SAD moraju dati prednost fosilnim gorivima

Nafta - Bušotina
15 komentara

Na saslušanju za potvrdu u Senatu u četvrtak, Doug Burgum, kandidat predsjednika Donalda Trumpa za ministra unutarnjih poslova, upozorio je: Sjedinjene Države riskiraju zaostajanje u globalnoj utrci umjetne inteligencije (UI) osim ako ne daju prednost pouzdanoj, neprekidnoj proizvodnji električne energije — prvenstveno iz fosilnih goriva. Burgum, bivši guverner Sjeverne Dakote i ključni arhitekt Trumpove energetske politike, ovaj je problem okvirio kao pitanje nacionalne sigurnosti, naglašavajući potrebu za baznom snagom kako bi se zadovoljile rastuće energetske potrebe UI i podatkovnih centara.

„Bez bazne snage, izgubit ćemo utrku u umjetnoj inteligenciji od Kine“, rekao je Burgum Odboru za energiju i prirodne resurse Senata. „Umjetna inteligencija je proizvodnja inteligencije, i ako ne proizvedemo više inteligencije od naših protivnika, to će utjecati na svaki posao, svaku tvrtku i svaku industriju.“

Burgumove izjave naglašavaju rastuću raspravu o budućnosti energetske politike SAD-a dok se nacija suočava s bezpresedanskim potražnjama za električnom energijom potaknutim umjetnom inteligencijom, podatkovnim centrima i domaćom proizvodnjom. Iako su obnovljivi izvori energije poput vjetra i sunca dobili na zamahu posljednjih godina, Burgum je tvrdio da ih njihova intermitentna priroda čini nedostatnima za zadovoljavanje potreba brzo razvijajućeg digitalnog gospodarstva. Umjesto toga, zagovarao je obnovljeni fokus na ugljen i prirodni plin, koji mogu pružiti dosljednu, baznu snagu.

Izazov intermitentnih obnovljivih izvora

Projektanti obnovljive energije uzvratili su da kombiniranje projekata vjetra i sunca s pohranom u baterijama može učinkovito transformirati intermitentne izvore u pouzdanu opskrbu baznom snagom. Međutim, Burgum je odbacio ovaj pristup kao neadekavatan, upozoravajući da bi SAD bez tradicionalne električne energije temeljene na fosilnim gorivima mogle suočiti s nestankom napona, nestancima struje i višim cijenama električne energije.

„Ako sunce ne sija i vjetar ne puše, a mi nemamo baznu snagu, tada imamo nestanak napona i nestanke struje, imamo više cijene električne energije za svakog Amerikanca“, rekao je.

Burgumov stav odražava širi pomak u energetskoj politici pod nadolazećom Trumpovom administracijom, koja je signalizirala snažnu preferenciju za fosilna goriva u odnosu na obnovljive izvore. Trump je bio glasan kritičar energije vjetra, nazivajući vjetrenjače „ekonomskom i ekološkom katastrofom“ i obećavajući blokirati njihovo širenje tijekom svog predsjedništva. Burgum je, međutim, nastojao zadržati uravnoteženiji ton tijekom saslušanja, obećavajući da će slijediti energetsku strategiju „sve navedeno“.

„Ne želim da riječ ‘bazna snaga’ bude šifra za ‘bez obnovljivih izvora’“, rekao je senator Angus King, nezavisni senator iz Mainea, pritišćući Burguma na njegov stav. Burgum je odgovorio: „Amerika treba sve oblike električne energije, i trebamo više toga u vrlo bliskoj budućnosti. Ovo nije pitanje jednog naspram drugog.“

Povratak fosilnim gorivima

Burgumova nominacija dolazi u ključnom trenutku za energetsku politiku SAD-a. Bidenova administracija dala je prednost obnovljivoj energiji i klimatskim inicijativama, uključujući mandate za elektrane na ugljen da usvoje tehnologiju hvatanja ugljika ili se zatvore. Burgum je, međutim, hvalio hvatanje ugljika kao način proizvodnje „čiste električne energije“ iz ugljena, unatoč zabrinutostima industrije o visokim troškovima.

Ako bude potvrđen, Burgum će igrati središnju ulogu u izvršavanju Trumpove energetske agende, koja uključuje širenje bušenja nafte i rudarstva na saveznim zemljištima. Ministarstvo unutarnjih poslova nadzire petinu zemljišta SAD-a i regulira razvoj energije u obalnim vodama nacije, čineći ga ključnim igračem u oblikovanju energetske budućnosti zemlje.

Burgumov naglasak na fosilna goriva izazvao je kritike ekoloških zagovornika i nekih zakonodavaca, koji tvrde da to potkopava napore u borbi protiv klimatskih promjena. Demokratički senatori, ukazujući na uspjeh Sjeverne Dakote s energijom vjetra — koja čini trećinu proizvodnje električne energije u državi — pozvali su Burguma da zagovara obnovljive izvore unutar Trumpove administracije.

Energija i nacionalna sigurnost

Rasprava o baznoj snazi nije nova. Desetljećima su SAD oslanjale na ugljen i prirodni plin kako bi osigurale stabilnu opskrbu električnom energijom potrebnu za napajanje domova, poduzeća i industrija. Međutim, uspon obnovljive energije i rastuća zabrinutost za klimatske promjene izazvali su ovaj model, potaknuvši pomak prema čišćim, ali manje predvidljivim izvorima energije.

Burgumova upozorenja o utrci u umjetnoj inteligenciji odjekuju povijesnim zabrinutostima o energiji i nacionalnoj sigurnosti. Tijekom Hladnog rata, SAD su uvelike ulagale u nuklearnu energiju i druge energetske tehnologije kako bi zadržale prednost nad Sovjetskim Savezom. Danas, dok Kina brzo napreduje u umjetnoj inteligenciji i drugim visokotehnološkim industrijama, ulozi su jednako visoki. Burgumov argument je da bez pouzdane energije SAD ne mogu konkurirati u gospodarstvu 21. stoljeća.

Balansiranje

Dok se SAD pripremaju za novu administraciju, napetost između energetske pouzdanosti, pristupačnosti i ekološke održivosti samo će se pojačati. Burgumova nominacija naglašava izazove balansiranja ovih konkurentnih prioriteta dok se osigurava da nacija ostane globalni lider u tehnologiji i inovacijama.

„Ovo nije pitanje jednog naspram drugog“, rekao je Burgum o energetskoj raspravi. „Radi se o tome kako povećati količinu električne energije u SAD-u i učiniti to na način koji osigurava pristupačnost i pouzdanost.“

Hoće li SAD moći postići ovaj balans — i osigurati svoju poziciju u utrci umjetne inteligencije — ostaje za vidjeti. Ali jedno je jasno: odluke donesene u nadolazećim godinama imat će dalekosežne implikacije za energetsku budućnost nacije i njezino mjesto u svijetu.

Bazna snagaEnergetska politikaFosilna gorivaNacionalna sigurnostumjetna inteligencija
Pretplatiti se
Obavijesti o
15 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
5 sati prije

Trebace im nafta za front:

#Инсайд
Наши извори у ОП-у рекли су да се Зеленски договорио са британским премијером Стармером о увођењу мировних снага из европских земаља, које ће предводити Британија/Француска и Немачка. Украјина је затражила контингент од 100 хиљада људи, али су њени партнери спремни да користе 50-60 хиљада војног особља са опремом.

tihobl
5 sati prije

У Пентагону су oтпуштени или суспендовани сви који су били одговорни за Украјину и који су нам помогли. Министарство одбране САД је у потпуном ресетовању, биће нови формат односа са Украјином – новинар Бочкала

tihobl
5 sati prije

Kako izdrzati 90 dana bez para USAIDA:

Доналд Трамп је потписао декрет којим се суспендују на 90 дана сви амерички програми помоћи страним земљама, укључујући Украјину, док се не процени усклађеност са националним интересима САД и циљевима америчке спољне политике.

Debeli Djuro postace mrsavi Djuro do proljeca.

tihobl
5 sati prije

Доналд Трамп је својим декретом поништио Бајденову одлуку да уклони Кубу са листе земаља спонзора тероризма.

tihobl
5 sati prije

Цене струје у Немачкој су поново скочиле, премашивши 200 евра по мегават-сату, подстакнуте недостатком ветра и сунчеве светлости. Немачка је уложила око трилион евра у алтернативну енергију током протекле деценије.

Hogar strasni
4 sati prije

Evropa ce na male baterije i vjetrenjace? Hahahahaha retardi iz Davosa WEF i Co2 sekta. Totalni Co2 u atmosferi je SAMO 0,04 % hahahah koja hipnoza ludjaka.
Bravo Trump

Mali Jerko
3 sati prije

Budimo iskreni ! Velika je i sve veća potreba za električnom energijom i plin je najbolji i najčišći energent koji ostavlja najmanje posljedice na prirodu . Električni automobili koji koriste litij i baterije su u konačnici zagađivači ko i dizel motor . Ovdje je u pitanju velika potreba električne energije koju treba UI i da se moraju vratiti fosilnim gorivima tj. ugljenu! Gdje je sad briga za okoliš? Slažem se da vjetroelektrane imaju loš ekološki utjecaj , ali i ugljen. Stvar je u tome da im treba puno električne energije, a ugljen im je najisplativiji i ne troše ga na nešto drugo . Što se tiče napretka u UI Kinezi i Rusi su ih izgleda prestigli. Općenito su bolje inovativni samo što SAD ima lovu kojom kupuje znanstvenike i izume , kupuju tuđu pamet kako bi se reklo , a Kinezi i Rusi ju crpe iz svog bazena. Dakle već… Čitaj više »

shox
3 sati prije

Dokle god se bori svak’ sa svakim, dotle nema boljitka i svijetle budućnosti za ljudski rod…Očigledno je da se prvo mora desiti (po)rast kolektivne svijesti kako bi uvidjeli jednu jednostavnu, prostu činjenicu – da smo svi dio jedne Cjeline, te da sve što činimo za sebe na uštrb drugih, ne donosi prosperitet (ni tebi ni drugima)…”Čineći štetu/zlo drugima, činiš ga sebi”, to je prirodni/božanski Zakon i ko ga krši stalno ponavlja lekcije koje je trebao već odavno naučiti.

Kiki
2 sati prije

prirodna goriva, a ne fosilna…jedini fosili su globalisti koji žele kontrolirati cijeli svijet

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI