AMERIČKI RESET: Trump namjerno ruši svjetsku ekonomiju kako bi spasio Ameriku

FED i Trump - Recesija
187 komentara

Dok Wall Street bilježi značajne padove nakon najave novih američkih carina, sve više analitičara postavlja ključno pitanje: izaziva li Donald Trump namjerno recesiju? Posljednje ekonomske mjere američkog predsjednika ukazuju na dobro osmišljenu strategiju koja kratkoročno boli, ali cilja na dugoročnu transformaciju američke ekonomije.

Kad dužnici diktiraju uvjete: Američki dug kao strateški izazov

Amerika se suočava s naizgled nerješivim problemom – kako refinancirati gotovo 9.000 milijardi dolara duga koji dospijeva 2025. godine. Ukupan američki dug premašio je 36.000 milijardi dolara, a neki ekonomisti tvrde da je stvarna brojka bliža 115.000 milijardi dolara kada se uključe nefinancirane obveze poput mirovinskih fondova za državne službenike.

“To je zid duga”, ističe jedan financijski analitičar. “Nema dovoljno svjetske štednje da se refinancira 9 bilijuna dolara. Trump mora pronaći način da financijski akteri preferiraju držati obveznice umjesto dionica.”

Trump je naslijedio značajan dio ovog duga iz 2020. godine kada je, pod savjetima Anthonyja Faucija, zaustavio američko gospodarstvo i započeo s izdašnom državnom potrošnjom. Administracija Joea Bidena nastavila je s istim pristupom, što je rezultiralo rekordnim zaduživanjem u razdoblju kada je inflacija rasla, a kamatne stope ostale negativne ili niske.

Majstorski potez: Tržišnu euforiju zamijeniti strahom

Trumpova strategija ima jasnu logiku – potrebna mu je promjena raspodjele kapitala. Trenutno institucionalni investitori drže oko 60 % imovine u dionicama i 40 % u obveznicama, a Trumpu treba obrnuto kako bi se dug mogao refinancirati.

“Unatoč korekciji od 25 – 30 % na tržištu dionica, institucionalni investitori još uvijek nisu značajno izašli s tržišta”, primjećuju analitičari. “Trump treba da strah zamijeni euforiju koja je vladala od njegove pobjede na izborima.”

Ovo objašnjava naizgled kontradiktorne poteze nove administracije. Nakon izbora Trump je obećavao ekonomski procvat, no sada uvodi mjere koje su izazvale pad vrijednosti dionica Tesle za 50 %, Palantira za 30 % i Nvidije za 25 %. Ove korekcije trebale bi natjerati investitore da traže sigurnost u državnim obveznicama.

Carine kao poluga ekonomske transformacije

Najsnažniji alat u Trumpovu arsenalu pokazale su se carine. Za razliku od porezne reforme koja bi zahtijevala odobrenje Kongresa i mogla biti blokirana, carine su predsjednička ovlast koju može koristiti odmah.

Najavljene carine od 10 % na sve proizvode iz zemalja s kojima SAD nema trgovinski deficit, 25 % na meksičke i kanadske proizvode, te čak 60 % na kinesku robu, izazvale su paniku na tržištima. Ovaj potez ima dvostruki cilj:

  1. Stvoriti pritisak na tržište dionica i natjerati investitore da traže sigurnost u obveznicama
  2. Potaknuti dugoročnu reindustrijalizaciju SAD-a prisiljavajući multinacionalne kompanije da vrate proizvodnju

“Jednostavnost je ono što čini ove mjere neodoljivima”, objašnjavaju stručnjaci. “Multinacionalne kompanije godinama su izbjegavale plaćanje poreza kroz kompleksne sheme, ali ne mogu izbjeći carine. Čak i tehnološki giganti koji su se protivili Trumpu sada traže način kako preživjeti.”

Slabiji dolar kao dio strategije

Ako tržište ne reagira dovoljno snažno na carine, Trump ima i drugi plan – prisiliti Federalne rezerve da agresivnije smanjuju kamatne stope. Početak recesije dao bi legitimitet Fedu da smanji stope više nego što je planirano, što bi pomoglo refinanciranju duga.

“Slabiji dolar također bi pomogao u smanjenju stvarne vrijednosti američkog duga”, napominju financijski analitičari. “Ako Trump ne uspije dobiti željeno smanjenje stopa od Feda, mogao bi izazvati tržišne turbulencije koje bi ih natjerale da reagiraju.”

Značajan pad dolara mogao bi potaknuti ulaganja u zlato i druge materijalne vrijednosti. Nije slučajno što je zlato već dostiglo povijesne vrhunce, a Warren Buffett drži rekordnu količinu gotovine čekajući pravi trenutak za kupnju imovine po sniženim cijenama.

Kalkulirani rizik s preciznim vremenskim okvirom

Trump ima vrlo precizan vremenski okvir za svoju strategiju. Najteže ekonomske mjere provodi na početku mandata, s namjerom da do sredine 2025. refinancira većinu duga. To bi mu omogućilo da do izbora za Kongres u studenome 2026. predstavi oporavljeno gospodarstvo.

“U rujnu bi Trump mogao reći: ‘Spasio sam Ameriku. Niste bili svjesni situacije u kojoj smo bili u ožujku, ali korekcijom na Wall Streetu spasili smo sustav i sada idemo naprijed jači nego ikad, s Amerikom koja smanjuje svoje deficite zahvaljujući carinskim prihodima koje sam povećao'”, prognoziraju politički komentatori.

Geopolitičke implikacije: Novi svjetski poredak

Trumpove mjere imaju i šire geopolitičke implikacije. Carine su potaknule dosad nezamislivu suradnju između Kine, Japana i Južne Koreje, tradicionalnih rivala koji sada razmatraju zajedničku strategiju.

“Ako se ovom savezništvu pridruži i Rusija kao dobavljač sirovina i energije, dobijemo ekonomski blok koji je autonoman u tehnologiji i energiji, s unutarnjim tržištem od gotovo 2 milijarde ljudi”, tvrde stručnjaci.

Zemlje Južne Amerike, posebno Brazil i Argentina, mogle bi profitirati jer njihovi proizvodi trenutno podliježu nižim carinama od 10 %, što ih čini atraktivnim alternativama za kineske proizvode.

Edukacija potrošača: Kvaliteta umjesto kvantitete

Trump pokušava promijeniti i samu potrošačku kulturu Amerikanaca. Umjesto jeftinih, kratkotrajnih proizvoda iz Kine, njegova strategija favorizira skuplje, ali kvalitetnije i dugotrajnije američke proizvode.

“Pitanje je: nije li bolje kupiti američki proizvod koji će trajati dulje, koštati više, ali trajati nekoliko godina, u usporedbi s jeftinim kineskim proizvodom koji će brzo propasti?” pitaju se analitičari.

Ova promjena filozofije potrošnje ključna je za uspjeh Trumpove strategije reindustrijalizacije, ali zahtijeva strpljenje i prilagodbu američkih potrošača naviklih na niske cijene.

Visoki ulozi za sve

Trumpova ekonomska strategija predstavlja kalkulirani rizik s potencijalno transformativnim učinkom na američko i globalno gospodarstvo. Ako uspije, mogla bi označiti povratak proizvodne moći u SAD i smanjenje ovisnosti o globalnim lancima opskrbe.

Međutim, kratkoročni učinci – pad tržišta dionica, smanjenje kupovne moći i vjerojatna recesija – predstavljat će značajan izazov. Za investitore, poruka je jasna: tekuća korekcija tržišta vjerojatno nije završena, a pravi trenutak za kupnju mogao bi doći tek nakon što nastupi druga ili treća faza pada.

Kao što Warren Buffett često podsjeća: “Budite pohlepni kad drugi strahuju i bojte se kad su drugi pohlepni.” U ovom trenutku, čini se da strah tek počinje preuzimati tržišta.

Donald TrumpProgramirana recesijaSAD
Pretplatiti se
Obavijesti o
3000


187 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Lud zbunjenog a zbunjeni uživa
11 dana prije

Krvoproliće na burzama. Raspad sistema. Kola krenula nizbrdo jer nema druge. Poslednji pokušaj spašavanja sjedinjenih američkih država. Neko vreme sigurno ide USA voz u rikverc skroz prema provaliji i samo je jedno logično pitanje, hoće li ovo carinjenje jednog dana dati rezultate i lagano usporiti taj voz a potom ga zaustaviti i usmeriti u željenom pravcu i spasiti Ameriku od skoro neizbežne propasti ili neće.

Mario
11 dana prije

Bogami se slažu sve kockice. Europa puši.

matrix
11 dana prije

Urušavanje svjetske ekonomije, s objavom rata “beskorisnim izjelicama”, definisano je u programu Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) u Davos-u sa krilaticom “Bolje ponovne izgradnje” – BBB (build back better) – razgrađuj, ruši… Kome su SAD dužne 36 000 milijardi “US” dolara? Vladari iz sjenke (žido-cionistički centralni bankari i masoni) grade unazad, razaraju ekonomiju, privrednike, obrazovanje, zdravstvo… Marionete i glumci Zion židovske masonerije-politički “lideri” (kako prenose mediji) “kritiziraju” i komentiraju “Trumpove” poteze: “Ursula von der Leyen karakteriše potez ‘Trump’-a kao ‘težak udarac za svetsku ekonomiju.’ ‘Vlada’ Francuske najavljuje da će ‘EU taksirati i digitalne američke servise’ za uzvrat. Macron već okuplja ‘predstavnike pogođenih grana privrede’ u Élysée, samo 12 sati od objave Trump-a. Francuski premijer izjavljuje da je ‘podizanje carinskih taksi katastrofa za EU ali i za USA’. Olaf Scholz smatra ‘da su odluke Trump-a fundamentalno pogrešne.’ Kina optužuje? SAD za ‘protekcionizam i zastrašivanje’. Japan kaže? da je ‘potez protivan pravilima STO… Čitaj više »

ante
11 dana prije

Tarife, militarizacija Europe, ubijane civila u Palestini, prijetnja ratom Iranu, vojna i propaganda agresija EU na Rusiju preko Ukrajine… Svijet je u kaosu

Rijeka
11 dana prije

Once upon a time…. Komunisti i socijalisticke zemlje su bili krivi za sve

Tupko Glupko
11 dana prije

Ovo je u stvari dobro za svijet na srednji i dugi rok. Ubrzava pad dolara kao rezervne svjetske valute, prisiljava druge države da im međusobno poraste trgovina i budu manje ovisni o SAD, upućuje ih se da se riješe dolara. Po Trumpovoj zamisli, investitori iz drugih zemalja će doći otvarati tvornice u SAD da izbjegnu visoke američke carine. Želi da SAD postane samodostatan u svim važnim segmentima. Najveći vjerovnici američkog duga dolaze iz tri glavne kategorije: domaći investitori, strani investitori i intravladine agencije.  Najveći domaći vjerovnik je FED koji drži 5,24 bilijuna dolara duga.  Države strani investitori koji su najveći vjerovnici američkog duga od 36 bilijuna dolara su Japan (1,1 bilijun dolara) i Kina (848 milijardi dolara), s time da treba imati na umu da Kineza ima 11 puta više od Japanaca. Na to, Japan ima u svijetu uvjerljivo najveći dug u odnosu na svoj BDP, od čak 263 posto. Veliki su… Čitaj više »

Jednostavno receno
11 dana prije

Do sada sam preživo 1 rat, recesija ne znam ni ja koliko (svake godine po jednu) nevidljivog neprijatelja, kriza i pada burzi(svake godine po jednu)… valjda ću ovu…..vlašić ovčice……

Franjo
11 dana prije

Tko je kriv za ovaj kaos? Neki kazu – globalisti, Klaus Schwab, zidovi, ljudi iz sjene, masoni, varani, Vatican….. Neki kazu samo i jedini USA predsjednik, ovaj put D Trump.

Мунгос
11 dana prije

Може да се каже да су Сорошоиди теорија завере све до првог доласка на власт Доналда Трампа. 2016. године. Тада је као реакција против Трампа, испливала је из подземља „дубока држава“, оголила се, па се тиме Теорија завере о Сорошоидима експериментално доказала. И наравно Сорошоиди више нису теорија завере, него су чињеница која много тога објашњава. Ми у Србији имамо проблема, а склони смо да за то оптужимо Немце, Шиптаре, Хрвате, Енглезе, Литванце, Американце, Израелчане,….. Као, они нам намећу педерске балове, бомбардовања, законе који саботирају друштво, зомби плишане демонстрације, пету колону….. Уствари, право објашњење је да нам све то лоше намећу Сорошоиди – припадници Немачког, Шиптарског, Хрватског, Енглеског, Литванског, Америчког, Израелчанског, и Српског народа, оперативци Сорошоидног новог светског поретка. Видимо и сведоци смо и тога да обични национални Немци, Шиптари, Хрвати, Енглези, Литванци, Американци, имају потпуно исте проблеме као ми овде у Србији, проблеме који су последица сорошоидне владавине у… Čitaj više »

nepoželjni
11 dana prije

Naravno da sve ovo cilja na rušenje kapitalističke ekonomije od čega će prva (među jednakima) na udaru biti američka.! Kako bi vi drugačije izveli rušenje dosadašnje predatorske i eksploatatorske ekonomije nego izazivanjem krize i recesije nego sječenjem problema u korijenu?? U situaciji kada će većina ljudi, zbog robotizacije i potpune automatizacije (digitalizacije) u svim sferama ljudskih aktivnosti, ostati bez posla i prihoda, jedini je izlaz – promjena ekonomskog modela gdje će se proizvoditi samo onoliko koliko je potrebno za (p)održavanje života a novac će se stvarati i dijeliti u količini potrebnoj za međusobnu (plansku) razmjenu pri čemu će i svi međusobni dugovi biti anulirani i više se neće moći živjeti ni razvijati na dug. (planska ekonomija pod kontrolom superdržave – unije) (zato i jest pritisak na Kanadu i Grenland koji geostrateški pripadaju američkoj uniji) Svijet će biti podijeljen na interesne sfere najrazvijenijih i najmoćnijih država koje će apsorbirati male i… Čitaj više »

Shumadinac
11 dana prije

“Trump je naslijedio značajan dio ovog duga iz 2020. godine kada je, pod savjetima Anthonyja Faucija, zaustavio američko gospodarstvo i započeo s izdašnom državnom potrošnjom.” Znači Fauči je bio Trampov finansijski savetnik?!? “Trump pokušava promijeniti i samu potrošačku kulturu Amerikanaca. Umjesto jeftinih, kratkotrajnih proizvoda iz Kine, njegova strategija favorizira skuplje, ali kvalitetnije i dugotrajnije američke proizvode” Kvalitetni proizvodi su skupi, da bi Ameri mogli da ih kupuju morali bi više da zarađuju! Tramp pokušava da za par meseci vrati privredu u stanje od pre par decenija a pri tom joj uskraćuje pristup jeftinim sirovinama… tu samo magija pokmaže 🙂 ———————— Ovo je ključni deo teksta: “Carine su potaknule dosad nezamislivu suradnju između Kine, Japana i Južne Koreje, tradicionalnih rivala koji sada razmatraju zajedničku strategiju” Dakle, svoje “saveznike” prisiljava na saradnju sa svojim nepijateljima! Kad toga postane svestan, pretnjama će da prisili “saveznike” da se vrate. Tako će izazvati haos gde… Čitaj više »

SOX
11 dana prije

Pohvale,redakciji na objasnjenju reseta!!!

Dodao bi samo ovo,jer je vazno ceka se treptaj Feda koji moze biti bez najave (sastanka) da visestruko smanji km.stope kao pomoc pri smanjenju servisiranje duga (ili spasavanje posrnulih banaka) a ne postovanje svoga mandata a to je upravljanje inflacijom!!!!

Ocekujem 4-5 smanjenja do stabilizacije ili kraja godine!!!!!

tihobl
11 dana prije

Tramp pokusava da izvede meko slijetanje berzanskog balona. Berza SAD je prenaduvana do pucanja. Akcije na berzi su stalno rasle i tako je rastao americki BDP. Prenaduvali su do pucanja i ako Tramp ne uspije da izduva balone puknuce ih depresija kakva nije vidjena – gladovace 300 miliona ljudi. Bukvalno umirace od gladi. Desice im se sve ono sto je Sergej Glazjev najavio (covjek sad ne objavljuje nove tekstove vec samo stavi linkove do starih). Akcije na berzi su naduvane od 10x pa do 10.000x (imate zombi firme koje vrijede milijarde, a nemaju imovinu i kapital). Niko nije htio da se bavi proizvodnjom zbog malih porasta ulozenog, lakse je staviti pare na berzu i imati vece prinose lezeci. Tako su duvali balone decenijama. Tramp ne moze zavrsiti izduvavanje za jedan mandat. Prve 2-3 godine bice najteze, bice kriza, morace se puno raditi. tek nakon 5-6 godina pojavice se poboljsanja, a… Čitaj više »

Sardelino
11 dana prije

Ukupan dug SAD po kazivanju ekonomiste Dragaša je cca 300 000 milijardi dolara. U dug treba uračunati i dugove po karticama, dugove po studentskim kreditima i ostale unutarnje dugove.

onaj najglu...Dalton
11 dana prije

On je divan gospodin i izvanredan vođa te njemu i njegovoj obitelji želim prekrasnu budućnost. – Soroš

Zbljuv
11 dana prije

MAGA. ( MAGUS). Najviši ( 5) stupanj Sotonine crkve. Slučajno je to i slogan Donalda Trumpa( Make America great again). Koincidencija. Čista slučajnost. Eto spasitelja. Samo ga slijedite u borbi” protiv duboke države”.

onaj najglu...Dalton
11 dana prije

Trump je uveo carine na australske otoke Heard i McDonald gdje žive samo pingvini…

P.S.
Baba, da nenaseljeni australski otoci na koje je Trump uveo carine, izvoze “strojeve i električnu opremu” u SAD.
E moj sinko, čak i pingvini proizvode više od nas…

This is the Way
11 dana prije

Ja ću seljačkim riječima napisati da bi malo više razumjelo o čemu se ovdje radi. Neću koristiti fancy-schmency riječi poput npr. dow-jones indeks. svima apsolutno mora biti jasno kako se ništa ne događa slučajno i da Trump nije ovim potezom zapravo napravio ništa, jer samo uvođenje carina ne riješava nikakve probleme deindustrijalizacije ili zapošljavanja. Lova od carina ide u njihovu centralnu državnu blagajnu, dakle nema veze sa ničim – osim jačanjem državnog centralnog aparata. Dobro? svima mora biti jasno kako je bankarska kriza 2008. godine trebala izazvati globalni financijski slom, nadam se da je to jasno, također. No, banksteri su odlučili to zamazati daljnjim izdavanjem novca bez ikakvog pokrića – dakle, iz teškog minusa u još veći minus. Taj novac je opterećen dugom 3:1 na svjetskoj razini!! To su podaci iz 2022. godine. Otada je išlo samo još prema dolje. Industriju i proizvodnju ROBA su uništili – dodatno pored ovoga,… Čitaj više »

Pencilgon
11 dana prije

Da li radi to namijerno? Da. Ima možda više ciljeva koje žele da podtignu. Neko če kupiti dionice po jeftinoj cijeni, to je barem jedan od njih.

Faust
11 dana prije

“Ako su carine loše zašto ih svi imaju?”(S. Bessent,min. financija,USA).Zašto je sporno samo kad Trump uvede carine svima koji ih primjenjuju na američku robu?Zašto se svi ne dogovore i ukinu carine ako već plaču za slobodnom trgovinom?

Subaru avatar
11 dana prije

krempita ništa ne ruši, on jesamo glumac ko i svi ostali……

Dumand
11 dana prije

Ovdje je točno da je namjerno udar na tzv. ekonomski poredak.
Da biti će NWO.
Vrijeme je da se demontira Bretton Wood agreement i uvede novi način obračuna, plaćanja i proizvodnje, samim tim i razmjene. Najviše laju i cvile kukice iz tzv. EU…na ostatcima pljačke i kolonijalizma je izbila sistem brutalnog zaduživanja, jahanja na tuđim leđima.
Nadam se da će maneken Donald uspjeti da skršio sve parazite. Inače je teško i bočno čišćenje tijela od parazita…ivermectin, zar ne?
Dobro došlo novo vrijeme, neka sve propadne, ionako je lažno.
Motike u ruke, vrijeme kopanja počinje!
⚒️⛏️🪓🇪🇺⚰️

Ingerman
10 dana prije

Ozbiljno je ako burza zaustavi trgovanje. A vrlo je jednostavno sve te dionice koje su izgubile vrijednost su promjenile i vlasnika . Znaci netko je i njih platio odnekle nekim novcem….Ovaj portal vec skoro 10 godina pise o propasti dolara, burze itd …sad pisu da Trump spasava americko gospodarstvo tako sto najvise rusi cijenu americkih kompanija…Trump je obicni klaun i samo dokaz koliko je svijet zaglupljen…ako je on desnica ili konzervativac ja sam Klingonac

roko
10 dana prije

Amerika je uvela 20% tarifu za EU, buduci da je porez na promet 25% to znaci da je porez na USA robu 45%

Štokrla
10 dana prije

Opet nas uzimaju na istu foru, a mi ko bravi…
Ko li će biti Hićo ovaj put?
Ne znam!
Ali znam da ćemo imati digitalne valute.
I znam ko će sjediti za kvantnim kompjuterima koji će ih štampati.
I slati u telefone I digitalne novčanike.
Dok ne usavrše grafen.
Pa onda intravenozno…direktno u venu.
Preko WiFi…

Još uvijek zadovoljno krekečemo I brčkamo se u mlakoj vodi…

Game Over
10 dana prije

Bez uvrede,nadam se da ce mi portal odobriti post,ovaj subaru ili je plaćenik ili nije dobar u glavi haha kakav lik

Max
10 dana prije

A što će ostati od nas?

sebastian
10 dana prije

Baš me briga šta trolaju o njemu,jer to upravo rade idioti ,neznalice i štetočine svih sorti i dimenzija. Trump je takav kakav je,ali ima jasnu viziju i cilj koji s mnogim ovim bezveznjakovičima naročito u Evropi nikako ne sviđa.Pa cvilite onda od jada vi koji mu ne možete ništa,a voljeli bi ga utopiti u čaši vode.

Ivana P
10 dana prije

Da , situacija je vrlo složena i s razlogom Nijemci strahuju za svoje zlatne rezerve; Njemačka je vlasnik druge najveće količine zlata na svijetu, a čak 37 posto tih rezervi vrijedno 113 milijardi eura pohranjeno je u trezorima Federalnih rezervi New Yorka. Ta europska zemlja koja je dugo bila poznata po svojoj razvijenoj ekonomiji i financijskoj stabilnosti mogla se pouzdati da će, bude li za tim potrebe, 1236 tona zlata koje se tamo čuva moći lako zamijeniti u američke dolare ili neku drugu pouzdanu valutu. Prvi put od 1945. godine dio se njemačkih političara ozbiljno pita je li njihovo zlato tamo na sigurnom. Sjedinjene Države dugo su bile pouzdani saveznik, no sada političke napetosti rastu, a njemačka vlada suočava se s američkim vodstvom koje ju želi oslabiti. Američki političari otvoreno ju kritiziraju, zamjenik Donalda Trumpa naziva ju “patetično beskorisnom”, a izvještaji govore o miješanju u njemačke izbore kako bi se… Čitaj više »

Partizan
10 dana prije

Pogledajte ovu epizodu “Na rubu znanosti” od jučer pa se uvjerite kako su svi bankari i financijski entiteti na zapadu povezani u jedno maligno interesno klupko… https://www.youtube.com/watch?v=aFUSrieYc84

Partizan
10 dana prije
Za mir
10 dana prije

“Gubici gospodarstva Europske unije zbog djelomičnog odbacivanja ruskih energenata premašili su 1,3 trilijuna eura, izračunali su stručnjaci na temelju izvješća Eurostata.
Zemlje EU preplatile su 544 milijarde eura za uvoz energije u razdoblju 2022.-2024., prema izračunima. Taj novac zaradile su SAD, Velika Britanija, Norveška i zemlje Bliskog istoka.
Uračunamo li sve neizravne posljedice, ukupni gubici EU gospodarstva premašili su 1,3 trilijuna eura, odnosno 2,4%, ako usporedimo prognoze MMF-a s podacima Eurostata o realnom rastu. Udarac je tako pao na novčanike običnih građana, koji su izgubili 1,6 trilijuna eura prihoda, odnosno 6,3% bruto plaća za godine 2022.-2024.
Podsjetimo, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je na Svjetskom gospodarskom forumu u siječnju 2025. da je takozvana sloboda od ruskih izvora energije za Europljane imala veliku cijenu.”

Dante
10 dana prije

Pročitajte knjigu Ubice ekonomija i sve ce van biti jasno.

Alex
10 dana prije

U centru zbivanja je američki nacionalni dug,koji se više ne može financirati štampanjem dolara,jer ruši strukturu američke ekonomije,pa im prijeti galopirajuća inflacija. Tehnološke kompanije su najveće zlo,jer zarađuju silne trilijune dolara,a izbjegavaju plaćanje poreza. Kako je USA najveće svjetsko tržište,tehnološkim kompanijama,morat će plaćati carine,kada već ne plaćaju porez.

Alex
10 dana prije

Mora sklopiti pakt s Rusima,ako se želi izvući iz već vidljive propasti. Ponovno staviti Sjeverni Tok 1i2 u funkciju,ali sada naplaćivati višu cijenu plina i zaradu dijeliti s Rusima. EU nema drugog izbora,nego da plin kupuje od Amera,ali ovaj put će to biti ruski plin. EU nema vojsku,pa se ne može suprostaviti Americi ,kada ovi nešto odluče.

zvone112
10 dana prije

Napokon jedan realan tekst, Trump radi sve da bi soasio američki dolar i njihovu ekonomiju
što je za ostali svjet bolno ali tako treba postupati lider koji mari za svoju državu.

Partizan
9 dana prije

Donald Trump prema onoj narodnoj: “Ako je meni crkla krava nek` crkne i komšiji” 🙂

Ico
9 dana prije

Nijemci neka samo i dalje vrijedno rade i mirno spavaju! Njihove zlatne poluge su na sigurnom u New Yorku, he, he, he, he, he, he,

Ico
9 dana prije

U Oralnom uredu je VOLodimir Zelenski osjetio kako Ameri “tretiraju” svoje saveznike!

Ico
9 dana prije

Jedini logični izlaz Amerike iz krize je da Trump iz Oralnog ureda izađe za govornicu i svečano objavi:
“Od sutra štampamo samo plave dolare, zelene više ne priznajemo!”

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI