U doglednoj budućnosti Bugarska neće podići potrošnju za obranu na 2% BDP-a, kako traži NATO. Konzorcij novinara BIRN i Eugene Kogan za Balkan Insight navodi kako Sofija, iako želi ostati u Sjevernoatlantskom savezu, ne želi svađe s Moskvom. ”Bugarska je ograničila sredstva za obranu, što je pokušaj da ne ljuti Rusiju. Ne samo da neće povećati proračun za obranu, kako zahtijeva NATO, nego se kreće u suprotnom smjeru”, piše Eugene Kogan i podsjeća da NATO zahtijeva od svih članica da za obranu izdvajaju 2% BDP-a.
Bugarska je 2015. na svoj proračun za obranu potrošila 664 milijuna dolara, što je 1,16% BDP-a, a 2016. godine nešto više – 769 milijuna dolara ili 1,31%. U tekućoj godini, prema Koganu, potrošnja na obranu će iznositi oko 585 milijuna dolara, što je manje nego 2015.
”Vlasti zemlje smatraju da je zahtjev NATO pakta za 2% BDP-a dugoročni cilj. Osim toga, obzirom na nesuglasice bugarskih političara, od kojih se neki žele približiti NATO paktu, EU i Sjedinjenim Američkim Državama, dok drugi preferiraju Rusiju, ne zna se koliko će vremena trebati za postizanje tog cilja. Vlada Bojka Borisova se fokusirala na probleme zemlje, a ne na žalbe Sjevernoatlantskog saveza da zauzme jedinstven stav protiv Rusije. Štoviše, Borisov osobno Rusiju gleda kao partnera, a ne protivnika”, žali se novinar.
Balkan Insight podsjeća kako Sofiju čeka modernizacija zrakoplovstva, koje još uvijek koristi 15 sovjetskih zrakoplova MiG-29 i 14 letjelica Su-25. Bugarska flota također treba velike popravke. U travnju 2016. je tadašnji ministar obrane priopćio kako je otkup dva patrolna broda nužan zbog zamjene zastarjelih sovjetskih brodova.
”Nedostatak dosljedne politike o obrambenom proračunu i stalna promjena strategije bugarskih vlasti su doveli do kašnjenja u području vojne nabave, što je, prema mnogim stručnjacima, moglo biti učinjeno namjerno samo kako se ne bi pokvarili odnosi s Kremljom. Ako je to tako, Bugarska, dok ostaje članica NATO pakta, istovremeno smatra da joj je Rusija glavni partner u području obrane”, zaključuje Balkan Insight.
Podsjetimo, Balkan Insight je dio balkanske izvještajne mreže BIRN, mreže lokalnih nevladinih organizacija koje promiču slobodu govora, ljudska prava i demokratske vrijednosti. BIRN, među ostalima, financiraju NED, USAID i Zaklada Otvoreno društvo Georga Sorosa, Freedom House i druge, a blisko je vezan za Mrežu za istraživanje organiziranog kriminala i korupcije (OCCRP), koji uz Zakladu Otvoreno društvo, agenciju USAID i Švicarsko-rumunjski program suradnje, a ima veze i s Radiom Slobodna Europa, glasilom kojeg je CIA utemeljila u vrijeme borbe protiv Sovjetskog Saveza.
Nedavno sam pročitao da, pored SAD koji za NATO izdvaja 3,2% BDP, samo četiri evropske članice izdvajaju traženi iznos – Grćka 2,4%, Velika Britanija i Estonija 2,2% i Poljska 2%, dok je ostalih 20 članica daleko ispod traženog iznosa, dok Njemačka javno izjavljuje kako nema namjeru povećavati svoje izdvajanje koje iznosi 1,2% BDP-a. Činjenica je da se svijet i nekad i sad vrti oko novca, zbog njega se stvaraju novi savezi i urušavaju stari, nestaju države i nastaju nove, uspostavljaju nova naizgled nemoguća prijateljstva a nestaju stara dotada naizgled neraskidiva. Kao i u svakodnevnom životu običnih ljudi, u sporu zbog novca se zakrvi brat s bratom, prijatelj s prijateljem, porodica s porodicom, pa čak i unutar jedne porodice njeni članovi međusobno. Kako je NATO prvenstveno američki projekat, njegove evropske članice su decenijama živjele pod američkim zaštitnim kišobranom, lagano se “švercujući” što se tiče njegovog finansiranja, i vrlo rado bi nastavile… Čitaj više »
Vidim da su bugari počeli mijenjati stavove, valjda su im guzice ugrijale one obećane američke nuklearke pa su se dosjetili svom jadu.
Činjenica je da je Rumunjska bliža Rusiji i kao tava strateši bitnija od Bugarske. Ne kažem da je nebitna ali sve zemlje u njenom okruženju imaju veću stratešku važnost, zato se nitko ne otima da čvorovi plinovoda budu na teritoriju Bugarske, itd itd….
Zato se i Bugarska može kočoperiti, neću ja ovo, neću ja ono. A da je na prvoj liniji i nato i eu bi je nagazili jače i bojko borisov bi nagažen ispod čizme mogao tiho prosiktati: da gazda!
4 milijarde dolara rumuni će platiti Patriot rakete, okružuju ruse u pravi prsten protuzrakoplovni……..