Nekoliko važnih poteza u Putinovoj partiji šaha na Bliskom istoku

Vladimir Putin
48 komentara

Vrijeme je da SAD prihvate činjenicu da je Rusija utjecajna sila i pretvara se u alternativu Americi na Bliskom istoku. Bashar Al-Assad u Siriji ostaje na vlasti, a Sjedinjene Države su u samom središtu velike međunarodne katastrofe. Rusija uvijek čvrsto i dosljedno podržava svoje saveznike, ali se istodobno ne nameće kao “svjetski policajac”. Sve ovo je nova stvarnost regije Bliskog istoka i što se Washington prije pomiri s tim, bolje po SAD.

U vrijeme približavanja posljednje faze vojnog sukoba u Siriji i prelaska na fazu političkog rješenja, američki političari sve više moraju računati na novu realnost i da je cijeli svijet doista svjedočio značajnim promjenama od početka rata u Siriji od 2011. do danas.

Zahvaljujući sirijskom sukobu, dogodilo se ono što su Izrael i Sjedinjene Države vjerojatno najmanje željeli. Regionalne snage, saveznici Irana, sada su samo nekoliko kilometara od granice s Izraelom. Proiranske milicije i paravojne formacije, od koji su neke na razini dobro opremljene armije, popit snaga iračkih šiita ili libanonskog Hezbollaha, nezaobilazan su akter u borbama protiv terorizma i Siriji i Iraku, zbog čega su prisutne na područjima na kojima nikada nisu bile. Sve to se dogodilo uz opasnost od izbijanja izravnog vojnog sukoba između Rusije i Sjedinjenih Država.

Osim toga, čak i površan pogled na trenutnu situaciju u Siriji nedvosmisleno potvrđuje da Sjedinjene Države u toj zemlji nisu ostvarile svoje ključne ciljeve. Prije svega, nisu svrgnule sirijskog predsjednika Bashara Al-Assada s vlasti, dok su poraz pretrpjele i na političkom planu.

Iako se Washington poziva na Ženevsko priopćenje i političko rješavanje sirijske krize pod okriljem Ujedinjenih naroda, gdje bi bili prisutni i američki predstavnici, ali i Saudijska Arabija, Jordan, Katar i druge zemlje koje su pokrenule agresiju ili na neki način sudjelovale u pobuni u Siriji, politički proces se provodi kroz suradnju Rusije, Irana i Turske, dok su ostali akteri izbačeni iz igre.

Sjedinjene Države, nakon što su ostale ne samo bez vojne, već i političke pobjede u sukobu, još uvijek trpe velike gubitke na čisto vojnoj i političkoj fronti, a jedino što mogu učiniti je nekakva pobjeda na humanitarnoj fronti.

Međutim, moraju uvjeriti stanovništvo da njihova obećanja nisu samo riječi, nego da lokalno stanovništvo zaista žele spasiti od humanitarne katastrofe. Da bi se postigao taj cilj, Washington mora surađivati s Moskvom, akterom koji ima nesporan utjecaj na vladu Bashara Al-Assada, ali je također spreman i slušati. No, iskustvo s katastrofalnom situacijom u izbjegličkom kampu Al-Rukban u istočnom Homsu, gdje američke trupe i njihovi islamistički saveznici ne puštaju ulazak humanitarnih konvoja, a civili za odlazak na vladina područja lokalnim militantima moraju platiti pravo malo bogatstvo, pokazuje kako je humanitarna situacija u Siriji posljednja briga američke uprave.

Osim toga, surađujući s Moskvom u  rješavanju humanitarnih problema bi Sjedinjene Države i službeno morale priznati trenutno jaku ulogu Moskve u svijetu.

Rusija se dokazala kao stvarna i utjecajna sila u međunarodnoj zajednici, bez koje se ne može riješiti niti jedan veliki sukob. Istovremeno, to ne znači da želi postati “svjetski policajac”.

Također bi bilo dobro da Sjedinjene Države, barem u nekim posebnim slučajevima, nauče surađivati s Moskvom kao ravnopravnim partnerom, ali je to teško ostvarivo.

Stephen Cook je nedavno izjavio da je Sirija još jedan od oglednih primjera kako Sjedinjene Države, suočene s jednom od najvećih međunarodnih tragedija, nisu učinile ništa kako bi je spriječile. Cook je zasigurno u pravu kada tvrdi da Sjedinjene Države nisu izvukle nikakve lekcije iz sukoba tijekom ’90-ih godina prošlog stoljeća. Međutim, on zaboravlja da je Rusija s druge strane u istom razdoblju proučavala američke poteze i pogreške.

Nakon raspada Sovjetskog Saveza je tada još slaba Rusija vrlo pažljivo promatrala što se događa u svijetu i pojedinim regijama. Budući da su SAD u to vrijeme bez sumnje bile ključni faktor sile na Bliskom istoku, istodobno su slijedile avanturističku politiku. Moguće je da je će američki plan Novog Bliskog istoka biti upamćen kao najambiciozniji avanturizam u cijeloj povijesti XXI  stoljeća.

Gledajući iz današnje perspektive, plan osvajanja sedam muslimanskih država u pet godina, kojeg je 2007. potvrdio general Wesley Clark, kada je naveo da SAD planiraju zauzeti Irak, Siriju, Libanon, Libiju, Somaliju, Sudan i na kraju Iran, američka politika na Bliskom istoku je pretrpjela poraze u svim tim zemljama. Amerikanci nigdje nisu prisutni, osim u nekim područjima podijeljenog Sudana, dok su poraženi u Siriji, vjerojatno će s novom vladom biti protjerani iz Iraka, zbog vjerojatnih gubitaka ne žele slati ljude u Libiju, Libanon im je “zabranjena zemlja”, dok za Somaliju nemaju nikakvo rješenje,  gdje velika područje pod kontrolom drži islamistička skupina Al-Shabab, koja se “dodatno radikalizirala” i sada propovijeda ideologiju takozvane “Islamske države”.

VIDEO – Izjava generala Wesleya Clarka iz 2007.

Moskva sada ulazi u scenu kao snažna i utjecajna sila koju traže svi lokalni lideri i žele surađivati s Rusijom, jer su vidjeli koliko ih koštaju američke avanture.

Sva predviđanja da će Vladimir Putin, nakon dolaska u Siriju, oslabiti ili potpuno odbaciti Siriju poput igračke, bile su pogrešne. Kada je Rusija po prvi puta u sirijskom sukobu intervenirala 2015. i upotrijebila vlastite oružane snage, to je za cijeli svijet, prije svega za Zapad, bila važna poruka. Moskva je poručila da više neće stajati po strani i ravnodušno gledati kako negdje na Bliskom istoku nastaje novi vakuum vlasti, bolje rečeno područje bezvlašća iz kojeg će se ekstremizam i terorizam širiti po cijelom svijetu.

VIDEO – Putinov govor u Ujedinjenim narodima neposredno prije početka sirijske kampanje

https://www.youtube.com/watch?v=oK0o2GmEOv4

Tako je odlučeno jer bi takva situacija izravno pogodila ruske interese. Stoga je Rusija ušla u sirijsku pozornicu i tamo ostala.

Rusija, koja čvrsto podupire svoje saveznike u regiji, dokazala se kao  pouzdan partner. Iskoristila je priliku i postala alternativa američkom vodstvu na Bliskom istoku. Istovremeno, konačno je svima postalo jasno da Bashar Al-Assad ostaje na vlasti, kao što Kremlj ostaje saveznik Sirije, ali i drugih zemalja koje žele ili su već prihvatile obostrano korisnu suradnju.

NATOwesley clark
Pretplatiti se
Obavijesti o
48 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
velebit
6 godine prije

Treba biti strpljiv i vidjeti što će izraelski ministar ekologije uraditi u idućih 15 tak dana. Biti će veselo.

Alen
6 godine prije

Rusija u siriji je nocna mora izraela…Ovim potezom poremeceni su svi bolesni planovi ciovehabijskoamericke bagre.. Ipak neko se tamo iza ćoška smjeska jer stvari idu kako je i planirano..A moraju tako da idu…Neko drugi ce se ipak zadnji smijati…

Ante
6 godine prije

Ako Rusija želi biti jaka protu snaga ameru, mora se pozabaviti siromaštvom u vlastitoj zemlji i korupcijom. Ako ništa druge neka se ugleda na Kinu koja je izgradila svoje gospodarstvo i povećava kupovnu moć srednjeg sloja ljudi. Samo na takav način će moći opstati u novom hladnom ratu. Jest da će im biti teško, ali od nekuda moraju početi.

Riddick
6 godine prije

SAD su primer kako se stvari ne rade , svaki plan , ili sistem koji u svojoj srzi ima nepravdu , a odrzava se silom i pritiscima sa vremenom postaje sam svoja zrtva koje objekti prisile odbacuju kao strano telo.
Unutrasnji problemi i podele u zapadnom svetu to najbolje ilustruju drugi faktor je vojno ekonomski uspon Kine i Rusije i njihov sve veci uticaj na svetska desavanja koji doprinose eroziji Anglo-Americkog poredka.
Vec sada zivimo u uni-multi polarnom svetu , prelaznoj fazi ka multi polarnom.

dinaricus vulgaris
6 godine prije

odmah vratit aljasku !

bbbb
6 godine prije

nosferatu je dobar glumac i obmanjuje svijet i ruse u toj ulozi…………tko natjera ruse da ciokaubojima poklone Aljasku i da car Nikola II, pokoj mu duši, pokloni 30.000 tona zlata za osnivanje FED-a……………….

eu kolonija
6 godine prije

bitno je da se rusija pokazala kao pouzdani saveznik na kojeg se može računati. američko mišljenje ovisi od vremenske prognoze

onaj najgl.....veći Dalton
6 godine prije

Ograničena ruska vojna intervencija u Siriji izazvala je događanja koja je na njenom početku malo tko mogao predvidjeti. Učvstila je ruski utjecaj na Bliskom istoku, koji je prije toga bio marginalan. Rusija je stvorila prostor pod svojom kontrolom kao predstražu svojim granicama, osobito Kavkazu. Kontrolira istočno Sredozemlje, a time i pristup Crnom moru i Krimu, usprkos tome što su na kopnu sve zemlje članice NATO pakta. U Ukrajini je stvorila zaštitni kordon Donjecka i Luganska i čeka da procesi rastakanja ukrajinskog društva i države dostignu nivo kada će biti potrebno uspostaviti neke odnose, na nekim drugim osnovama. Spremna i da to razriješi i vojnom intervencijom, ukoliko bude smatrala da će to iziskivati situacija, obzirom na aktivnosti Zapada. Na Bliskom istoku pojavila se nova multipolarna regionalna geopolitička situacija. Regionalni akteri, Turska, Saudijska Arabija, Irak, Katar, Iran, počeli su aktivno pokazivati svoje interese. Tko je mogao i zamisliti da će Turska u… Čitaj više »

Dopizdilomi
6 godine prije

Što reći. Samo ime mu kaže kad si ameri prevedu na engleski, Put-in.

alan ford
6 godine prije

General Wesley Clark, pripadnik “duboke države”, hazar, obitelj mu je podrijetlom iz Bjelorusije. Vjerojatno su promjenuli prezime, kada su došli u SAD, i uzeli sebi vrlo rašireno anglosaksonsko prezime Clark.
Kao što je i češka hazarka Jana Korbelova promijenila ime i prezime i uzela anglosakonsko i nazvala se: Madelaine Albright.

Duki
6 godine prije

Da 7 država ??bolje da shvate da im je domet dvije njive kiselih krastavaca i osrednja hrpa gnjoja-stajskog.
A da košta-košta bilijune$ ali jbg glavno da se para vrti?!tko je odgovoran-nitko.
Sa “utušeom”lovom mogli su poslati čovjeka na Pluton.?.
Di su pare ?-“demokratski”-nemamo pojma !
Ovce uvjek iznova dobiju vunicu -tako i narod nove prodavače magle”Strateški interesi” koga ,čega ?nema veze -Š I Š A J !❗❗
Žao mi je što se i mi u to pretvarmo !
Dokaz Trosatno blejanje u spušteu rampu(Pleso)pardonF.Tuđman i limenu kapiju(remetinec)da bi dočekali jednog običnog lopova ,koji po tumačenju vrlih Hrvatskih fiškala nije niti bjegunac!
DNO DNA !!!SRAMIMO SE GDJE SMO STIGLI !!

Kolega 105
6 godine prije

Osobno sam na strani Rusije. Od 360 stupnjeva punog kruga Rusija je 350 stupnjeva okruzena ZLOCINACKIM i TERORISTICKIM NATO. Zamislite si prakticnu mogucu situaciju u zivotu; krene te u grad i na ulici vas presretne grupa huligana (NATO) i svi prijete kolcima, nozevima, macetama a vi mrtvi hladni idete svojim putem, e sada dali ste stvarno toliko nadmozni oboruzani sa kung fu, boksackim vjestinama ili tko zna cime ili ste naprosto neopisivo ludo hrabri. Opkoliti i sam cin opkolavanja je agresija, a Rusija je unutar svojih granica i ne pokazuje niti minimalno aspiracije da preseli dio svojih vojnih potencijala na neki drugi kontinent da okpoli ili napadne bilo koju drugu drzavu, a svima na svijetu pruza ruku ravnopravnog i jednakovrijednog partnerstva Rusija ne zahtijeva ne usijenjuje ne potkupljuje lokane politicare ili drzavice kao USA recimo Hrvatsku i u Hrvatskoj. Danasnja Rusija po nicemu nije bivsi SSSR, uglavnom su usmijereni na… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI