Bruxelles Rimu prijeti sankcijama – Salvini i Di Maio ne misle popustiti

italija eu europa evropa
29 komentara

Jučer je Europska unija ponovno odbila talijanski proračun i priprema se za pokretanje disciplinskog postupka protiv Rima. Agencije prenose da je talijanska je vlada odbila smanjiti proračunski manjak na razinu koju je zbog prevelike zaduženosti preporučila Europska komisija, iako je manjak od 2,4% još uvijek u okvirima dozvoljenog u eurozoni, gdje se dopušta 3%. Jučer su napravljeni prvi koraci prema uvođenju sankcija protiv Italije, među ostalima prenose Reuters i britanski Daily Express.

Ranije je talijanska vladajuća koalicija uputila “otvoreni izazov eurobirokratima”, kada je predala nacrt proračuna za iduću godinu u kojem predviđa deficit od 2,4% bruto domaćeg proizvoda. Vodstvo Europske unije se boji da će proračun, koji premašuje 44 milijarde eura, dovesti do dodatnog povećanja inozemnog duga zemlje, koji danas iznosi 2500 milijarde ili 131% državnog BDP-a.

Ovaj nacrt proračuna je prvo odbacila Europska komisija u listopadu ove godine, a od tada je tekst pretrpio samo neke manje izmjene.

Prema europskom povjereniku Güntheru Oettingeru, neaktivnost Bruxellesa o ovom pitanju izazvat će prosvjed iz ostalih zemalja članica EU.

“Ako ništa ne učinimo u srijedu, to sigurno neće doprinijeti napretku”, rekao je europski dužnosnik.

Talijanski potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini je zauzvrat odgovorio eurobirokratima kako financijski ciljevi zemlje ostaju nepromijenjeni i odbio je dalje raspravljati o ovom pitanju.

“Uvjereni smo u brojke u našem proračunu. O tome ćemo govoriti za godinu dana”, kazao je Matteo Salvini novinarima.

Prema jučerašnjim informacijama, vodstvo EU već poduzima prve korake za nametanje disciplinskih mjera protiv Italije.

Ovi koraci su podržani od strane vlada eurozone, koje su zabrinute da će talijanski financijski planovi “izazvati još veću dužničku krizu, koja bi mogla pogoditi sve ostale zemlje koje koriste jedinstvenu valutu”.

U sljedeća dva tjedna zemlje članice EU će morati proučiti izvješće Europske komisije o Rimu. Ako se države slože sa zaključcima regulatornog tijela, Europska komisija će dobiti pravo da početkom prosinca ove godine protiv Italije pokrene “postupak prekomjernog deficita”.

Nakon toga, Vijeće Europske unije, koje se sastoji od šefova država ili vlada svih zemalja članica EU, morat će odobriti pokretanje postupka, a Italija će imati 3 do 6 mjeseci da poduzme bilo kakvu akciju sa svoje strane kako bi ispunila uvjete ultimatuma Bruxellesa.

Prema Salviniju, svaka sankcija od strane EU će biti “znak nepoštivanja Talijana”. Prema talijanskim vlastima, povećanje proračuna i rast državne potrošnje su nužni kako bi se država učinkovitije borila s usporavanjem gospodarskog rasta, koje zahvaća cijelu Europu.

Italija dug
FOTO – Proces razgradnje suvereniteta talijanske države je počeo primjenom neoliberalne politike i ulaskom u euro, nakon što su godinama mijenjani svi zakoni koji su to sprečavali

Kao što je navedeno od strane Mattea Salvinija, “ako Bruxelles ili neki uzoriti profesori žele da Italija ima nultu stopu gospodarskog rasta, oni nisu napali samo vladi ili jednog njezinog ministra”.

Govoreći jučer ujutro, talijanski potpredsjednik vlade je ponovio svoj stav, rekavši “kako je spreman za dijalog o ulaganjima, ali ne i za raspravu o proračunskom deficitu i mirovinskoj reformi”.

CNBC News upozorava kako talijanska vlada čvrsto ostaje pri svojim proračunskim prijedlozima, ali se zbog toga suočava s disciplinskim mjerama Europske unije.

Europska komisija, iako je dozvoljeni proračunski deficit za zemlje eurozone 3%, tvrdi kako to ne vrijedi za Italiju koja mora raditi na smanjenju svog velikog duga. Pokretanje “postupka prekomjernog deficita” bi moglo dovesti do kažnjavanja Italije.

Talijanski zamjenik premijera Matteo Salvini ostao je nakon vijesti prkosno rekao kako će razgovarati s Europskom komisijom, “pristojno, kao i uvijek, ali će nastaviti”.

Rekao je kako će Italija objasniti svoje strukturne reforme i investicijske planove Europskoj uniji i kako se nada da će izbjeći sankcije.

Talijanski premijer Giuseppe Conte, kojeg u velikoj mjeri smatraju za tehnokratskog vođu pod utjecajem Salvinija, kao i njegov kolega Luigi Di Maio, izjavili su kako je vlada uvjerena u svoj proračun i dodao kako  će o svemu razgovarati s predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom u nedjelju.

U trenutnom scenariju, odbijajući izmijeniti svoje proračunske planove, Italija se sada suočava s novčanom kaznom od strane Europske komisije.

Ranije ujutro u srijedu je talijanski list La Stampa izvijestio kako bi Salvini mogao biti otvoren za reviziju vladinog proračuna za 2019. godinu, ali da neće dirati ključne stavke iz predizbornih obećanja koje su Salvini i Di Maio dali građanima.

Nacrt proračuna, koji predviđa osnovni dohodak za siromašne, smanjenje poreza i izmjene mirovinske reforme kako bi se pogodovalo umirovljenicima, Bruxelles je odbacio i mogao bi kazniti Italiju ako se proračun ne primijeni.

Međutim, ova je prijetnja mač s dvije oštrice, jer bi se kažnjavanjem dodatno rasplamsao plamen euroskepticizma među Talijanima, od kojih bi većina na hipotetskom referendumu već sada glasala za izlazak iz EU.

La Stampa navodi kako je Salvini spreman smanjiti planiranu potrošnju za zajamčeni dohodak siromašnim građanima i odustati od mirovinske reforme, ali su iz sjedišta Lige, koju vodi Salvini, poručili kako je riječ o neutemeljenim medijskim napisima i kako neće biti nikakvih izmjena usvojenog nacrta proračuna.

To znači da Rim i Bruxelles ulaze u razdoblje otvorenog sukoba, što je prvi put da središnje vlasti EU ulaze u rat s jednom od zemalja utemeljiteljica Europske unije.

Europa je na prekretnici – Ili suverenitet ili barbarstvo

Jean-Cloude Juncker
Pretplatiti se
Obavijesti o
29 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
dinaricus vulgaris
6 godine prije

rim treba odmah podiči legije i vratit granice iz 5 stolječa…neče gali,vizigoti,germani i ostali barbari krojit rimsku politiku

Brainstorm
6 godine prije

mislim da se svaka drzava kojoj je ugrozena proizvodnja treba prvenstveno koncentrirati na povecanje poreza na trgovinu (pdv) dok istovremeno drasticno smanjiti poreze na rad i proizvodnju.

Tak
6 godine prije

Kad idu oni fiskalni bonovi koje bi trebali koristiti gospodarstvenici legalno kao sredstvo plaćanja (alternativa euru?)

Fridrich dr
6 godine prije

Svijet duguje 10000000000000000000000000$
Kome?

eu kolonija
5 godine prije

represija diktatorskog režima prema italiji se nastavlja. smrt eu diktaturi, sloboda narodu

ps. možda bi bruxelles više volio da italijani te novce daju za sanaciju američkih posrnulih banaka umjesto narodu italije kao što su davali novce I šakom I kapom 2008. god. neka malo odštampaju eura barem su na to navikli I to znaju raditi

Bumbum
5 godine prije

A koliko Italija trosi za vojne potrebe? Tko to njoj prijeti da se stalno fila atomskim glavama i vojnim bazama koje financira dok za gradane pogodene potresom eto nema se… ma fuj svi vazali su isti

alan ford
5 godine prije

Kriminalci Juncker, Mario Draghi (predsjednik ECB i Goldman Saksovac koji je 2001. kao menadžer GS-a imao svioje prstiće u lažiranju grčkih financija i uguravanju Grčke u euro zonu), i ostali, koji bi u stvari svi trebali biti u pržunu, prijete Italiji. Jer im tako naređuju njihove gazde ciobanksteri iz FED-a.
Ti navodni dugovi u milijardama i stotinama milijardi eura su virtualni novac na kompjuterima, a ciobankarska mafija na taj način svaku državu želi staviti u okove dužničkog ropstva.
Jedini izlaza je raspad cionističke korporativne tvorevine EU, i povratak suverenosti nacionalnioh država, to će morati shvatiti i Italija, i Mađarska i Češkja i Poljska i ostale države, koje sada nešto malo talasaju protuv briselskih kriminalaca

Splitexpress
5 godine prije

Bez brige Talijani su najstariji bankari u Evropi,preveliki su da propadnu a da ne povuku i druge,nisu oni mali kao što je bila Grčka?

Lauda
5 godine prije

Pita će Junkera… Ako bude trezan ????

Mat
5 godine prije

Draga,stara,dobra……..lira.

apolo
5 godine prije

Di Maio:” Italijea nece ratificirati sporazum CETA”.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI