Prema Bloombergu, pala proizvodnja nafte OPEC-a

opec
2 komentara

Proizvodnja je navodno pala za 900.000 barela dnevno u srpnju

OPEC-ova proizvodnja nafte pala je najviše u tri godine u srpnju zbog dubljeg rezanja Saudijske Arabije kako bi podržala cijene sirove nafte, izvijestio je u utorak Bloomberg. Istraživanje je pokazalo da je proizvodnja OPEC-a prošlog mjeseca pala za 900.000 barela dnevno (bpd), na prosječnih 27,79 milijuna bpd. To je najoštriji pad od 2020., kada je grupa počela smanjivati proizvodnju nakon karantena zbog Covida i pada potražnje. Istraživanje je pokazalo da je Rijad ispunio veliku većinu obećanog smanjenja, smanjivši proizvodnju u srpnju na 9,15 milijuna bpd, suočen s nejasnim gospodarskim podacima u Kini i strahovima od recesije u Sjedinjenim Državama. Nigerija i Libija također su zabilježile pad proizvodnje prošlog mjeseca za 130.000 bpd odnosno 50.000 bpd, prema studiji. Trgovci navodno očekuju da će Rijad u narednim danima najaviti produženje mjere do rujna.

Bloombergovo izvješće navodi podatke praćenja tankera koji pokazuju da su isporuke OPEC-ovog najvećeg proizvođača sirove nafte, Rusije, pale na najnižu razinu u sedam mjeseci na nešto ispod 3 milijuna barela dnevno.

Prošlog mjeseca Rijad je najavio da će produžiti svoje dobrovoljno smanjenje proizvodnje sirove nafte od 1 milijun barela dnevno za još jedan mjesec kako bi uključio kolovoz, dok je Rusija istovremeno najavila smanjenje izvoza za 500.000 barela dnevno za kolovoz. Smanjenja će iznositi 1,5% globalne ponude.

Dvije zemlje predsjedat će online revizijom tržišnih uvjeta od strane ključnih zemalja OPEC+ 4. kolovoza, dok bi se cijeli savez od 23 zemlje OPEC+ trebao sastati krajem studenog, prema izvješću.

OPEC+, koji se sastoji od Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), i saveznici (uključujući Rusiju) složili su se u listopadu da će smanjiti svoju proizvodnju za oko 2% svjetske potražnje od studenog do kraja 2023. Grupa je kasnije pristala na daljnja ograničenja u nastojanju da uravnoteže cijene.

Cijene nafte su se oporavile kako se globalne zalihe smanjuju, dosegnuvši tromjesečni maksimum iznad 85 dolara po barelu. U srijedu se terminskim ugovorima za naftu Brent trgovalo po 84,26 dolara po barelu, dok se američkim terminskim ugovorima za naftu West Texas Intermediate (WTI) trgovalo po cijeni od preko 80 dolara po barelu.

NaftaOPECproizvodnja
Pretplatiti se
Obavijesti o
2 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
1 godina prije

Ma neka poskupi jer se od saobracajnih zivjeti se ne moze. Krkljanac je i u sporednim ulicama.

Magefun
1 godina prije

Pa ne treba im više tolike količine nafte…Zapadna alijanca neka se snađe kako zna i umije…sami su si krivi!

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI