Amazon je u petak najavio da će uložiti dodatnih 4 milijarde dolara u Anthropic, startup za umjetnu inteligenciju koji su osnovali bivši izvršni istraživači OpenAI-ja.
Novo financiranje dovodi ukupno ulaganje tehnološkog diva do 8 milijardi dolara, iako će Amazon zadržati poziciju manjinskog ulagača, prema izvješću Anthropica, tvrtke sa sjedištem u San Franciscu koja stoji iza chatbota Claude i AI modela.
Amazon Web Services također će postati “primarni partner za cloud usluge i treniranje” Anthropica, prema objavi na blogu. Od sada će Anthropic koristiti AWS Trainium i Inferentia čipove za treniranje i implementaciju svojih najvećih AI modela.
Anthropic je tvrtka koja stoji iza Claudea — jednog od chatbota koji je, poput OpenAI-jevog ChatGPT-a i Googleovog Geminija, doživio eksploziju popularnosti. Startupi poput Anthropica i OpenAI-ja, zajedno s tehnološkim divovima poput Googlea, Amazona, Microsofta i Mete, dio su utrke u naoružanju generativnom umjetnom inteligencijom kako bi osigurali da ne zaostanu na tržištu za koje se predviđa da će u desetljeću premašiti prihode od bilijun dolara.
Neki, poput Microsofta i Amazona, podržavaju startupe za generativnu umjetnu inteligenciju velikim ulaganjima, istovremeno radeći na vlastitim rješenjima generativne umjetne inteligencije.
Partnerstvo najavljeno u petak također će omogućiti AWS korisnicima “rani pristup” Anthropicovoj značajci: mogućnosti da AWS korisnik provede fino podešavanje svojim vlastitim podacima na Anthropicovom Claudeu. To je jedinstvena pogodnost za AWS korisnike, prema objavi na blogu tvrtke.
U ožujku je Amazonovo ulaganje od 2,75 milijardi dolara u Anthropic bilo najveće vanjsko ulaganje tvrtke u njezinoj tridesetogodišnjoj povijesti. Tvrtke su najavile početno ulaganje od 1,25 milijardi dolara u rujnu 2023.
Amazon nema mjesto u upravnom odboru Anthropica.
Vijest o Amazonovom dodatnom ulaganju dolazi mjesec dana nakon što je Anthropic objavio značajan miljokaz za tvrtku: AI agente koji mogu koristiti računalo za izvršavanje složenih zadataka kao što bi to učinio čovjek.
Anthropicova nova mogućnost korištenja računala, dio njihova dva najnovija AI modela, omogućuje njihovoj tehnologiji interpretaciju onoga što je na računalnom zaslonu, odabir gumba, unos teksta, navigaciju web stranicama i izvršavanje zadataka kroz bilo koji softver i pretraživanje interneta u stvarnom vremenu.
Alat može “koristiti računala u osnovi na isti način kao i mi”, rekao je Jared Kaplan, glavni znanstveni direktor Anthropica, u intervjuu za CNBC prošlog mjeseca, dodajući da može izvršavati zadatke s “desetcima ili čak stotinama koraka”.
Amazon je imao rani pristup alatu, rekao je Anthropic za CNBC tada, a rani korisnici i beta testeri uključivali su Asanu, Canvu i Notion. Tvrtka je radila na alatu od početka ove godine, prema Kaplanu.
U rujnu je Anthropic predstavio Claude Enterprise, svoj najveći novi proizvod od debija svog chatbota, dizajniran za tvrtke koje žele integrirati Anthropicovu umjetnu inteligenciju. U lipnju je tvrtka predstavila svoj moćniji AI model, Claude 3.5 Sonnet, a u svibnju je uvela svoj “Team” plan za manje tvrtke.
Prošle godine, Google se obvezao uložiti 2 milijarde dolara u Anthropic, nakon što je prethodno potvrdio da je preuzeo 10% udjela u startupu uz veliki cloud ugovor između dvije tvrtke.
Zator ljudi.
Bačena lova. Već sad se nadzire problem da umjetna inteligencija laže čim zine. Jedino je to dobro naučila, tako da je izgledna odgovarajuća politička karijera.
Kad bi uložili 4 milijarde u razvoj električnih baterija za godinu dana bi imali bateriju koja je teška 10 kila a snage današnjih koje pokreću automobile. Dobro, možda sam preterao – ne za godinu već za godinu i po 🙂
A sad informacija za one koji ne čupaju kosu na pomen AI – američka firma Carbon Robotics je napravila robota ali još bitnije priključni uređaj za traktor koji zahvaljujući AI prepoznaje korov i laserom ga prži. Na taj način ne samo da ne mora usev ručno da se okopava (to ionako nije problem jer se odavno tako ne radi) već više nema potrebe ni za herbicidima!!! Ko je video kako herbicidi deluju taj zna da nešto korova uvek ostane – ovde ne ostaje!
Dakle, i lako, i zdravo, i efikasno. A ovo je tek početak…
prividna kobajagi konkurencija… i kobajagi borba za konkurenciju
ali sve je u rukama ješa
Džef Bezos- vlasnik Amazona i Vošington Posta- ješo
Sem Oltmen- savlasnik Open AI-aj, ješo i pedher
brat i sestra Dario i Daniela Amodei- osnvači i savlasnici Anthropica- ješe