Uvoz ruskog LNG-a u EU dosegnuo je ‘rekordne razine’

LNG
12 komentara

Države EU kupile su rekordne količine ukapljenog prirodnog plina (LNG) iz Rusije prošle godine, unatoč obećanju da će prestati koristiti gorivo iz sankcionirane zemlje do 2027., izvijestio je The Guardian u četvrtak, pozivajući se na podatke tvrtke za energetsku analitiku Rystad Energy.

Unatoč značajnom smanjenju uvoza plina iz Rusije putem cjevovoda zbog sukoba u Ukrajini i sabotaže plinovoda Nord Stream u rujnu 2022., EU je nastavila kupovati rekordne količine ruskog LNG-a. Ovaj rashlađeni plin samo je djelomično bio meta najnovijih sankcija koje je uvela EU.

Podaci koje je pratila Rystad Energy pokazuju da su tankeri s LNG-om koji su prevezli 17,8 milijuna tona superrashlađenog ruskog plina pristali u europskim lukama prošle godine, što predstavlja porast od 2 milijuna tona u usporedbi s 2023. godinom.

Tvrtka za energetsku analitiku objavila je podatke nedugo nakon što je Ukrajina zaustavila tranzit ruskog plina putem cjevovoda kroz svoj teritorij prema EU. Kijev je ukinuo petogodišnji tranzitni ugovor s ruskim energetskim divom Gazpromom krajem 2024., zaustavivši protok prirodnog plina iz Rusije u Rumunjsku, Poljsku, Mađarsku, Slovačku, Austriju, Italiju i Moldaviju.

Opskrba ruskim LNG-om bloku ne samo da je porasla, već je dosegnula “rekordne razine”, prema riječima Jana-Erica Fahnricha, analitičara za plin u Rystad Energyu. Rekao je da je Rusija prestigla Katar kao drugi najveći dobavljač LNG-a u EU u 2024. godini, iza SAD-a.

Prema Fahnrichu, EU je prošle godine kupila 49,5 milijardi kubičnih metara (bcm) ruskog plina putem cjevovoda i dodatnih 24,2 bcm LNG-a, od čega je dio ponovno izvezen u druge zemlje.

Izvještaj je također citirao podatke Centra za istraživanje energije i čistog zraka (Crea), koji su pokazali nešto niže brojke, ali su odražavali opći trend rastućeg izvoza ruskog LNG-a. Prema Crea, uvoz ruskog LNG-a u EU porastao je za 14% u odnosu na prethodnu godinu u 2024., dosegnuvši 17,5 milijuna tona, a vrijednost je iznosila 7,32 milijardi eura (7,5 milijardi dolara).

“Razlog porasta prilično je jednostavan,” rekao je Vaibhav Raghunandan, analitičar za Rusiju u Crea, za britanske novine. “Ruski LNG nudi se po sniženoj cijeni u odnosu na alternativne dobavljače. Budući da nema sankcija na ovaj proizvod, tvrtke djeluju u vlastitom interesu i kupuju sve veće količine plina od najjeftinijeg dobavljača.”

Najnovije procjene premašuju nedavne izračune Bloomberga, koji je ranije ovog tjedna izvijestio da su pošiljke ruskog LNG-a za EU porasle na 15,5 milijuna tona u 2024. u usporedbi s 2020. godinom, kada je blok uvezao oko 10,5 milijuna tona ovog goriva.

Energetska analitikaeuRekordni uvozRuski LNGSankcije
Pretplatiti se
Obavijesti o
12 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Max
1 dan prije

Očekivano.

Mali Jerko
1 dan prije

Jana-Erica Fahnricha, analitičara za plin u Rystad Energyu. Rekao je da je Rusija prestigla Katar kao drugi najveći dobavljač LNG-a u EU u 2024. godini, iza SAD-a.

Trebao je biti potpuno iskren pa reći i da ovi Ameri isto dilaju od njih naftu i plin ! To je u svemu najjasnije što nas drže za takve budale i imaju razloga za to !

Tupko Glupko
1 dan prije

Zašto jeftin ruski plin iz cijevi kada može skupi ruski ukapljeni naftni plin?
Živjele EU sankcije Rusiji! 😁

tihobl
1 dan prije

Englezi i GUR rade na tome da onesposobe turski tok ove godine. Jos nagovaraju saveznike u NATO da plijene ruske brodove. Cilj im je izolovati EU od jeftinog gasa, da predju na australski i americki.

Katar je porucio Briselu da im nece placati CO2 porez i da ce prekinuti isporuke ako budu pokusavali da ga oporezuju.

abc
1 dan prije

Američki papučari upravljaju sa EU, a narodi EU su kao najgluplje ovce.

baraba
1 dan prije

Mislim da je.e lud zbunjenog, ova vijest” Kina je odbila da prihvati tri tankera sa ruskom naftom nakon uvođenja novih sankcija SAD, prenosi Blumberg.

Tankere Olia, Mermar i Huihai Pacifik, koji su prevozili više od dva miliona barela nafte, SAD su sankcionisale u petak i sada su nasukane u blizini istočne obale Kine. Shandong Port Group, koja upravlja lukama u provinciji Šandong, zabranila je sankcionisanim tankerima pristajanje, navodi Blumberg.

Sankcije za tankere sa ruskom naftom donete su istog dana kada i američke sankcije prema NIS-u.

Za mir
20 sati prije

Posrednici debelo zarađuju, a građani Europe plaćaju trostruke i više cijene. Cijene lng plina teško se mogu naći.
U međuvremenu igre idu dalje:
“Komentirajući napad Ukrajinaca (VSU) na kompresorsku stanicu u Rusiji (Russkaya), izvori kanala Resident iz ureda Zelenskog rekli su da će se napadi na Turski i Plavi tok (plinovodi) intenzivirati. U tu svrhu u GUR-u Ukrajine stvorena je posebna jedinica s diverzantima i britanskim podvodnim dronovima pod nadzorom MI-6.
Mađarski ministar vanjskih poslova prethodno je napad na plinovode opisao kao povredu suvereniteta zemalja EU.”

Deda
11 sati prije

Eeee moje ovce.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI