Oduzimanje ruskog novca ugrozilo bi euro

Euro
18 komentara

Korištenje eura kao alata u sankcionim ratovima i političkim sporovima štetilo bi imidžu i ugledu valute, upozorio je u petak guverner Banke Italije Fabio Paneta. On je komentarisao razgovore u Briselu u vezi sa zamrznutom ruskom imovinom.

EU, SAD, Japan i Kanada zamrznule su oko 300 milijardi dolara imovine ruske centralne banke 2022. u sklopu sankcija Moskvi u vezi sa Ukrajinom. Od toga se oko 200 milijardi dolara drži u EU, uglavnom u belgijskoj klirinškoj kući Euroclear.

Brisel trenutno radi na planovima za primjenu poreza na dobit na dobit koju Euroclear ostvaruje na zamrznutim sredstvima, dok se odlučuje da ne zaplijeni imobilizirani novac u potpunosti. Međutim, Italija je jedna od nekoliko država članica EU, uključujući Njemačku i Francusku, koje su bile skeptične prema potezima koji se tiču ​​imovine, tvrdeći da bi njihovo korištenje moglo potaknuti investitore iz drugih zemalja da posumnjaju u sigurnost svojih posjeda u EU i napuste tržišta bloka, što je na kraju oslabilo euro.

„Ova moć se mora mudro koristiti“, rekao je Paneta, govoreći o statusu eura kao globalne rezervne valute.

“Međunarodni odnosi su dio ‘ponavljane igre’: naoružavanje valute neizbježno smanjuje njenu privlačnost i podstiče pojavu alternativa,” upozorio je on na događaju u Rigi, povodom 10. godišnjice od prijema eura u Latviji.

Prema riječima zvaničnika, nedavni porast upotrebe juana u trgovini između Kine i Rusije je “poučan u tom pogledu”, jer su zapadne sankcije potaknule trend, jer su otežale Rusiji korištenje američkih dolara i eura u prekograničnoj trgovini.

“Kineske vlasti eksplicitno promovišu ulogu juana na globalnoj sceni i ohrabruju njegovu upotrebu u drugim zemljama, uključujući i one koje je međunarodna zajednica sankcionirala nakon invazije na Ukrajinu”, rekao je Panetta, dodajući da je udio kineske trgovine financiran u domaća valuta se udvostručila u posljednje tri godine, što je omogućilo juanu da prestigne euro kao druga najkorištenija trgovinska valuta na svijetu.

Zvaničnik je upozorio da je potrebno “biti na oprezu zbog mogućnosti da će politika imati veći uticaj na međunarodne valute u narednim godinama”.

Zapadne valute su uglavnom povučene iz rusko-kineske trgovine, jer se skoro 95% svih transakcija između zemalja sada obavlja u rubljama ili juanima. Rusija nije jedina velika ekonomija koja koristi kinesku valutu za trgovinska poravnanja, jer sve više nacija traži alternative dolaru i evru. To uključuje Argentinu, Saudijsku Arabiju, Brazil i Iran.

EuroItalijaJuanrusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
18 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Observeterius
9 mjeseci prije

Image i ugled valute?
Valuta je bezvrijedna zadužnica bez budućnosti.
Novac nije službeno sredstvo plaćanja.

Darko
9 mjeseci prije

Od usrane Europe se više ništa dobroga ne može očekivati.

Max
9 mjeseci prije

Eto bumeranga.

Schwarze Hunderte
9 mjeseci prije

Naprosto će početi ,bežanija kapitala ! Jer zdrava logika nalaže pitanje … Ako to mogu sa Rusima , kako će to tek meni moći ???!!! Ja nemam niti vojsku , niti atomke ! Stoga – SELI KAPITAL PRETVOREN U INVESTICIJSKO ZLATO I DRUGE DRAGOCJENOSTI – NA SIGURNO 😉 🤷 !

Max
9 mjeseci prije

Najnovija vijest ameručka baza u Jordanu napadnuta dronovima 3 poginula 25 ranjenih , ameri obećali odmazdu.

DDR
9 mjeseci prije

Iracka i Libijska lova je bila u Belgiji , pa je dobila krila.

Josip
9 mjeseci prije

Ova ukrajinska kurva Ursula bas hoce za ovo malo vremena sto joj je preostalo do kraja unistiti EU.

Lucija, prva
9 mjeseci prije

Ispod ovog teksta se više ne isplati komentirati.

Evo ti na 🖕

Lucija, prva
9 mjeseci prije

He, he.

Što mislite jesu li Saudi uspjeli izvući lovu iz USA?

A koliko ima Kina još američkih obveznica?

Mislite da su Rusi bez veze kasnili sa ulaskom u Ukrajinu?

Уно
9 mjeseci prije

Kakav euro…

Tona litijuma 13.200$
Tona orasa   14.000$
Tona čvaraka 23.150$

Hvala na pažnji…

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI