Američki nacionalni dug prvi je put u povijesti premašio 33.000 milijardi eura, izvijestio je u petak US Debt Clock – web stranica koja u stvarnom vremenu prati financije nacije.
Iznos je porastao za gotovo 6% od siječnja do studenoga, povećavši se za 920 milijardi eura u manje od četiri mjeseca. Krajem srpnja, američka riznica objavila je da je premašila 32.200 milijardi eura.
Čini se da stopa akumulacije raste, jer je dug u siječnju iznosio 31.300 milijardi eura, a zatim je porastao za 920 milijardi eura u manje od šest mjeseci. Američka riznica još nije službeno potvrdila nove podatke.
U kolovozu je Kongresni proračunski ured u svom izvješću naveo da očekuje kako će dug do 2027. godine doseći rekordnih više od 106% BDP-a i naposljetku porasti na 122% do 2034. godine.
Međunarodni monetarni fond prikazao je još sumorniju sliku u svom izvješću o ekonomskim izgledima SAD-a u srpnju. “Prema trenutnim politikama, očekuje se da će opći državni dug kontinuirano rasti i premašiti 140% BDP-a do 2032. godine”, naveli su tada.
MMF je u srpnju upozorio da “visoki fiskalni deficiti i kontinuirani rast omjera američkog javnog duga i BDP-a predstavljaju rizike ne samo za SAD već i za globalno gospodarstvo” te naglasio “hitnu potrebu za frontalno učinkovitom fiskalnom prilagodbom.”
Tehnološki milijarder Elon Musk, kojega je novoizabrani predsjednik Donald Trump zadužio za pronalaženje načina za povećanje učinkovitosti vlade u svojoj nadolazećoj administraciji, upozorio je da SAD-u prijeti opasnost od neispunjavanja obveza po dugovima.
“Kamate na dug rapidno idu prema tome da apsorbiraju sve porezne prihode, ne ostavljajući ništa za kritične potrebe”, napisao je prošlog mjeseca na X-u. Izvršni direktor Tesle i SpaceX-a rekao je da bi se SAD mogao naći u situaciji u kojoj “ćemo moći plaćati samo kamate”, ako dug nastavi rasti sličnim tempom.
Unatoč tome, evo kako kreditni rejting izuzetnih ocjenjuju najpoznatije svjetske agencije:
Fitch – AA+
Moody’s – AAA
Standard & Poors – AA+
Redom rejtinzi idu ovako od najboljeg prema najlošijem – AAA, AA+, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C, D.
Sa druge strane, Rusija nikada nije došla do statusa A, a Moody’s and Standard & Poors od početka rata u Ukrajini Rusiju ocjenjuju rejtingom NR.
Non-Rated.
Rusija i danas – nakon skoro 3 godine rata u Ukrajini – među najnezaduženijim državama svijeta – 19,5% BDP-a.
Kako to kada je pred bankrotom? 😎
Još nije stupio na vlast a već kriv za toliki dug!
Tramp će zaista da uništi američku ekonomiju – da nije izabran dug bi sada bio tek 32 999 milijardi evra!
Sudužnici i jamci su najebali !!tako je moj pajdo zajebo kuma i sad ima BMW M paket !!🤣🤣🤣
Da , došlo je vrijeme da si naplate investiciju u Ukrajinu i zarade 13 bilijuna dolara kako su si oni izračunali . Zato i i amo odjednom mirovnu inicijativu za kraj rata Ukrajine i Rusije . Osim toga treba se fokusirati na širenje BRICS-a jer ne koriste $ za vanjsku trgovinu što ih dodatno smatra . Vrijeme je za neki još veći lopovluk od ovog dosad .
pa netko ce se roditi poslije 50 godina, ako ne bude reseta i bit ce kriv za dug.
pa to američki narod neće vratiti ni za milijun godina…
Ruski dug nastavlja da pada i pao je ispod 300 milijardi.
A americki raste.
Zasto onda zapadni mediji pricaju da Rusija propada?
Ja uopće ne vidim problem u svim tim silnim milijardama “duga”. Da se sada sva međudržavna dugovanja svedu na 0, život bi se nastavio odvijati kao da se ništa nije dogodilo. Problem je u novijoj povijesti nastao kada je došlo do nagle ekspanzije tehnologije i populacije a sa tim i potrebne proizvodnje dobara i povećanja potreba za uslugama, koja se događala brže nego se uspijevalo štampati novca pa se počelo sve pisati na dug a u najnižim redovima roblja su uvedene kartice i zadržana dovoljna količina gotovine za međurobovsku razmjenu dobara i usluga. Postoji Svjetska banka i svaka od država ima svoju (državnu) banku koja je podređena centralnoj svjetskoj banci pa se sve potrebe svih država zapisuju kao dug koji je uvijek sve veći jer države (naročito jake kao Amerika) nemaju nikakve volje, niti postoji potreba da se dugovi vraćaju a gotovo da niti ne postoje mehanizmi da se suverene… Čitaj više »