Sjedinjene Američke Države možda su već u “običnoj vanila recesiji”, rekla je bivša savjetnica Banke federalnih rezervi Dallasa Danielle DiMartino Booth za CNBC u ponedjeljak. Ova izjava dolazi u trenutku kada svjetske berze padaju u vodu zbog straha da će američka ekonomija slabiti.
Ciklična ili obična vanila recesija je jedan od dva tipa recesije vođene potražnjom. Oni obično prate periode pooštravanja politike koji imaju za cilj zaustavljanje viška potražnje ili problema sa inflacijom. Prema DiMartinu Boothu, izvršnom direktoru i glavnom strategu Quill Intelligence, recesija je počela negdje prošlog oktobra. Ona je ukazala na slabljenje tržišta rada i povećanje broja prijava za stečaj iz poglavlja 11. Osim toga, rekla je da pad cijena stanova i povećanje ponude stanova sugeriraju da bi se ovaj trend mogao nastaviti.
Američka privreda pretrpjela je neočekivani pad u julu jer je zapošljavanje naglo palo, a stopa nezaposlenosti porasla četvrti mjesec zaredom, a povećane kamatne stope su imale danak u preduzećima i domaćinstvima.Stopa nezaposlenosti skočila je na 4,3%, u odnosu na 4,1% prethodnog mjeseca, izvijestio je u petak Zavod za statistiku rada. Brojka je najveća od početka pandemije Covida 2020. godine.
Broj nezaposlenih širom SAD porastao je za 352.000 na 7,2 miliona, što je značajno povećanje sa 5,9 miliona registrovanih godinu dana ranije, kada je stopa nezaposlenosti iznosila 3,5%. Izvještaj od petka dodao je dodatno gorivo rastućoj zabrinutosti da su Federalne rezerve predugo čekale na smanjenje kamatnih stopa. Zabrinutost zbog recesije u SAD- u potresla je globalna tržišta u ponedjeljak.
Fed je prošle srijede odlučio da zadrži svoju referentnu kamatnu stopu u rasponu od 5,25%-5,50%, gdje je bila više od godinu dana. Predsjednik Fed-a Jay Powell nagovijestio je da bi prvo smanjenje stope u eri nakon pandemije moglo doći u septembru.DiMartino Booth je za CNBC rekao da Fed nije u potpunosti kriv za visok nivo inflacije, tvrdeći da je “politika kamatnih stopa tup instrument”. Ona je, međutim, napomenula da posjeduje više od jedne četvrtine tržišta hartija od vrijednosti zaštićenih hipotekama koje je izašlo iz ere nakon pandemije, dajući svojim politikama ruku u susret trenutnom nivou inflacije.
Bivši insajder Fed-a također je ukazao na umjetnu inteligenciju (AI) kao ključno oruđe za poslodavce koji žele smanjiti troškove, sugerirajući da će se “u narednih šest do 18 mjeseci AI osjećati kao oružje masovnog uništenja” kada je u pitanju do otpuštanja.
ZA SADA JOS NE BRINITE ZA AMERIKU IMA DOSTA DRZAVA KOJE SU U GOROJ SITUACIJI OD NJIH.
Burze padaju panika.
Sve im je vještačko napuhane vrijednosti jer da im je dobro išlo ne bi se vlada zaduživala 10 milijardi dolara dnevno.
Kad pocnu zaposljavati 13 miliona migranata uvezenih ove godine nezaposlenost ce skociti.
Sretan jucerasnji Dan Pobjede svima !!!
Suze mi krenule, zamislite radili prekovremeno, prebacivali normu i onda im netko obezvrijedi rad, pljune im na posao, ma prestrašno.
A realno, te takozvane burze su također izvor zla.
Tvornice radnicima !
Budu natukli još par bilijardi, po potrebi. Nema brige.
Ujka Semova žena se kjurva, samo to niko ne smije javno reći.
Recesija je odavno tu,stvar je blizenje izbora!!!!
Trziste se ne smije srusiti do izbora (tko bi birao takvu vladu),
ali tu su i dvije razlicite politike (jak-slab $)i mnostvo drugih stvari!!!
Zbog toga ce FED spustiti kt.stopu da spasi dionice,indexe no tome nije kraj jer zatim sljedi printanje kao gorivo istima te posrnilom gospodarstvu!!!!
Sto nosi novu inflaciju i tako u krug dok ne uniste ovaj monetarni poredak!!!!!!!
ne mogu u nedogled štancati smeće od dolara ! Pokupt će i sve nas na dno ako im se ne prestanemo dodvoravati