U isto vrijeme kada je Luis Almagro, glavni tajnik Organizacije američkih država (OAS), u ime Sjedinjenih Država i Kolumbije zaprijetio vojnom intervencijom Venezueli, predsjednik Nikolas Maduro i delegacija visokih dužnosnika Bolivarske Republike su bili na dvodnevnom summitu Kina-Venezuela u Pekingu.
Vlade Venezuele i Kine su u petak potpisale ukupno 28 sporazuma o suradnji u strateškim područjima kao što su nafta, rudarstvo, tehnologija, obrazovanje i kultura.
Potpisivanje sporazuma je tijekom zatvaranja XVI Mješovite komisije na visokoj razini u Pekingu. Predsjednik Venezuele, Nicolás Maduro, istaknuo kako su u zajednički razvoj dogovorena ulaganja “milijardi dolara”. Naravno, ne u američkoj valuti.
“Pronašli smo zajednički put za win-win odnos koji je tijekom godina postao model odnosa među zemljama”, napomenuo je Maduro u pratnji na ceremoniji s kineskim kolegom Xi Jinpingom.
U tom kontekstu, Maduro je naglasio da će se zahvaljujući postignutim sporazumima Venezuela uspjeti nositi s ekonomskim poteškoćama koju zemlju potresaju posljednjih 36 mjeseci, a krizu su dodatno produbile američkim sankcije i one koje je Caracasu nametnula Europska unija.
Sa svoje strane, Wang Yi, državni tajnik Kine, naglasio je spremnost za jačanje odnosa s Caracasom i njihovo podizanje na sveobuhvatan strateški nivo, počevši s novim razvojem u odnosima oba naroda.
Sveobuhvatna suradnja
Jedno od temeljnih područja suradnje je naftna industrija. Ovom prigodom su Caracas i Peking potpisali su sporazume o povećanju proizvodnje ugljikovodika u naftnom pojasu Orinoco, gdje se nalaze jedne od najvećih rezervi nafte na svijetu.
Na naftnim projektila će raditi zajednički konzorcij Petrozumano, formiran između kompanija Petroleos de Venezuela (Pdvsa) i China National Petroleum Corporation (CNPC).
Od 28 potpisanih sporazuma, 14 ih je odmah dobilo zeleno svjetlo u petak u Pekingu, što potvrđuje hitno pokretanje ekonomske suradnje, prije svega za Venezuelu. Među potpisanim dokumentima su memorandum o razumijevanju za Novi put svile i pomorsku rutu ovog kineskog mega-projekta, te program obrazovne razmjene za razdoblje od 2018. do 2023.
Osim toga, dogovoreno je jačanje ekonomske i komercijalne suradnje, kao i napredak pregovora o bilateralnom investicijskom ugovoru i sporazum o međuinstitucionalnoj suradnji između ministarstava gospodarstva obiju država.
“Danas je Venezuela na nogama i bori se u najboljim uvjetima”, rekao je Maduro
Na kraju potpisivanja sporazuma je venezuelanski čelnik petak nazvao “povijesnim danom” i izjavio kako će novi potpisani mehanizmi služiti za jačanje plana gospodarskog oporavka koji je predložen za Venezuelu.
Peking je odmah osigurao kreditnu liniju Caracasu vrijednu 5 milijardi dolara, a ministar Madurove vlade Simon Zerpa je za Bloomberg News rekao da će Venezuela isplatiti zajam novcem ili naftom. Pomak u suradnji je i strateški savez u rudarstvu zlata.
“Venezuela ima veliki savez s Kinom”, rekao je Zerpa u četvrtak.
Ministar financija je u Pekingu bio uoči državnog posjeta Madura, koji je tražio i dobio veću potporu Kine u vremenima financijske krize koja je dovela do nemira, pokušaja atentata na predsjednika i kolapsa valute zemlje. Maduro je zaustavio većinu isplata inozemnog duga Venezuele i duguje više od 6 milijardi dolara u obveznicima, zbog čega zemlja nema pristup tradicionalnim izvorima financiranja.
Kina i Venezuela završavaju sporazume i pravovremeno će objaviti detalje, izjavio je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang novinarima u četvrtak u Pekingu.
Kina je ključni zajmodavac Venezuele još od 2008. godine, kada je prva osigurala sredstva za infrastrukturu i naftne projekte u zemlji. Iako o tome ima malo javnih podataka, Kina je posudila Venezueli oko 70 milijardi dolara, od kojih se većina vraća u nafti, tvrdi Asdrubal Oliveros, direktor konzultantske tvrtke Ecoanalitica u Caracasu.
“Ovo će vladi dati manevarskog prostora”, rekao je Oliveros.
Venezuela je upala u ekonomsku krizu s padom cijena nafte prije četiri godine. Usprkos tome, administracija Madura je odbijala liberalizirati veliko gospodarstvo zemlje, čak i kada je inflacija dosegla nezamislive razine.
Vlada tvrdi kako je kriza posljedica “gospodarskog rata” kojeg zajedno vode Trumpova administracija i oporba u zemlji.
Prošlog tjedna je tim kineskih savjetnika stigao u Caracas, nakon što je vlada predstavila planove za obnovu gospodarstva Venezuele. Zerpa je obećao kako će novi sustav biti “slobodan i jasan”. No ekonomisti su skeptični i vjeruju kako vlada Madura neće moći zadovoljiti dolarske zahtjeve kreditora i da će se naftna industrija raspasti. Hoće li se to dogoditi uz kinesku pomoć, u kojoj su savjetnici Pekinga u planu restrukturiranja gospodarstva Venezuele praktično potisnuli MMF, vidjet će se već po završetku ove godine i izvješćima o stanju u Venezueli. Trenutno je teško davati prognoze, obzirom da je nova nacionalna valuta i kriptovaluta Petro u opticaju tek od kraja kolovoza ove godine.
Huh, prst u oko amerima………
Sirotinjo i bogu si teska.
Čuj, ako onaj Almagro preti vojnom intervencijom , a Kina je do sada, službeno, uložila 70 milijardi u naftu, zlato i kobalt, kako se ispostavilo, neće dozvoliti da ih potjeraju kao papke iz Libije. To se dogodilo tada i nikad više.
Kina spasava Mandura samo zbog svojih interesa. Venezuelci svaki dan losije zive i to je fakt. Bolje da pomognu narodu a ne Manduru, pa iako je cijena toga da se ovog nesposobnog sofera autobusa zamjeni.
Važnije od financijske pomoći je da Kina pomogne Venezuelu kroz isporuke modernog naoružanja i otvaranje vojne baze.
Demonkrate mogu biti spriječene jedino silom u širenju svog liberalno-robovlasničkog sustava.
U međuvremenu, čekamo javljanje dežurnog liberal-trola soe alerika, da nam pojasni blagodati sustava koji silom održavaju
njegovi gazde. On obično ne propušta članke o Venezueli, valjda je još mamuran od one Coca-Cole sinoć.
kinezi, otvorite tvornice u venezueli a maduro ce vam reci koliko morate platiti radnike te po kojoj cijeni da prodajete proizvode.
delegacija venecuele je sa kinom potpisala suradnju u polju gospodarstva. sada ta delegacija treba otići I u rusiju a kako bi s rusijom potpisali unaprjeđenje suradnje u vojno-obrambenom polju
Ja se samo pitam kada ce ostatk svijeta shvatiti da je SAD drzava zlocinac kojoj treba suditi, kao i njenim saveznicima, koji jim cuvaju ledja.
NE ZNAM ŠTA SU KINEZI TOLIKO ČEKALI….I NE ZNAM ŠTA RUSI JOŠ UVIJEK ČEKAJU…OVO IM JE POVIJESNA PRILIKA….
Fasistickokapitaliaticka kina. Povraca mi se na njih. Htjeli bi da budu baja broj 1. Imaju srece da im je zapad dao sansu a oni zbog profita zatrovase citavu kinu. Sad se bacili u afriku i glume zapad. Jos bi i venecuelu. Nije zapad a ni kauboj glup…
Baš sam se jučer mislio, kad ste objavili informaciju o vojnoj intervenciji na Venecuelu – da li će Kina intervenirat?; eto bingo danas. Venecuela je bogata L. Američka država, jača od Čilea, čak i u rudama, mada se večinom misli na Brazil i Argentinu općenito; sigurno je i vojni savez jer to ide paralelno s ekonomijom; dobro će svi razmisliti o budućim potezima prema Venecueli; uostalom, na dobrom je strateškom položaju; Salvador i Nikaragva su također u lancu; ostatak će šaptom pasti bez obzira na utjecaj MMF-a oko dirigiranih predsjednika u drugim državama.
Nadam se da nije samo pomoc u novcu, treba venezuelskoj vladi pomoci u restrukturiranju privrede, naletili su na izolaciju sa kojom se ne znaju nositi. Uzor bi im mogao biti Iran.
SFR Jugoslavija je od Titove smrti do rata bila pod konstantnim sankcijama USA i zapada na uvoz nafte i naftnih prerađevina te na kemijske suspstance. Zato je gorivo bilo na par-nepar, nije bilo deterdženta. Zapad je od 1980. uporno tražio da odbacimo socijalizam i monetarni suverenitet, da prihvatimo njihov divljački kapitalizam i postanemo njihove sluge.
jao onom kojeg kinez vadi, rusi brane a ameri hrane.