Rastuća globalna neizvjesnost povećat će cijene i uzrokovati velike deficite u kratkom roku, upozorila je investicijska banka
Američki investicijski bankovni div Goldman Sachs upozorio je da će globalno tržište nafte u bliskoj budućnosti zabilježiti rekordno visoku potražnju, velike deficite i više cijene sirove nafte, zbog malog broja bušotina u SAD-u i neizvjesnosti oko dugoročne potražnje za naftom. Govoreći za CNBC-jevu emisiju vijesti “Squawk Box Asia” u ponedjeljak, Goldmanov voditelj naftnih istraživanja Daan Struyven rekao je da banka očekuje “prilično velike deficite” u drugoj polovici ove godine jer će potražnja dosegnuti “najvišu razinu svih vremena”. Investicijska banka predviđa da će sirova nafta Brent, glavno mjerilo, porasti sa sadašnje razine od nešto iznad 80 dolara po barelu na 86 dolara po barelu do kraja godine, dodao je. Prema Struyvenu, iako je proizvodnja sirove nafte u SAD-u znatno porasla tijekom prošle godine, stopa rasta će se usporiti do kraja 2023. zbog smanjenja broja bušotina. Prošli je tjedan objavljeno da je broj naftnih platformi u SAD-u pao na najnižu razinu od ožujka 2022.
Prema Struyvenu, neuspjeh ministara energetike G20 da postignu konsenzus o postupnom ukidanju fosilnih goriva na prošlotjednom summitu u Indiji ukazuje na “vrlo značajnu” neizvjesnost oko dugoročne potražnje za naftom.
Međunarodna agencija za energiju priopćila je u subotu kako očekuje zaoštravanje tržišta nafte u drugoj polovici godine. U svom najnovijem izvješću agencija je smanjila svoje projekcije rasta globalne potražnje za naftom. Međutim, šef IEA-e Fatih Birol rekao je da bi se projekcije mogle revidirati na temelju gospodarskog rasta Kine i nekih drugih zemalja. Cijene nafte rasle su veći dio 2022. dijelom zbog zapadnih sankcija Rusiji, velikom proizvođaču. Međutim, pred kraj godine cijene su znatno pale, dijelom zbog blage zime u Europi i pada gospodarske aktivnosti diljem svijeta. OPEC+, koji se sastoji od Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), i saveznika uključujući Rusiju, složio se u listopadu da će smanjiti svoju proizvodnju za oko 2% svjetske potražnje, od studenog do kraja 2023. Grupa je kasnije dogovorila daljnja ograničenja u nastojanju da uravnoteži cijene.
Fjučersi sirove nafte Brent premašili su 82 dolara po barelu u ponedjeljak, dok su se terminski ugovori za američki West Texas Intermediate (WTI) trgovali na preko 78 dolara po barelu.
Čemu briga?
Kao spas nam dolaze Rusi koji će EU prodavati svoju naftu po 60 dolara kako je EU izglasala, a sve temeljem zasluga naoružavanja i financiranja banderističke Ukrajine 😄
Putin je uspio zajebati moje šefove ,nije dobro
Bloomberg javlja… Zapadne tvrtke u Rusiji strahuju od daljnjeg otimanja imovine od strane Kremlja.. Dakle kad Rusi zapljenu zapadnu imovinu to je otimacina od Kremlja… LOL a kad zapad otme rusku imovinu to nije od Bijele Kuce to je po americkom zakonu
Opet se radi samo o prediktivnom programiranju i manipulaciji svjetskim robljem .
Jedva čekam da se taj US rani model lažne “tržišne ekonomije” raspadne (jer to odgovara samo lopovskim i manipulatorskim bankama i korporacijama) i da se postave fiksna ekonomska pravila koja će vrijediti na duže vrijeme.
Svejedno mi je kako će se taj novi sustav zvati, samo neka ima jasna pravila koja omogućavaju život, jer ovaj postojeći sustav očito djeluje protiv života.
Cijena već raste.