Trump i Kim Jong Un – Tajni plan za nove pregovore šokirao svijet

0
0

Trumpov tim razmatra izravne razgovore sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong Unom u nastojanju da smanji rizike potencijalnog oružanog sukoba, izvijestio je u utorak Reuters pozivajući se na izvore. Sjevernokorejski vođa je ovog mjeseca optužio SAD za poticanje napetosti i provokacija, tvrdeći da Washington time povećava rizik od nuklearnog rata.

Izvori bliski situaciji izjavili su za medij kako bi početni cilj bio ponovno uspostavljanje osnovne suradnje i probijanje leda s Kimom. Međutim, novoizabrani predsjednik još nije donio konačne odluke, navode izvori.

Prošlog tjedna Trump je imenovao bivšeg dužnosnika State Departmenta Alexa Wonga – koji je bio među onima koji su nadgledali strategiju prema Sjevernoj Koreji tijekom njegove prve administracije – za zamjenika savjetnika za nacionalnu sigurnost.

Na početku svog prvog predsjedničkog mandata, Trump je ismijao Kima nazivajući ga “Malim čovjekom raketa” i prijetio da će pokrenuti “vatru i bijes” ako Sjeverna Koreja nastavi s nuklearnim testovima. Dva čelnika razmjenjivala su uvrede i ono što je Trump nazvao “prekrasnim” pismima, u kojima je Kim Trumpa nazvao “senilcem”.

Između 2018. i 2019. sastali su se tri puta – u Singapuru, Hanoju i u korejskoj demilitariziranoj zoni (DMZ) koja dijeli poluotok između Sjevera i Juga. Povijesni sastanak u DMZ-u označio je prvi put da je aktualni američki predsjednik kročio na tlo Sjeverne Koreje.

Trump je opisao njihove razgovore kao “zaljubljivanje”, iako pregovori nisu uspjeli osigurati dogovor o denuklearizaciji ili ukidanje sankcija. Ipak, diplomatski angažman između Trumpa i Kima omogućio je kratko zatopljenje na Korejskom poluotoku, koje je od tada zamijenjeno razdobljem neprijateljstva između Sjevera i Juga.

Izvješće je istaknulo kako je Kim ignorirao četverogodišnje napore sadašnjeg predsjednika Joea Bidena da započne razgovore bez preduvjeta. Pod Bidenovom administracijom, Washington i Seul obnovili su zajedničke vojne vježbe. Pjongjang takve vježbe smatra velikom sigurnosnom prijetnjom, tvrdeći da bi se mogle koristiti za prikrivanje priprema za invaziju.

Na obrambenom sajmu u Pjongjangu prošlog tjedna, Kim je optužio Washington za zloupotrebu moći tvrdeći da ima sferu utjecaja koja pokriva cijeli svijet, te za korištenje vojnih prijetnji protiv zemalja koje se ne slažu s njima, uključujući Sjevernu Koreju.

“Već smo istražili sve moguće puteve u pregovorima sa SAD-om,” izjavio je Kim, dodajući da se “agresivna i neprijateljska politika Washingtona prema Sjevernoj Koreji nikada neće promijeniti.”

Trump je tijekom kampanje rekao da Kim “nedostaje” njemu i sugerirao da se zemlja ne bi “ponašala ovako” kada se on vrati u ured. Sjevernokorejski državni mediji odgovorili su tijekom ljeta komentarom da čelnicima zemlje “nije važno” tko preuzima dužnost u SAD-u. Izvješća su signalizirala da će se Kimova politika nuklearnog naoružanja nastaviti.

diplomacijaKimNuklearnopregovoriTrump
Pretplatiti se
Obavijesti o
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI