcije EU Rusiji, budući da europski kupci tehnički ne šalju rublje Rusiji. Cingolani je rekao da bi tvrtke iz EU-a prijenos eura u Gazprombanku mogle smatrati “konačnom transakcijom”, dok će ruski dobavljači smatrati da je posao sklopljen po primitku rubalja.
“U ovom procesu postoje sive zone, koje bi mogle predstavljati kršenje sankcija. Kako god to učinite, postoji problem”, rekao je.
Povjerenik EU za energetiku Kadri Simson izjavio je za Politico da će Komisija uskoro “izdati detaljnije smjernice o tome što tvrtke mogu, a što ne mogu učiniti u okviru naših sankcija”.
Pa i i trebali bi ako si žele dobro. Velikoj talijanskoj ekonomiji trebaju strani energenti.
Glupst! Platim plin u eurima .. banka prebaci u rublje i plin je Plaćen!
Koliko košta rublja 🙂 Haha E toliko!! Oćeš .. Nećeš..? Ne moraš! Prvo kupuješ valutu dalje kupuješ plin… jednostavno…Rublja je skupa? Kupi od kineza u njihovoj valuti 😉 Za dollare nema plina..
Sta ce mu plin kad je plan da se ugasi talijanska privreda.
platit če u rubljama. Alternative ima, ali je 2-3 puta skupljija. USA največji proizvadač ali ga troše i malo više nego ga same proizvede. Amerikanci v bistve žele prodavati RUSKI plin.
Interesantno.
Mediji lažu jedan drugome.
Po drugim medijima,10 država več plača u Rubljama.
Inače isporuka ne bi bilo. Jer plačanje več je zapalo….
Danas čitati medije je kao nekad, kad smo čitali kao djeca, Ciciban…
S obzirom na sramne izjave italijanskog političkog vrha koji se “ne seća” ko im je onoliko pomagao kada je zbog plandemije bilo najgore, ne zaslužuju ni kap plina iz Rusije.
Sedim u fotelji, grickam kokice i gledam ” Bila jednom jedna EU”
Dosadno, ……..
Bolje da ponovo odgledam “Operacija Crveno more” ili “Bahubali” ?!
Kako su ga juce raznoliki po novinama,tv nevjerojatno.lov na.vjestice.u neka doba mi ga bilo zao.Dragi se derao na njega kao na prvasica,uzas.