Očekuje se da će se još šest nacija pridružiti skupini u siječnju 2024.
Pet sadašnjih članica skupine BRICS povećalo je trgovinsku razmjenu za 56% od 2017. do 2022., dosegnuvši promet vrijedan oko 422 milijarde dolara prošle godine, izvijestio je Bloomberg u petak. BRICS trenutno uključuje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, ali će im se ovog siječnja pridružiti Argentina, Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i UAE. Odluka o primanju novih članova donesena je tijekom summita skupine, koji se održao ove godine u kolovozu, u Johannesburgu.
Prema procjenama analitičara, proširena skupina predstavljat će gotovo polovicu svjetske proizvodnje do 2040., udvostručivši udio Grupe sedam (G7), koju čine SAD, Kanada, Velika Britanija, Francuska, Italija, Njemačka i Japan. Ranije ove godine, ruski predsjednik Vladimir Putin ustvrdio je da je BRICS već nadmašio države G7 u pogledu pariteta kupovne moći (PPP) njihovog stanovništva. Stručnjaci predviđaju da će ukupni bruto domaći proizvod (BDP) proširenog BRICS-a u smislu PPP-a iznositi otprilike 65 trilijuna dolara. To bi povećalo udio grupe u globalnom BDP-u sa sadašnjih 31,5% na 37%. Za usporedbu, udio G7 trenutno je oko 29,9%.
BRICS je izvorno bio “BRIC”, izraz koji su skovali ekonomisti koristeći prvo slovo četiri nacije: Brazila, Rusije, Indije i Kine, za koje se smatralo da imaju potencijal dominirati svjetskim gospodarstvom u 21. stoljeću. Ove su se zemlje prvi put udružile 2006., a kasnije su pozdravile Južnu Afriku kao novu članicu, dodavši slovo ‘S’ akronimu. Izvorno osnovana uglavnom u svrhu isticanja mogućnosti ulaganja među članovima, skupina je postala ključna u izgradnji novog “multipolarnog” svjetskog poretka koji će pomoći u davanju snažnijeg glasa Globalnom jugu.
Godine 2014. skupina BRICS pokrenula je vlastitog međunarodnog zajmodavca, Novu razvojnu banku (NDB), koja se smatrala alternativom financijskim institucijama kojima dominiraju SAD, poput MMF-a i Svjetske banke. Osigurava sredstva za projekte infrastrukture i održivog razvoja. Banka je službeno počela poslovati 2015., a kasnije su joj se pridružili Bangladeš, UAE, Egipat i Urugvaj.
Očekivano.
Dvije diktatorske zemlje su predstavnici briksa
Zapad svakodnevno postaje sve siromašniji, što je i bio cilj plandemije i ostalog što je slijedilo (nagli prilivi migranata i rat u Ukrajini i Izraelu). Prošireni BRICS predstavlja moćan savez jer osim 37% svjetskog BDP-a imaju i veliku vojnu moć (prvenstveno Kina i Rusija). Postaju vodeća sila u svijetu i pitanje je koliko će biti složni u svojim nastupima i suprostaviti se NATO-u čime bi se mogao pokrenuti golemi svjetski sukob.
G7 treba uvesti sankcije svim clanicama BRICS prije nego sto ponovo uduplaju trgovinu. To je jedini alat kojeg zapad ima na raspolaganju.
ISW: руска армија полако и сигурно почиње да стеже обруч око Авдејевке
To kaze nuladicin institut, a kompletan zapad ne moze da sprijeci kotlic.
Što više zapad stvara sankcije prema neposlušnim državama, to više se među tim državama stvara jaka gospodarska i trgovinska moč. A to vodi u propast dolara i propast američkih banaka jer nemaju više koga pljačkati.
Dali je jasno papkari što je Amerika učinila ?
Teško ,ali da vam upalim svjetlo !
1.izazvati rat na tlu Eu.= uspješno !
2.zaposliti USA ratnu industriju= uspješno !
3.primorati Eu da podupire rat i ratno stanje ,što duže =uspješno !!
4.razjebati odnose Eu- Rusija (sankcije) što je moguće više (NS* 1 & 2 ) =USPJEŠNO !!
5.iseliti 10 mil parazitima po Eu= uspješno ! 14 mil.
6.i finale rat na bliskom istoku(novi) = 5- 10 mil.izbjeglica sa 5-6% terorista u paketu!! =vrhunski !!
Halo možda nije točno!!
A dotle ruska nafta,gnojiva i Žito uredno piče za USA !
Haaaaaa,,haaaaaa i još jednom haaaaagggghhhhh !@
* north stream 1 & 2 .
Neusporedivo pošteniji odnosi u svakom pogledu među članicama BRICS,nego Ga,gdje USA komandira,a ostali bespogovorno slijede,ili…sankcije,embarga,blokade,medijska srania,itd.
Amerika i Engleška bit će zemlja prooole teeeerskaaa@