Znanstvenici su nedavno otkrili cijelu šumu unutar 630 stopa (190 metara) duboke divovske vrtače u Kini. Ponor sadrži mnoštvo drevnih stabala i biljaka koje bi mogle uključivati neke vrste koje nikada prije nisu bile otkrivene.
As above, so below? China finds ancient forest underneath mountain! https://t.co/S4KP2pbaRt
— Cynthia McKinney PhD (@cynthiamckinney) May 13, 2022
Smještenu u okrugu Leye, u autonomnoj regiji Guangxi Zhuang u Kini, ponor su otkrili istraživači špilja 6. svibnja, koji su pronašli tri ulaza u špilju unutar 1004 stopa dugačke i 492 stope široke praznine.
U razgovoru za Live Science, vođa ekspedicije Chen Lixin rekao je: “Ne bi me iznenadilo da u ovim špiljama postoje vrste koje nikada do sada nisu bile prijavljene ili opisane od strane znanosti.” Dodao je da su neka stabla pronađena u špiljama šume bila visoka gotovo 130 stopa (40 metara).
George Veni, izvršni direktor Nacionalnog instituta za istraživanje špilja i krša, rekao je za Live Science da razlike u geologiji, klimi i drugim čimbenicima znače da krš – teren koji otapa stijensku stijenu može rezultirati takvim vrtačama – može biti dramatično različit ovisno o tome gdje se nalazi.
What's that? Oh, just a forest inside a sinkhole in China. pic.twitter.com/PvWpC38QGP
— Nine Dragons (@NineDragons2) May 12, 2022
„U Kini imate ovaj nevjerojatno vizualno spektakularan krš s ogromnim vrtačama i divovskim ulazima u špilje. “U drugim dijelovima svijeta izađeš na krš i stvarno ništa ne primijetiš. Ponornice bi mogle biti prilično prigušene, promjera samo metar ili dva. “Ulazi u špilje mogu biti vrlo mali, pa se morate ugurati u njih.”
Također nije bio iznenađen otkrićem, iako nema sumnje da izgleda zapanjujuće. Prema riječima stručnjaka, budući da je južna Kina dom tako goleme krške topografije, njen krajolik je sklon dramatičnim vrtačama i spektakularnim špiljama.
Objasnio je da je blago kisela kišnica ta koja započinje proces otapanja temeljne stijene u kraškom krajoliku. Pokupi ugljični dioksid dok prolazi kroz tlo, što ga čini kiselijim. Zatim curi, juri i teče kroz pukotine u stijeni, što ih na kraju izdubljuje u tunele i praznine. Kada te rupe ili komore postanu dovoljno velike, strop će se srušiti i formirati vrtaču.
A cave exploration team discovered a giant sinkhole in southern China, bringing the number of such sinkholes in the county to 30. pic.twitter.com/a4IVFogIG9
— South China Morning Post (@SCMPNews) May 11, 2022
Nevjerojatno, ovo je 30. ponikva koja je otkrivena u regiji – a Kina se također može pohvaliti da je dom najveće vrtače na svijetu. Smještena u Xiaozhai Tiankengu, tamošnja vrtača je duboka 2100 stopa, duga 2000 stopa i široka 1760 stopa i uključuje vodopad unutar svojih dubina, zbog čega izgleda kao nešto iz Minecrafta.
Jos da dozvole pristup najvecoj piramidi na svijetu…
(ili da bar oslobode narod iz vlastitih domova)
Možete li vi zamisliti kakvi šišmiši tu žive?
Ko kondori.
I kolike viruse korone ti šišmiši nose?
Ko pogača.
Ne treba mikroskop da se vide.
Izoluju se sitom.
Napokon jedan opuštajući tekstić.
Predlažem bar jednog dnevno. Nekad je bilo toga…ono, zdravstvene koristi od jabuka ili grožđa…
Ili, gore navedeni LiveScience ili Pnas ili Scitehdaily ili Nature ili Psyh obiluju dobrim i zanimljivim člancima. Baš sam vidjela jedan naslov “Rusi otkrili super tvrdi materijal”.
Zanimljivo.
Dočim vi, naravno, više volite – neobrasle? 😶
Što ne samo da je odavno “in”, nego je i higijenski…😔
…istraživači spilja=znanstvenici. Eto,da naš Stipe B. ode u Kinu-gotov znanstvenik.
Dajte molim Vas, polakše s tim stopama.
Da ne moram gledati u svoje stopalo i zamišljati koliko ih treba za širinu kineske vrtače u metrima.
1000 stopa dugačko a 500 stopa široko.
Što je, je. Puno stopa.Ali premalo za šumu stabala.
ovi će stvarno probudit Godzillu..
Jel se pravilno kaže “krš” ili “kras”?
Ko zna koliko jos ima zemlje,kad vidis onolike oceana na katti,izmedju more bit jos jedna Amerika.