Lidlov novi kuhinjski robot “Le Monsieur Cuisine Connect” postao je hit u Francuskoj od početka lipnja 2019. godine. Dok su se željeli zabaviti preusmjeravanjem zaslona osjetljivog na dodir, dvojica francuskih tehničara otkrili su nekoliko zanimljivih elemenata unutar uređaja. Tehničari su otkrili postojanje neaktivnog tajnog mikrofona koji bi mogao biti iskorišten bez znanja vlasnika.
Novi kuhinjski multifunkcionalni robot, namijenjen francuskom tržištu privukao je pažnju sa skrivenim mikrofonom kojeg su informatičari uspjeli pronaći i aktivirati. Ovaj jeftini kuhinjski robot, konkurent sličnom i skupljem marke Thermomix, stavljen je u prodaju u ponedjeljak 3. lipnja 2019. godine, što je izazvalo mnoge gužve u Lidlovim trgovinama u Francuskoj. Razlog velikog interesiranje je njegova vrlo atraktivna cijena od 359 eura za koju kupci dobivaju proizvod sličnih karakteristika konkurentskog Thermomixa TM6 čija je cijena 1299 eura.
Ovaj kuhinjski robot ima mogućnost priključenja na Internet, a pokreće ga sustav Android 6. Dizajniran je u Njemačkoj, a proizveden u Kini od strane Silvercresta. Lidl ga prodaje u Francuskoj, Njemačkoj, Belgiji, Švicarskoj i Velikoj Britaniji. Portal Numerama je, uz pomoć dvojice Francuza, otkrio čudne elektroničke elemente i otvore na kućištu. Istraga je pokazala da za ugrađivanje mikrofona nema nikakve funkcionalne potrebe. Istina, mikrofon nije bio aktiviran, ali su ga informatičari uspjeli aktivirati naknadno, što stvara dodatnu sumnju. Nigdje u uputama i u tehničkoj specifikaciji nije navedeno postojanje ovog tajnog mikrofona.
Za kraj vam nudimo video u kojem se vidi kako su informatičari probili sve “zaštite” i poigrali se s ovim multifunkcionalnim robotom. Uspjeli su pokrenuti YouTube, instalirati aplikacije i poslušati radio. Kada se sve sagleda, pokrenuti postojeći mikrofon ne predstavlja veliki problem, osim kupaca koje će prisluškivati.
Mikrofon je ugrađen kako bi se toj napravi jednoga dana mogle izdavat usmene naredbe ☺
Pazi kako smo nepametna vrsta- plaćamo velike novce da bi predali vlastitu intimu korporacijama. Idioti, zaista
E baš su majmuni ti francuski tehnićari!! Sve, ama baš sve, je pripremljeno za multivizijski centar (nema šta nema i što ne možeš raditi), a oni kao špijunaža?!? Huh… Skineš aplikaciju i kuvaš glasovnim ukazima, a usput gledaš preko youtubea recepte i primenjuješ ono što ti treba. Kad nestane ideja, pustiš neku relaksirajuću muziku. Može i druga: Kako se glasi isprika mužu za izgorelo jelo? Dragi, neko nam je hekiro fudprocesor… (Malo ironije sam ipak imao u vidu kod pisanja…)
Mobitelom vas mogu prisluškivati i gledati do mile volje u kući. Ako imate kompjuter sa mikrofonom i kamerom onda i preko njega vas mogu slušati i gledati.
Ma čisto pretjerivanje, kad bi na to tako gledali onda bi trebali znati da svaki zvučnik uz za tu namjenu dizajniran sklop može glumiti mikrofon, pa gdi smo onda?
Orwell na aparatima.
Baš je skriven taj mikrofon 😅😅
Jedino genijalac ga je mogao pronači na tako tajnom mjestu
Budalaština. Za nadzor i prisluškivanje idealan je smartphone.
Činjenice: njemački dizajn, kineska proizvodnja, multifunkcionalni uređaj koji se spaja na internet, ugrađen mikrofon koji se može aktivirati za prisluškivanje u bilo koje doba s bilo kojeg mjesta na planetu.
Mikrofon nema nikakvu funkciju, osim prislušnu.
Tko će uređaj kupovati? Svi. Može li se utvrditi lokacija uređaja? Može. Može li se potom prisluškivati članove Vlade, ministre, znanstvenike, svakoga? Može.
Tko je to učinio? Kinezi.
Je li Trump u pravu s Huaweiom? Jest.
Mda… (Znatizeljno kliknem na clanak, u istoj frakciji sekunde mi na zaslon kompa iskoci Lidl reklama…)… Google zvucniku usmeno narucujes glazbene zelje, pa Morenov komentar itekako ima smisla. Gomila kucanskih aparata prihvata naredbe izdane digitalnim i viritualnim bespucima na daljinu, zasto ne i usmeno… Raznorazne konzole su ionako opremljene mikrofonima, senzorima i kamericama, kao i pametni televizori, laptopi, roboti za usisavanje, bla bla…da ne nabrajam. Dakle, sve. Ukljucujuci djecje igracke. Nedavno – radeci nesto sama doma, onako usput – naglas balkanski socno opsovah*. Zacuh zenski glas kako na nizozemskom pita “Kunt U het herhalen, ik heb U niet verstaan?” ** Pa se namah sledih. A onda shvatih da, zapravo, (vise nikad) nisam potpuno sama doma i da mi citavo vrijeme Google asistent(ica) na (odlozenom) smartphoneu pravi drustvo. Diskretno i samozatajno, cekajuci bilo kakvu komandu, sve dok je nerazumljiva psovka nije nagnala da usluzno pita ** “Mozete li ponoviti, nisam Vas… Čitaj više »
Kukavelj iz niže klase je baš toliko bitna. Mikrofon je postavljen samo da se vidi je li ga moguće lako otkriti.