10 istina o Venezueli koje treba ponavljati dan i noć i tako izbjeći novu Libiju

Venezuela
31 komentar

Dezinformacije i lažne vijesti većine medija protiv Venezuele i njene vlade stvara opasan fenomen, jer stanovništvo koje se informira putem njih u lažne vijesti vjeruje kao u istinu.

Kako bi dao svoj doprinos u borbi protiv propagande, prije nego Venezuela završi u ruševinama kao Libija, španjolski ekonomist i akademik Alfredo Serrano je sastavio jednostavan popis vijesti koje bi trebale i morale potaknuti javnu raspravu o venecuelanskoj stvarnosti.

1. Izborno tijelo CNE

Nacionalna skupština (AN) Venezuele je izabrana 2016. godine, a njom predsjedava oporbeni zastupnik Juan Guaidó, izabran od Nacionalnog izbornog vijeća Venecuele (CNE), istog tijela putem kojeg je Nicolás Maduro izabran za predsjednika 2013. i 2018. Sada vodstvo Nacionalne skupštine i Guaidó izjavljuju da je CNE manipulirana institucija, tvrdeći tako da je ponovni izbor madura za predsjednika prijevara. Prema toj logici oporbe, onda bi cijela Nacionalna skupština i svi njezini zastupnici, uključujući i Juana Guaidóa, bili jednako nelegitimni predstavnici.

Međutim, do sada ne postoje dokumenti koji dokazuju ovu optužbu, a izvješća promatrača Ujedinjenih naroda su potvrdila da nije bilo nepravilnosti u 25 izbornih procesa provedenih u Venezueli tijekom posljednjih 20 godina.

2. Priznanja

Venezuela priznanje vlasti

Organizacija američkih država (OSA) nije priznala Guaidóa za predsjednika Venezuelu. To je učinio glavni tajnik organizacije, Luis Almagro, sam i na vlastitu odgovornost, ali bez potvrde zemalja članica. Almagro je pokušao prisiliti OAS na to, ali većina zemalja taj prijedlog nije podržala.

Isto tako, čak ni UN nisu priznali Guaidóa. Na izvanrednim sjednicama, koje su zbog toga sazvale Sjedinjene Američke Države, većina država članica je odbila priznati Guaidóa. To je u nekoliko navrata potvrdio i glavni tajnik Ujedinjenih naroda, António Guterres, koji je za ulazak “humanitarne pomoći” Venezueli napisao pismo odobrenja, ali pod uvjetom da ga odobri vlada kojom predsjedava Nicolás Maduro.

Papa Franjo, kao najviši predstavnik Katoličke crkve na svijetu se nije pridružio priznanju Guaidóa, što je rekao novinarima tijekom povrataka u Italiju iz Paname.

Nisu ni sve zemlje Europske unije odbacile Nicolása Madura. Italija, Grčka, Rumunjska, Irska, Bugarska, Cipar, Malta i Slovačka ne podržavaju prijedlog Guaidóa i zbog blokade EU nije donijela odluku.

Veliki geopolitički i gospodarski akteri kao što su Kina, Rusija, Turska, Iran, Meksiko i Južna Afrika, kao i države Kariba, CARICOM i Parlasur u parlamentu Mercosura, kao i vlade Latinske Amerike poput Kube, Bolivije i Nikaragve ne priznaju drugog predsjednika osim Nicolása Madura.

3. Resursi

London odbija vratiti zlato Venezuele

Venezuela je prva zemlja na svijetu s najvećom količinom naftnih rezervi, osma s najvećom količinom plina, vrijednost njenih zlatnih rezervi premašuje bruto domaći proizvod Čilea ili Danske, vrijednost njezinih rezervi željeza premašuje BDP Meksika ili Španjolske, vrijednost rezervi dijamanata premašuje BDP Paragvaja ili Bolivije. Štoviše, nedavno se pokazalo da na venecuelanskom području postoje velike količine metalne rude koltana.

4. Imovina

Nacionalizirana banka u Venezueli
FOTO: Nacionalizirana banka u Venezueli

Što se tiče vlasništva, ekonomist i akademik Alfredo Serrano tvrdi da je 98,5 posto tvrtki osnovanih u Venezueli privatno, 0,5 posto je mješovito, a samo jedan posto su potpuno javne, iako ovih 1% čini 15 do 20% ukupnih ekonomskih aktivnosti zemlje.

5. Mediji

U istoj kategoriji, 80% venecuelanskih medija je privatno, a većina pripada opoziciji.

6. Američke sankcije

Prema članku kojeg je objavio The New York Times, nove sankcije protiv Venezuele od strane vlade Donalda Trumba koštat će venecuelansko gospodarstvo ukupno 11 milijardi dolara izgubljenih prihoda samo od nafte.

Tome su pridodane i ekonomske posljedice prethodnih američkih odluka protiv zemlje, a prva je bila ona Baracka Obame od 9. ožujka 2015. godine, kada je Venezuelu proglasio “izvanrednim rizikom” za američku nacionalnu  sigurnost.

7. Vanjski odnosi

Kina je jedan od glavnih partnera i prijatelja u gospodarskim i političkim odnosima s Venezuelom.

U Venezueli završava 40% sredstava koje kineska vlada dodjeljuje cijeloj Latinskoj Americi. Isto tako, Rusija i Turska su veliki partneri Venezuele, a ti bilateralni odnosi su uspostavljeni tijekom vlada Huga Chaveza i Nicolása Madura.

8. Granica sa Sjedinjenim Državama

Važan element je granica između Venezuele i Sjedinjenih Država, koja je uređena Sporazumom o pomorskim granicama iz 1978., kojim se uspostavlja granica između otoka Venezuele u Karipskom moru i ovisnih teritorija Sjedinjenih Država na tom području, tj. Rica i Djevičanskih otoka.

9. Američka humanitarna pomoć

Trump ukida pomoć USAIDu

Od početka ekonomskih poteškoća uzrokovanih američkom blokadom, vlada Nicolása Maduro distribuira osnovne namirnice (rižu, šećer, brašno, mlijeko, ulje i žitarice, među ostalima) za šest milijuna obitelji diljem zemlje. Ovi “kombi paketi” dopiru do obitelji svakih 30 dana putem lokalnih odbora za nabavu i proizvodnju.

“Humanitarna pomoć” koju su Sjedinjene Države obećale i koju je pokrenula opozicija pod vodstvom Guaidóa, koštala je 20 milijuna dolara, čime se može kupiti samo milijun komada paketa pomoći koje daje vlada. Osim toga, 20 milijuna dolara iz Washingtona mogu “spasiti” samo pet tisuća Venecuelanca za razdoblje od najviše mjesec dana.

Važno je znati da su tijekom 2017. i 2018. godine EU i Sjedinjene Države zajedno poslali približno 60 milijuna dolara “pomoći” Venezueli, što je još uvijek tri puta veći iznos od najavljenog nedavno, a koristi je imalo 6% populacije samo za konzumiranje riže.

Isto tako, 20 ili 60 milijuna dolara nisu ništa prema 23 milijarde dolara koje su Sjedinjene Države i zemlje EU ekonomskim sankcijama uzele Venezueli, što je ekvivalent proračuna Španjolska za zdravstvo i obrazovanje tri godine.

10. Pomoć o kojoj mediji šute

Dijete - prima injekciju

Reći da je Nicolás Maduro odbacio stranu pomoć je laž. Činjenica da on to čini s onim što su nedavno ponudile Sjedinjene Države, koje na ove akcije prijete intervencionizmom.

Program američke zdravstvene organizacije (PAHO) za liječenje određenih bolesti u Venezueli postoji već nekoliko godina u zdravstvenom planu zemlje. Pomoć je detaljno opisana na internetskoj stranici agencije, nakon dogovora Ministarstva zdravstva Venezuele i programa PAHO, što je dovelo do isporuke lijekova, kontracepcijskih sredstava i obuke u upravljanju epidemijama.

Samo u siječnju 2019. je PAHO isporučio lijekove za 3000 pacijenata, kao i 3 milijuna antiretrovirusnih lijekova i sredstava za osiguranje 95% cjepiva protiv ospica i difterije.

Isto tako, u studenom 2018. Godine su Ujedinjeni narodi odobrili sredstva putem Zajedničkog fonda za reagiranje u izvanrednim situacijama (CERF), s iznosom od 9,2 milijuna dolara za humanitarne programe u Venezueli, u suradnji s vladom u Caracasu.

Telesur

Alfredo SerranoNATOOrganizacija američkih država OSASankcije
Pretplatiti se
Obavijesti o
31 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
giordano bruno
5 godine prije

Ambasador Venecuele: Gvaido bio u Srbiji — učio kako se organizuju protesti „Gospodina poslanika Gvaida, kojeg niko nije znao pre toga, vrbovale su SAD pre 10 godina. Po našim podacima, njega su poslali u Srbiju, on je bio poslat u Srbiju da uči, što verovatno vi znate. Od toga je sve i počelo“, rekao je diplomata u Savetu Federacije. „Došlo je vreme da je spreman, kažu da je spreman, ali on nije za taj zadatak (koji su mu dale SAD). On je samo marioneta, iza njega stoje i govore SAD“, dodao je ambasador Venecuele. Srđa Popović (Beograd, 1. februar 1973) srpski je politički aktivista poznat kao jedan od osnivača i vođa studentske organizacije Otpor. Godine 2004, osnovao je međunarodnu organizaciju Centre for Applied Nonviolent Action and Strategies (Centar za primenjene nenasilne akcije i strategije) koja iskustva rušenja Miloševića nastoji iskoristiti kako bi se promovisala demokratija u autoritarnim državama Eurazije. Zbog… Čitaj više »

eu kolonija
5 godine prije

elem “tko drugome jamu kopa sam u nju upada”

IVE OLDTIMER
5 godine prije

Zapadni GANGSTERI, koji preko izvrsnih vlasti: USA, UK, EU, Canda, Australija i njihovi dupelisci, uz pomoc NATO i IMF zele na svaki nacin opljackati prirodne resurse Venezuele to treba javno i glasno pisati po svim medijima.

Histrion
5 godine prije

Članak sve 5, OK, mada mi ovdje na Logičnom to uglavnom već znamo.
Ali strašno me nervira prikazivanje karte svijeta u Merkatorovoj projekciji.
Pogledajte, pa to je bestidno favoriziranje sjeverne hemisfere. Evo,
odreci ću se svojih sumnji u kuglastu Zemlju, ali ne prikazujte vise,
pobogu, kartu gdje je Grenland triput veći od Australije (a u naravi je
tri i po puta manji), .

ad astra
5 godine prije

Karta je znakovita. Zapadni svijet i gotovo cijela Latinska Amerika su protiv Madura. Afrika i daleki istok nisu promijenili stav prema Maduru. Zašto. Zabole ih za Venecuelu. Imaju svoje probleme, a možeš misliti koliko stanovnika navedenih dijelova svijeta uopće zna što i gdje je Venecuela. Zato, probajte biti profesionalni i objasniti zašto je večina susjednih zemalja protiv Madura. Nemojte braniti nekoga samo zato što mu pomažu Rusi. Oni to ne čine zbog Venecuele već zbog sebe.

burt
5 godine prije

znači on uporno ne želi da uđe humanitarna pomoć, SAD, Portoriko šalju sad i Englezi najavljuju da će poslat humanitarnu pomoć, stalno se pojačava pritisak protiv Madurana na granicama, već se govori u koju državu bi mogao Maduro da otiđe, spominju se Kuba, Meksiko, Rusija, Iran, ili će otići ili ga čeka linčovanje

Alanis
5 godine prije

Ljudi, molite se za Venecuelu i Bliski Istok.
Ako oni padnu, gotovi smo svi.

Zvrk
5 godine prije

Čini se da se nekako sve ispuhalo. Nekako venezuela nestaje iz radara…očito je momentum otišao.

tihobl
5 godine prije

Mogu ja i krace: 1. Maduro je imao 9.000.000 glasova. to ni jedna propaganda ne moze oteti. 2. Priznanja ne vrijede nista. Da su ove zemlje protjerale cavisticke ambasadore i prihvatile gvidove onda bi mogli govoriti o pravim priznanjima. Ovako to je kao dekracija savjeta evrope, prazna prica. 3. Resursi su jos uvijek vecim dijelom neistrazeni. Bice iznenadjenja za koju godinu kad se “otkriju” jos neke rezerve. 4. Imovina je privatna, a obradive povrsine su u rukama hacijendista koji zive u feudalnom dobu. Pise se o nestasici hrane, a ne pominje se ko je uzrocnik. 5. 90% medija je na strani opozicije ako se uracunaju i lokalni drzavni mediji. 6. Steta od sankcija i ekonomskog rata je presla 360 milijardi. Jos nisu obracunate sve stete od hibridnog rata, a ja procejnjujem da je duplo veca. 7. i 8. nemam sta dodati. 9. Vidjeli smo kakva je americka humanitarna pomoc u… Čitaj više »

dr drug
5 godine prije

… ma najgore je sto je RECEPT svuda isti i PROooLAZIiii..e kako to PrOMjEniT
…velika slova sve kazu…

onaj najgl.....veći Dalton
5 godine prije

I Venecuela je slala humanitarnu pomoć u SAD.
Ne vjerujete.
Chavez je ponudio poslati humanitarnu pomoć stanovništvu New Orleansa nakon uragana Katrina.
George W. Bush je pozelenio k’o alžirska zastava i bijesno odbio.
Ali, Chavez je našao druge kanale za pomoć siromašnom stanovništvu SAD.
Pa je preko naftne podružnice Citgo u SAD desetinama i desetinama siromašnih kućanstava u New Yorku omogućio jeftiniju naftu za grijanje.
A Citgo je u SAD imao nekretnina i ulaganja od oko 12 milijardi dolara i zapošljavao oko 150.000 ljudi.

Dopizdilomi
5 godine prije

Što se žale ameri? U čemu je razlika između njih i Venecuele. Pobjednik nije sa većim postotkom glasova nego onaj koji ima više elektrorskih. Em ti demokraciju.

october
5 godine prije

vrlo jednostavno70% svjedskog stanovnistva podrzava mandura

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI