Turska se pretvara u veliko čvorište prirodnog gasa na koje će se brojne strane zemlje moći osloniti u budućnosti, rekao je u subotu predsjednik Recep Tayyip Erdogan, dodajući da je njen uravnotežen stav o ukrajinskom sukobu pomogao Ankari da spriječi energetsku krizu.
Tokom govora na događaju u istočnoj turskoj pokrajini Malatya, Erdogan je kritikovao opoziciju koja ga je pozvala da izabere stranu u ukrajinskoj krizi. On je rekao da bi se Ankara, da je odbila da se uključi u dijalog i sa Moskvom i sa Kijevom, našla u istoj ranjivoj poziciji kao i Evropska unija.
“Cijeli svijet je cijenio našu uravnoteženu politiku koju smo iskazali suočeni s ovom krizom. Da je zemlja u rukama opozicije, ne znam kako bismo proveli ovu zimu”, rekao je Erdogan.
On je rekao da je Ankara izabrala drugi put u smislu energetske sigurnosti i da neće imati problema sa gasom, dodajući da će “Istanbul biti veliko čvorište prirodnog gasa”.
Erdoganove izjave uslijedile su nakon njegove objave u srijedu da je prihvatio prijedlog svog ruskog kolege Vladimira Putina o stvaranju međunarodnog čvorišta prirodnog gasa u zemlji.
Dvojica lidera razgovarali su o tom pitanju prošle sedmice tokom samita u glavnom gradu Kazahstana, Astani. Ruski lider je predložio preusmjeravanje gasa iz gasovoda Sjeverni tok ispod Baltičkog mora, koji su oštećeni u eksplozijama prošlog mjeseca u očiglednim aktima sabotaže, preko Turske.
U međuvremenu, mnoge zapadne zemlje, uključujući SAD, nisu bile zadovoljne prijedlogom. U srijedu je glasnogovornik američkog State Departmenta Vedant Patel ponovio da Washington nastavlja “pozivati naše saveznike da preduzmu korake za diversifikaciju svojih izvora energije, kako bi smanjili energetsko oslanjanje na Rusiju”.
Ovu izjavu ponovio je i francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je ustvrdio da prijedlog da se Turska pretvori u plinsko čvorište “nema smisla”, s obzirom da Evropa ima za cilj da se odvikne od ruske energije.
U znak osvete će Ursula i Scholz udruženim snagama prditi u diple, dok svi oko njih od muke ne pozelene. Tko kaže da zelena energija nema budućnosti.
Turska ima dobru poziciju i velike anbicije čak i prema Hrvatskoj.
U međuvremenu cijena plina u Europi pala ispod 1000 dolara 1000 m3. Tako da nista od toga.
Što su to gasne ambicije