Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Lin Jian pozvao je vojni blok predvođen SAD-om da prestane “kvariti” Europu i Aziju i Pacifik
NATO je prijetnja globalnom miru i stabilnosti zbog svog “duboko ukorijenjenog hladnoratovskog mentaliteta i ideološke pristranosti”, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian.
Bloomberg je na dnevnom brifingu zamolio Lina da komentira nedavna izvješća da vojni blok predvođen SAD-om planira potpisati sporazum o suradnji s Japanom, Južnom Korejom, Australijom i Novim Zelandom na nadolazećem summitu NATO-a u Washingtonu.
Glasnogovornik je odgovorio izjavom da je NATO “proizvod Hladnog rata i najveći svjetski vojni savez”. Unatoč tome što tvrdi da je regionalna i obrambena organizacija, blok je nastavio “širiti svoju moć preko granica, probijati obrambene zone i izazivati sukobe”, dodao je Lin.
Ovi postupci, prema riječima glasnogovornika, razotkrivaju NATO-ov “duboko ukorijenjeni hladnoratovski mentalitet i ideološku pristranost, što je pravi izvor rizika koji prijeti globalnom miru i stabilnosti”.
“NATO bi se trebao pridržavati svog regionalnog i obrambenog pozicioniranja organizacije, prestati stvarati napetosti u azijsko-pacifičkom području, trgovati hladnoratovskim načinom razmišljanja i sukobima te prestati zabrljati Europu i pokušavati zabrljati azijsko-pacifički”, rekao je glasnogovornik.
Linovi komentari dolaze u trenutku kada NATO jača svoje napore da uspostavi odnose sa zemljama diljem Azije i Pacifika, istovremeno tvrdeći da se ne želi službeno proširiti na regiju.
Ranije ove godine, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg objasnio je da blok smatra da mora odgovoriti na sigurnosno okruženje koje se stalno mijenja u Aziji, posebno zbog navodne kineske agresije. “Ovdje se ne radi o prelasku NATO-a u Aziju, već o činjenici da nam se Kina približava”, rekao je Stoltenberg sudionicima na ekskluzivnom skupu u Davosu u siječnju.
Glasnogovornik kineskog ministarstva obrane Wu Quian odgovorio je nazvavši Stoltenbergove izjave “neprikladnima” i opisao NATO kao “hodajući ratni stroj” koji “posvuda donosi nered”.
Godine 2021. SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Australija također su uspostavile takozvano sigurnosno partnerstvo AUKUS, koje ima za cilj pomoći Canberri da nabavi podmornice na nuklearni pogon. Washington je uputio pozivnice drugim zemljama Azije i Pacifika, poput Japana, Južne Koreje i Novog Zelanda, da sudjeluju u projektu.
Peking je pakt AUKUS osudio kao pokušaj izgradnje “azijsko-pacifičke verzije NATO-a”. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova upozorilo je da takvi potezi samo produbljuju “hladnoratovski mentalitet”, potiču utrku u naoružanju i potkopavaju regionalnu stabilnost i mir.
Govoreći prošlog mjeseca u Hanoju u Vijetnamu, ruski predsjednik Vladimir Putin također je inzistirao na tome da NATO-ove težnje u azijsko-pacifičkom području predstavljaju “prijetnju svim zemljama u regiji, uključujući Rusku Federaciju”. Putin je obećao da Moskva neće dopustiti da te akcije ostanu bez odgovora.
NATO nece prestati dok ga se vojno ne unisti.
Za vas federe, da!
NATO odnosno vojno krilo kapitalistickih neoliberalnih globalista, zapadani i sjeverni dio EU ukljucujuci engleze, te kompletna USA….zasluzuju takve udare da prakticno nestanu.
Stare priče,
svi koje ne žele naštampane dolare i kupovati američko oružje su prijetnja globalonom miru ! Eu bagru su kupili za par centi !
Kinezi dosli u Bjelorusiju na vojne vjezbe na zapadu drzave.
Vidi ovoga, mamicu…
Lin Jian
Da imena, da prezimena…
Mora biti da je uobražen…
Dobro jutro, džezeri.
Nikad, pa ni onda, ne bismo to primjetili da nam kineski ministar obrane Wu Quian to nije izjavio.
Ako nemaš pojima o svijetskoj politici onda to tako izgleda, da.
Luce se napalila
Komentari od “Lucija, prva” prijete kolektivnom umu ( razumu )!