Rast ruskog izvoza uglja

Ugalj
17 komentara

Ruske zalihe uglja pomorskim putem ponovo su počele rasti nakon što je EU popustila ograničenja na transport te robe, izvijestio je u srijedu Bloomberg, pozivajući se na analitičku firmu Kpler.

Prema izvještaju, isporuke u oktobru premašile su 16 miliona tona, što je gotovo jednako petogodišnjem vrhuncu zabilježenom u julu.

„Moguće je da je pojašnjenje EU za sankcije za ugalj ublažilo zabrinutost operatera oko toga da li bi mogli da transportuju ruski ugalj“, rekao je Filipe Gouveia, analitičar međunarodne brodarske kompanije Bimco, za novine. Međutim, napomenuo je da je povećanju potražnje doprinijelo i povećanje potražnje sa tržišta osjetljivih na troškove.

Zabrana EU ruskog uglja stupila je na snagu u avgustu. Međutim, početkom septembra, Evropska komisija izdala je revidirane smjernice za sankcije, precizirajući da, iako ruski ugalj nije dobrodošao u zemljama bloka, Brisel ne zabranjuje pružanje usluga otpreme, finansija i osiguranja brodovima koji isporučuju ugalj izvan EU.

Prema Bloombergu, ruske pošiljke su odmah preusmjerene u Aziju. Kineska kupovina ruskog uglja dostigla je najviši rekordni nivo u septembru na 8,54 miliona tona, što je porast od 57 % u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju podaci kineske carinske uprave. Ovo je učinilo Rusiju drugim najvećim dobavljačem uglja za Kinu nakon Indonezije, sa 23 % udjela u ukupnom uvozu.

Ukupan ruski izvoz uglja između januara i septembra 2022. pao je za 9 % na godišnjem nivou na 147,7 miliona tona, prema nedavnom izveštaju Vedomosti, pozivajući se na podatke ruskog ministarstva energetike. U 2021. isporuka je iznosila 223 miliona tona, od kojih je 50,4 miliona tona bilo namenjeno Evropi, što čini skoro polovinu ukupnog uvoza uglja u EU. Zvaničnici kažu da su ruske kompanije za ugalj trenutno prisiljene da izvoze fosilno gorivo uz popust od između 50 % i 60 % kako bi osigurale kupce usred stranih ograničenja, ali su i dalje profitabilne zbog povećane domaće i međunarodne potražnje.

kinarusijaUgalj
Pretplatiti se
Obavijesti o
17 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
2 godine prije

…uz popust od između 50 % i 60 % ali su i dalje profitabilne…

Koji spin. Rusi prodaju ugalj po normalnoj cijeni, a Evropa kupuje po duploj.
Da bi prikrili od europejaca da EU placa duplu cijenu kazu da Rusija izvozi sa popustom od 50%.
Takodje prikrivaju da je glavnina izvoza ugalj za celicane. Zemljama koje se razvijaju i dalje treba celik, a EU koja ide u deindustrijalizaciju to vise ne treba.

Umpah Pah
2 godine prije

A Uglješa zadovoljan ?

Max
2 godine prije

Očekivano.

nepoželjni
2 godine prije

I tu je očito licemjerje.
Europa je vođa zelene agende, deklarira se kao spasitelj planete i kao fol ne da da taj ugljen bude spaljen u Europi !? …pa koja je razlika za planet ako taj ugljen bude spaljen npr. u Kini ili Indiji? …zar Europa ne koristi zajedničku Zemljinu atmosferu ?

2 godine prije

Loži ćumuri inače ode mreža 😂😂😂, koji fliperi…

Nemačkoj raste strah od zimskog „blekauta“, odnosno nestašice struje, a operater „TransnetBV“ iz pokrajine Baden-Virtenberg prvi je koji je potrošače informisao o teškoj situaciji i pozvao ih da smanje potrošnju.

👥👥 Potrošači u ovoj nemačkoj pokrajini od pre nekoliko nedelja status elektromreže mogu da provere preko aplikacije. Do sada je status uvek bio u „zelenom“, međutim, u sredu ujutro stanje je prešlo u „žuto“, a posle podne u „crveno“. Potrošačima se pojavio znak upozorenja, sa rečima „Molimo vas, pomozite“, piše „Velt“.

💬 „Smanjite potrošnju kako bi održali stabilnost mreže“, poručeno je potrošačima. Oni su pozvani da isključe svoje uređaje u domaćinstvima i pređu na uređaje koji rade na baterije.

🗣 Operater je potrošačima uputio i poruku da je „situacija na elektro-mreži napeta“.

Meštar
2 godine prije

Tako je dobro u Rusiji da ne mogu primit tolike imigrante koji žele tamo živit

Kopf
2 godine prije

Benchmark coal prices averaged $276.57 per tonne for the year to date, compared to $124.11 per tonne last year

Falls
2 godine prije

Četiri godine kasnije, dok su posljedice rata u Ukrajini zaustavile opskrbu Poljske ruskim plinom, lokalne su vlasti odgodile zabranu najprljavijih peći za grijanje, a zagađenje zraka u Olpinyju prošli je mjesec četiri puta premašilo norme. “Osjećam se potpuno bespomoćno i napušteno od države”, rekla je Julia Tkaczuk, 38, čiji petogodišnji sin ima astmu. – Za mene je svako kihanje znak upozorenja. Još je gore u Krakovu, drugom po veličini gradu u Poljskoj. U noći 20. studenoga, kada su temperature prvi put ove godine pale ispod nule, jedini grad na svijetu s višom koncentracijom finih čestica (PM 2,5) u zraku bio je New Delhi, prema Airlyju, organizacija sa sjedištem u Kaliforniji koja prati zagađenje. Dok brojne europske zemlje osim Poljske, poput Njemačke i Mađarske, izgaraju zagađujući mrki ugljen ili lignit kako bi rasvjeta bila upaljena, stručnjaci kažu da će korištenje tog goriva kod kuće imati najveći utjecaj na zdravlje. U općini u… Čitaj više »

DEDA
2 godine prije

NEMREŠ TI NEPISMENIMA OBJASNIT DA IZ ŠKOLE IZLAZIŠ NEPISMEN A NE PISMEN.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI