Europska unija pojačala je istragu protiv X-a, platforme društvenih medija u vlasništvu Elona Muska, zahtijevajući interne dokumente povezane s njezinim algoritmima za preporuku. Taj potez dolazi nakon optužbi da je platforma manipulirala svojim sustavima kako bi pojačala krajnje desničarski sadržaj i političare, posebno uoči ključnih njemačkih izbora u veljači. Izvršno tijelo EU-a, Europska komisija, postavila je rok do 15. veljače za X da otkrije pojedinosti o svom „sustavu za preporuku“ i svim nedavnim modifikacijama. Ova istraga naglašava rastuću napetost između globalnih tehnoloških divova i europskih regulatora, koji su sve oprezniji u pogledu utjecaja koji te platforme imaju na demokratske procese.
Istraga, pokrenuta u prosincu 2023. prema Digitalnom zakonu o uslugama (DSA) EU-a, usredotočuje se na to je li X prekršio pravila o moderiranju sadržaja i transparentnosti. DSA, donesen kako bi se suzbilo širenje nezakonitog sadržaja i dezinformacija, ovlašćuje regulatore da izriču kazne do 6% globalnog godišnjeg prihoda tvrtke za nepoštivanje propisa. Europska povjerenica za digitalne poslove, Henna Virkkunen, naglasila je predanost bloka provođenju ovih zakona, rekavši: „Predani smo osiguravanju da svaka platforma koja posluje u EU poštuje naše zakonodavstvo, čiji je cilj učiniti online okruženje pravednim, sigurnim i demokratskim za sve europske građane.“
Muskove političke podrške potiču regulatornu pažnju
Pomno praćenje X-a dijelom je potaknuto Muskovim nedavnim uplitanjem u europsku politiku. Ranije ovog mjeseca, Musk je vodio intervju uživo s Alice Weidel, supredsjednicom njemačke krajnje desničarske stranke Alternativa za Njemačku (AfD), koji je privukao preko 200.000 gledatelja. Musk je također napisao članak u njemačkim novinama Die Welt hvaleći AfD, što je izazvalo oštre kritike europskih čelnika. Kritičari optužuju Muska da koristi svoju platformu za miješanje u izbore, optužbe koje on odlučno poriče. „Kritike su uvreda za demokraciju i slobodu govora“, rekao je Musk.
Istraga EU-a nije samo reakcija na Muskove političke podrške, već i odgovor na šire zabrinutosti oko pristranosti algoritama. Regulatori ispituju hoće li X-ovi algoritmi nerazmjerno pojačavati određene narative dok potiskuju druge, praksu poznatu kao „sjenčano zabranjivanje“. Ovo pitanje postalo je istaknuto nakon predsjedničkih izbora u SAD-u 2020., kada su platforme društvenih medija suočene s optužbama za manipulaciju javnog diskursa. Zahtjev EU-a za čuvanje dokumenata, koji zahtijeva od X-a da sačuva interne dokumente povezane s budućim promjenama algoritama, odražava proaktivan pristup sprječavanju sličnih kontroverzi u Europi.
Johnny Ryan, tehnološki pravnik, pohvalio je postupke EU-a, nazivajući zahtjev za čuvanje dokumenata „važnim korakom“. Istaknuo je da su slične mjere korištene nakon optužbi za manipulaciju izbora u vezi s TikTokom u Rumunjskoj. „Pozitivno je što Virkkunen koristi priliku da javno signalizira da će EU provoditi svoj zakon na svom tlu“, rekao je Ryan.
Povijesni kontekst i šire implikacije
Sukob EU-a s X-om dio je šireg nastojanja da se reguliraju tehnološki divovi, trend koji je dobio na zamahu posljednjih godina. DSA, zajedno sa Zakonom o digitalnim tržištima (DMA), predstavlja značajan pomak u načinu na koji EU pristupa digitalnom upravljanju. Ovi zakoni imaju za cilj stvoriti ravnopravnije uvjete za manje konkurente, istovremeno štiteći demokratske procese od neprikladnog utjecaja tehnoloških monopola. Trenutna istraga protiv X-a test je za regulatorni okvir EU-a, s implikacijama koje sežu daleko izvan granica Europe.
Kako se njemački izbori približavaju, ulozi ne mogu biti veći. AfD, koja je trenutno druga najjača stranka u Njemačkoj prema anketama, optužena je za promicanje ekstremističkih stavova i potkopavanje demokratskih normi. Ako se utvrdi da su X-ovi algoritmi favorizirali AfD, to bi moglo dodatno narušiti povjerenje javnosti u platforme društvenih medija i pojačati pozive na strožu regulativu. Za sada, postupci EU-a šalju jasnu poruku: u digitalnom dobu, pravila igre se mijenjaju, i nijedna platforma nije iznad zakona.
Riječima Thierryja Bretona, bivšeg europskog povjerenika za unutarnje tržište: „Blok istražuje je li X propustio ispuniti svoje obveze u pogledu transparentnosti i suočavanja s nezakonitim sadržajem.“ Dok se istraga odvija, jedno je sigurno: bitka između tehnoloških divova i regulatora još je daleko od kraja, a njezin ishod oblikovat će budućnost digitalne demokracije.
Ako preslušate taj razgovor Muska sa Weidel, uočit ćete da Musk nije klasičan novinar koji propitkuje političarku, već on sam priča pola vremena namećući svoje ideje, a ova – zadivljena što ju intervjuira Musk – slaže se sa njegovim izrečenim narativima.