Sjedinjene Američke Države su pokrenule aktivne pregovore s iračkim vlastima kako bi očuvale i proširile prisutnost američke vojske na području Iraka i nakon poraza terorista “Islamske države”.
“Obje zemlje žele izbjeći ponavljanje događaja u 2011, kada su SAD povukle svoje snage iz Iraka. To je učinjeno nakon što su oslabljeni teroristi Al-Qaede i smanjena razina nasilja u toj bliskoistočnoj zemlji. Međutim, tri godine kasnije se, pred napadom militanata Islamske države, iračka vojska raspala”, piše USA Today, pozivajući se na visoke izvore u političkom i vojnom vrhu zemlje.
Trenutno vojni kontingent Sjedinjenih Američkih Država u Iraku broji oko 5200 vojnika i časnika.
“Koji dio će ostati, mora odlučiti iračka vlada mora”, piše američki list.
Pretpostavlja se da bi preostala američka vojska u Iraku trebala biti angažirana u obuci lokalnih sigurnosnih snaga, pomoći u prikupljanju obavještajnih podataka i planiranju operacija.
Međutim, vlasti u Bagdadu i premijer su nedavno ušli u sukob s visokim američkim dužnosnicima, čak i s državnim tajnikom Rexom Tillersonom, koji je tražio da se razoružaju većinski šiitske Hashd Al-Shaabi snage, koje su nakon rasula iračke vojske 2014. organizirale obranu zemlje i sudjelovale u svim oslobodilačkim operacijama protiv terorista ISIL-a. Osim toga, zahvaljujući ovim snagama su središnje vlasti u vrlo kratkom roku oslobodile sporna područja koja su zauzeli irački Kurdi i osujetile ishod referenduma o neovisnosti iračke regije Kurdistan.
Iračke šiitske snage, koje jesu bliske Iranu, što i ne skrivaju, Irak je slobodan od terorista, a Kurdi su vraćeni u ustavne granice svoje autonomne regije na sjeveru zemlje. One su pod izravnim zapovjedništvom premijera Haidera Al-Abadija i on je jasno poručio kako ih neće razoružati i nikoga neće potjerati iz Iraka, obzirom da su ti borci irački državljani.
Zapovjedništvo Hashd Al-Shaabi snaga, čije političko krilo ima veliki broj zastupnika u iračkom parlamentu, zatražilo je da američke snage napuste zemlju, jer više nema nikakve potrebe za njihovom prisutnošću u Iraku, posebice nakon poraza terorista islamske države na cijelom iračkom teritoriju.
Odluka o mogućem zadržavanju i veličini američkog kontingenta, kao i aktivnosti koje bi trebao provoditi, bit će tema pregovora, ali je već sad jasno da će oni biti izuzetno teški za američku stranu.
Ako žele vječni rat, dovoljno je da zadrže samo jedan vod us(r)a kriminalaca. Odmah idu incidenti i *surge*
Napraviti će kako oni hoće, nažalost!
Mislim da im Amerika moze vise pomoc ako budu suradjivali.
Ehhh tesko.je to ,ameriknci, biti siledzija i glavni baja a.sad vas lagano sprdace gdje ko stigne.. Zbogom paraziti…