Washington je pokrenuo usklađenu diplomatsku kampanju iza zatvorenih vrata s ciljem vršenja pritiska na Kinu zbog nedavnog incidenta s balonom i sukoba u Ukrajini, izvijestio je u srijedu časopis Politico pozivajući se na dužnosnike upoznate s tim pitanjem i diplomatsku depešu.
Rečeno je da su napori pokrenuti nakon što su SAD optužile Peking da je iznad svog teritorija poslao “nadzorni balon na velikim visinama”. Balon je prvi put ušao u američki zračni prostor 28. siječnja, a oborio ga je američki borbeni zrakoplov 4. veljače. Državni tajnik Antony Blinken rekao je kasnije da će biti “ozbiljnog problema” ako Kina pošalje oružje Rusiji tijekom sukoba s Kijevom.
Prema izvješću, Bijela kuća je 5. veljače svojim diplomatskim predstavništvima diljem svijeta poslala “zahtjev za akciju” s 28 točaka razgovora. Rečeno je da su dužnosnici dobili upute da koriste “privatne diplomatske angažmane” kako bi rekli svojim kolegama u zemljama domaćinima da Peking širi “lažne informacije” o balonu.
U isto vrijeme, State Department navodno je pozvao diplomate da naglase kako Washington “ne želi eskalirati situaciju”. Dužnosnik State Departmenta citiran je kako je rekao da su depeše “temeljene na činjenicama” i “nisu pokušaj da se uključe u vježbu slanja poruka ili da se vrti okolo”.
Američki diplomati održali su više od desetak sastanaka s kineskim dužnosnicima od kraja siječnja i obavijestili su saveznike o novim obavještajnim podacima, rekao je Politico.
Peking je tvrdio da je balon bio civilni cepelin za istraživanje vremenskih prilika koji je skrenuo s kursa. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova tvrdilo je da su optužbe za špijuniranje dio Washingtonovog “informacijskog rata”.
Kina je također zanijekala da je Moskvi dostavljala oružje. “SAD, a ne Kina, baca oružje na bojno polje”, rekao je novinarima u ponedjeljak glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin. “Po pitanju Ukrajine, stajalište Kine se svodi na potporu pregovorima za mir.”
Kineski državni vijećnik Wang Yi sastao se u srijedu u Moskvi s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom. Wang je rekao da Peking nastoji ojačati veze s Rusijom i nastaviti zajednički raditi na “multipolarnom svijetu”.
Putin je rekao da Moskva očekuje kasniji posjet kineskog predsjednika Xi Jinpinga.
To je razvidno po plaćenićkim medijima . Rusija , Iran pa Kina.
Ako izuzetni zarate i sa Kinom uz Rusiju, to bi značilo ili da spremaju Armagedon ili idu svjesno na svoj poraz.
U najmanju ruku, NATO bi se odmah raspao, jer nitko osim izuzetne nacije od članica NATO-a ne bi htio sudjelovati u proxy ratu Kine i izuzetnih na Tajvanu. Eventualno Britanci.
Zanimljivo je kako se taj NATO predstavlja kao “obrambeni” savez, a najveći problem im je ne-NATO država u ruskom dvorištu i ne-NATO država u kineskom dvorištu.
Bas su bezobrazni ovi kinezi. Blinken ih ostro upozori da vise ne saradjuju sa Rusijom, a oni odmah odlete u Moskvu.
Rjesenje je ubiti sto prije Bidena..
luđaci…prepotentni, ne shvaćam kako uz tolike stručnjake nemaju osječaj za realnost
Usa Šizofreničari još ne prihvataju realnost da mogu samo da laju na mjesec…
Da mogu ne bi bili šizofreničari , jel tako..
Svijetu je pun kufer SAD bagre..