Predviđa se da će cijene električne energije u Evropi naglo skočiti

Gas
22 komentara

Očekuje se da će cijene energije skočiti na početku 2023. godine, francuska premijerka Elisabeth Borne upozorila u srijedu, napominjući da bi troškovi električne energije na europskom tržištu mogli biti deset puta veći nego što su prošle godine.

“Cijene energije rastu. Što se tiče plina, tržište je postavilo cijenu za 2023. pet puta veću nego u 2021. “, rekla je premijerka na konferenciji za novinare.

Ranije, francuski mediji izvijestili su da će veleprodajna cijena električne energije u Francuskoj pogoditi rekordne visine sljedeće godine, a prelaze 1.000 eura po megavat-satu, što je deset puta veće od prije godinu dana.

U srijedu je Borne najavila nove vladine korake za borbu protiv rastućih cijena plina i električne energije u Francuskoj. Vlada se zalaže da će zadržati cijenu plina i električne energije u 15% u 2023., potez koji se očekuje da će koštati francuski budžet 16 milijardi eura.

Vlade širom Evrope već su orušile stotine milijardi eura u smanjenje poreza, brošure i subvencije za rješavanje energetske krize koja pokreće inflaciju, prisiljavajuće industrije da zatvore proizvodne i planinarske račune.

cijeneelektrična energijaeuPorast
Pretplatiti se
Obavijesti o
22 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
LZN
2 godine prije

jbte ovo ispada da je uspjeh zapadnih partnera temeljio isključivo na pljački i iskorištavanju ostalog “nerazvijenog svita”……..sad kad su se ovi pobunili ne daju više džaba i ne puštaju se više ponižavati i iskorištavati ode mast u propast.
Kome ćemo sad sankcije mamicu vam kradljivu džabalebarsku?

borjana
2 godine prije

Svi politikanti sukobljenih strana UkRu-kom sukobu su odlućni i nepokolebljivi: ide se do kraja, odnosno do konačne pobjede nad neprijateljem.
Da li sa Putinom kao švabovim igračem ili ne, potrebno je, kao potpuno nebitno izbacivati iz svake diskusije i ne gubiti vrijeme i na isprazna mudrovanja, jer je samo jedno sigurno i zagarantirano:
NA SNAZI JE PLJAČKANJE NARODA NAMJERNO IZAZVAANE ENERGETSKE KRIZE, STVARANJA FINANCIJSKE KRIZE I OPĆE BESPOMOĆNOSTI. RJEŠENJE KRIZE ĆE STIĆI OD ONIH KOJI SU JE I OSMISLILI, SAMO ĆE BITI PITANJE: ŠTA JE U PONUDI RJEŠENJA.

PS Još jednom, smišljeno sa Putinom ili bez njega, za nas potpuno nebitno. Trebamo se okrenuti na borbu protiv tzv. RJEŠENJA.

nonwo
2 godine prije

“Dana 22. kolovoza, tržišna cijena prirodnog plina kojom se trguje na burzi u njemačkom plinskom čvorištu THE (Trading Hub Europe) bila je više od 1000% viša nego prije godinu dana. Većini građana Scholzov režim govori da je razlog Putin i ruski rat u Ukrajini. Istina je sasvim drugačija. Političari EU-e i glavni financijski interesi koriste Rusiju da pokriju ono što je Made in Germany i energetska kriza u Bruxellesu. Posljedice nisu slučajne. To nije zato što su političari poput Scholza ili njemačkog ministra Zelene ekonomije Roberta Habecka, niti potpredsjednika Evropske komisije za Zelenu energiju Fransa Timmermansa, glupi ili neupućeni. Korumpirani i nepošteni, možda da. Točno znaju što rade. Čitaju scenarij. Sve je to dio plana EU-e za deindustrijalizaciju jedne od energetski najučinkovitijih industrijskih koncentracija na planetu. Ovo je Zelena agenda UN-a 2030. inače poznata kao Veliko resetiranje Klausa Schwaba. Deregulirano tržište plina u EU Ono što Europska komisija i vladini ministri u Njemačkoj i diljem EU-e pomno skrivaju… Čitaj više »

nonwo
2 godine prije

“Početkom otprilike 2010., EU je počela gurati radikalne promjene pravila za određivanje cijene prirodnog plina. Prije tog trenutka većina cijena plina bila je utvrđena u fiksnim dugoročnim ugovorima za isporuku plinovodom. Najveći dobavljač, ruski Gazprom, opskrbljivao je plinom EU, posebice Njemačku, u dugoročnim ugovorima vezanim uz cijenu nafte. Sve do posljednjih nekoliko godina, gotovo da se plin nije uvozio LNG brodovima. S promjenom američkih zakona, kako bi se omogućio izvoz LNG-a iz goleme proizvodnje plina iz škriljevca u 2016., američki proizvođači plina započeli su veliku ekspanziju izgradnje terminala za izvoz LNG-a. Izgradnja terminala u prosjeku traje od 3 do 5 godina. U isto vrijeme Poljska, Nizozemska i druge zemlje EU počele su graditi terminale za uvoz LNG-a za primanje LNG-a iz inozemstva. Izašavši iz Drugog svjetskog rata kao vodeći svjetski dobavljač nafte, anglo-američki naftni divovi, tada zvani Sedam sestara (eng. Seven Sisters), stvorili su globalni monopol nad cijenama nafte. Kao što je Henry Kissinger primijetio tijekom… Čitaj više »

Josip
2 godine prije

Samo neka ona krmuzina Ursula lajfa po Ukrajini pa će u EU teći med i mlijeko..

Partizan
2 godine prije

Auuu ala su potentni ovi s Zapada, stalno im se diže.

Alen
2 godine prije

youtu.be/LMuDrj5BpM0

Kit
2 godine prije

Bit ce zalosno kad dignu cijene po ovim nasim zemljama, ajde necu ubrajati RH posto je u EU. Ali BiH pogotovo, vode i struje na izvoz

Pera Detlic
2 godine prije

Predviđalo se prije 20 godina. Sad se zna. Uz svinjsku i ptičju gripu ide i nestanak struje da bi igrokaz bio kompletan,a glupa stoka gladna i smrznuta.

Pera Detlic
2 godine prije

Nekako njušim da bi pred početak 10. mjeseca mogao nastati “nježan” problem s bankomatima i padovi interneta, a samim time i jebada on line recepata za lijekove jer već je nestašica onih za srčane, moždane i antikoagulaciju. Mogli bi imati problema sa pristupom svome novcu. Pogotovo gotovini. Stoka bi mogla počet polako povlačit gotovinu iz opticaja. Već viđeno!

Pera Detlic
2 godine prije

Joule thief je zanimljiva stvar kojom možete i slabijom baterijom ganjati uređaje pomoću induktiviteta. Zgodno za produljenje trajanja baterija.

Oki
2 godine prije

nista strasno , tu nam je von der Leyen…..hehehee

Max
2 godine prije

Odavno najavljeno.

Keki
2 godine prije

Jel to znači da će opet dobri stari dizel u akciju. Svi kaj su električne aute kupovali, nastradali su.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI