Promatrači u nedoumici – Rusija postala treći po veličini trgovinski partner Poljske

20 komentara

Nešto u odnosima Poljske i Rusije nije jasno. Naime, Poljska je deklarirano jedan od najvećih zagovornika čvrste ruke protiv Moskve, zalaže se za uvođenje i proširivanja sankcija, prepušta suvereni teritorij zemlje NATO paktu za raspoređivanje svih rodova vojske i američkih raketnih snaga usmjerenih protiv Ruske Federacije, a najnovije izvješće Varšave govori kako je ruski uvoz u Poljsku 2018. godine porastao za 13%. Zbog ovih promjena je Rusija postala treći najveći trgovinski partner Poljske i s te pozicije potisnula Češku.

Točno je da ovako veliko povećanje uvoza iz Rusije može biti posljedica rasta cijena nafte posljednjih mjeseci, ali i ugljena. Poljski izvoz u prvoj polovici ove godine u Rusiju je također pokazao porast od 8%.

Valja napomenuti i da je uvoz u Poljsku iz Sjedinjenih Američkih Država u 2018. godini rastao znatno brže, za 20% Međutim, u smislu vrijednosti je znatno niži od ruskog. Obujam uvoza iz Rusije iznosio je 26 milijardi zlota, više od 7 milijardi dolara, a iz Sjedinjenih Država 11,6 milijardi zlota, nešto više od 3,1 milijarde dolara. Prvo mjesto među trgovinskim partnerima Poljske je još uvijek Njemačka, a na drugom mjestu je Kina.

Podsjetimo, 2017. je bila treća uzastopna godina u kojoj je Poljska ostvarila trgovinski suficit.

Prema Središnjem statističkom uredu Republike Poljske, vrijednost izvoza u 2017. godini premašila je vrijednost uvoza za više od 2 milijarde zlota, točnije oko 450 milijuna eura. Većina poljskih proizvoda izvozi se u Njemačku, Češku i Veliku Britaniju. Volumen međusobne trgovine s Rusijom tijekom protekle godine je porastao za četvrtinu, a ruski izvoz se približio iznosu 11 milijardi dolara.

Osim toga, Poljska s Gazpromom ima ugovor o kupnji plina do 2022. godine, nakon čega će Varšava, navodno, okrenuti američkom ukapljenom plinu. Međutim, ove prijetnje stručnjaci vide više kao pokušaj da se utječe na pregovore o obnovi ugovora nakon 2022. i želju poljske da plinovodom “Jamal” od Gazproma dobiva plin po povoljnijem izračunu cijena plavog goriva od ugovora.

Ne možemo ponoviti greške koje Poljsku dovode u nepovoljan položaj. Nećemo potpisati novi ugovor koji uključuje negativne i zastarjele klauzule i pravila koja smo potpisali prije više od 20 godina. Konkretno, problem je izračun cijene koja se čvrsto veže za cijenu nafte”, priopćilo je vodstvo poljske naftne i plinske kompanije PGNiG u najavi pokretanja pregovora s Gazpromom o isporukama plina nakon 2022. godine.

PGNiG
Pretplatiti se
Obavijesti o
20 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
fenix
6 godine prije

Slavensko bratstvo hahaha.

zgvaca
6 godine prije

Rusija triba da nakon 2022 zatvori Plinovod i cjevi proda u staro zeljezo. Neka Americkin Ulizicama fracking plin po americkoj cjeni. Nikad necu razumit Ruse, zasto tin pokvarenin Poljacima ista prodaju?

Krkan
6 godine prije

Poljska se moze pozicionirati kao jedna od najjacih drzava Evrope za kratko vrijeme, pa cak donekle i u rangu sa Francuskom, samo ako budu igrali pametno. Poljska je izgubila mnogo mladih ulasnom u EU i otvaranjem slobodnog kretanja po Uniji, ali se brzo snasla i pocela da uvozi Ukrajince, kojih trenutno u Poljskoj ima oko dva miliona. Poljska je napokon shvatila da ako zeli ostati konkurentna i u igri, mora da se okrene i prema istoku, a nd samo prema zapadu. I ako to urade, to im je veoma dobar potez. S jedne strane uvijek mogu racunati na Ukrajince kao jeftinu radnu snagu, koji se brzo integriraju u poljsko drustvo jer su slicni Poljacima i govore slican jezik, a s druge strane moze racunati na jeftiniji ruski plin ako ostane u dobrim odnosima sa Rusijom. Međutim, kako mi jedna mlada Poljakinja, koja se prije dvije godine preselila u Englesku i… Čitaj više »

Redshift
6 godine prije

“…Konkretno, problem je izračun cijene koja se čvrsto veže za cijenu nafte”, priopćilo je vodstvo poljske naftne i plinske kompanije PGNiG u najavi pokretanja pregovora s Gazpromom o isporukama plina nakon 2022. godine….”

Mogli ste slobodno i dopisati cija ideja je to bila i sa kojom namjerom se cijena plina vezala za naftu.
Ovako ispada da je to ruska izmisljotina i da opet iskoristavaju poljake, sto je netocno.

Đuro
6 godine prije

Da li se može znati na koje se izvore oslanja autor članka?
I zbog čega se većina autora na Logično stide svog prezimena?Naravno da pisanje pod punim imenom i prezimenom nosi neku vrstu odgovornosti autora prema napisanom iza čega on kao autor pod punim imenom i prezimenom stoji ili ne stoji.Pri tome ne mislim uopšte na pravnu odgovornost.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI