SAD zaboravljaju koliko troše na političku propagandu na Facebooku

Facebook - Admiral
2 komentara

U Sjedinjenim Američkim Državama je u tijeku histerija oko navodnih propagandnih lažnih stranica na Facebooku i političkih oglasa plaćenih od strane Moskve kako bi se utjecalo na ishod američkih predsjedničkih izbora. Međutim, istraživanje koje je proveo San Diego Union Tribune je otkrilo da su SAD u dvije informativne kampanje na Facebooku na govornom području Ruske Federacije na istu stvar potrošile gotovo 60 000 dolara.

Najveći dio ovog novca je potrošen na objave izravno sponzorirane od Washingtona i Glasa Amerike. Dakle, čak i ako se utvrdi da je Rusija na oglašavanje na Facebooku potrošila navedeni iznos, to je još uvijek manje od novca kojeg troši SAD kako bi putem Facebooka utjecao na političke procese u svijetu. Američki list spominje samo iznos za dvije kampanje, koji i nije velik, ali otkriva sustav u kojem se putem Facebooka na ovaj način širi propaganda u svim svjetskim zemljama. Od ovih aktivnosti su bile ”pošteđene” samo četiri svjetske zemlje.

Američki obavještajci uporno insistiraju na tvrdnji da je Kremlj na političku propagandu i podizanje stranica na Facebooku, koje su ”zbunjivale” američke birače, potrošio 100 tisuća dolara. Ovim su iz Moskve htjeli utjecati na predsjedničkim izborima u SAD-u 2016 godine. Međutim, prema San Diego Union Tribune je proveo istragu druge strane i otkrio zanimljive detalje.

“Američke agencije su Facebook pretvorile u bojno polje na kojem su se borile za srca i umove Rusa “, piše autor.

Otkriveno je da su tijekom dvije propagandne kampanje, od 2010. do 2011. i od 2015. do 2016. godine, na oglašavanja na ruskom segmentu Facebooka savezne američke agencije potrošile 59 541 dolara, što svjedoče izvješća federalnih vlasti. Dakle, ništa se i ne skriva.

No, istraga se nije zaustavila na Rusiji, ali je ograničena na razdoblje od osam godina i na State Department, Glas Amerike i agenciju USAID, koji su u to vrijeme na kampanje na Facebooku u inozemstvu potrošili 1,6 milijuna dolara. Iako se potrošnja za rusko govorno područje čini malom, stručnjaci kažu da je Rusija bila među prioritetnim ciljevima Washingtona.

Udar političke propagande na Facebooku su izbjegli samo Indonezija, Pakistan, Iran i Afganistan. Politički procesi svih ostalih zemalja u svijetu su bili kontaminirani plaćenim oglasima Washingtona na Facebooku, vjerojatno i na svim ostalim društvenim mrežama kojima su mogli pristupiti američke službe.

Sjedinjene Američke Države u ovoj kampanji provode i druge ciljeve, financiraju diplomatske inicijative, oglašavanje putem Glasa Amerike i drugih medija koji su pod pokroviteljstvom Washingtona.

Oko 3 tisuće dolara je potrošeno samo kako bi se pokrile aktivnosti konzulata u Jekaterinburgu, a više od 56 tisuća dolara je potrošio Glas Amerike, koji zbog svog statusa mora raditi u digitalnom formatu.

Desetine tisuća dolara je Washington potrošio na svoje aktivnosti na Facebooku u Armeniji, Uzbekistanu, Gruziji. Prema riječima stručnjaka, ove su investicije opravdane, budući da su to uglavnom bili američki mediji, konzularne službe, humanitarni programi i tako dalje, a oni se, navodno, ”nisu miješali u izbore i nisu podržavali određenog kandidata”.

Na zahtjev da komentiraju vijest, Glas Amerike, Facebook i američko veleposlanstvo u Rusiji su sve negirali

Statističke studije pokazuju da 45% Amerikanaca informacije dobiva s Facebooka. No, u Rusiji je situacija drugačija i tamo je društvena mreža VKontakte mnogo popularnija, koja je, kako piše američki list, u vlasništvu Moskve i koristi se za praćenje.

Na ruskom tržištu je Facebook daleko iza druge društvene mreže po popularnosti, “Odnoklasniki” (Одноклассники). Prema tome, stručnjaci tvrde da bi Washington bio mudriji da je pokušati kupiti prostor za oglašavanje na tim društvenim mrežama, ali do sada nema dokaza da su takve radnje poduzete, piše The San Diego Union Tribune.

Kako paranoidna šizofrenija u Sjedinjenim Američkim  Državama ne ide dalje od Kremlja, The San Diego Union Tribune se nije bavio podacima o političkom oglašavanju na Facebooku i drugim društvenim mrežama u ostalim zemljama. Iznos od 1,6 milijuna dolara u razdoblju od osam godina za političku propagandu u svim zemljama svijeta kojeg su izdvojili State Department, Glas Amerike i agencija USAID i nije velik, ali dovoljno da shvatimo razmjere uplitanja u unutarnje poslove drugih zemalja, obzirom da nisu objavljeni podaci o financiranju raznih vladinih i nevladinih agencija, organizacija, zaklada i udruga i njihovih lokalnih ogranaka u zemljama u kojima promiču propagandu.

Podsjetimo da je tijekom prevrata u Ukrajini Victoria Nuland, tadašnja pomoćnica državnog tajnika Johna Kerya, priznala da je na pripremu i provedbu državnog udara u toj zemlji Washington od 1991. potrošio 5 milijardi dolara. Koliko je od tog iznosa potrošeno na oglašavanje na društvenim mrežama, nije poznato.

 

američki izboriGlas AmerikekampanjaState Department
Pretplatiti se
Obavijesti o
2 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
mars
7 godine prije

Amerikanci igraju staru igru svjetske politike koju su oduvijek igrale sve države svijeta i koju igraju i danas, neke više neke manje, a koja se popularno zove “gurnem ti ga, gurneš mi ga”. Jedina razlika od ostalih je u tome što bi je oni malo modifikovali i iz naslova igre izbacili onaj drugi dio i zadržali samo onaj prvi. Problem je samo u tome što još nisu pronašli način kako da to pretoče u međunarodni zakon koji svi moraju poštovati, iako se (mora im se priznati) trude svim silama.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI