Srbija je poznata po starim utvrđenjima, naročito onim iz rimskog perioda, jer ipak je Srbija mesto rođenja čak 16 rimskim imperatora.
Diana – utvrđeni grad iz I veka naše ere nalazi se nedaleko od Kladova, u mestu Karataš, ispod hidroelektrane Đerdap I. Rimska tvrđava Diana je arheološko nalazište i pod zaštitom je Republike Srbije. Izgrađena je kao priprema za Dačke ratove koje je vodio car Trajan (Marko Ulpije Nerv Trajan).
Tvrđava Diana
Diana je tvrđava koja spada u arhetipsku rimsku tvrđavu. Poseduje površinu od 3 hektara, a procenom stručnjaka, smatra se da je bila jedna od najvećih tvrđava na rismkoj teritoriji. Veoma je kompleksno izgrađena, a zbog svoje dobre očuvanosti ima status spomenika kulture od izuzetnog značaja za srpsku istoriju iz rimskog perioda.
Rimski car Trajan je pripremao rat protiv Dačana i uz poznati Trajanov put on je izgradio i jedan plovni kanal, zbog lakše plovidbe i opskrbljivanja vojske tim delom Dunava. Za zaštitu ovog svog strateškog položaja on je izgradio četvorougaonu tvrđavu pod nazivom Diana. Ona je imala kule sa svake strane, kao i kapije. Posada Diane bila je kombninovana od raznih trupa konjice, pešadije i flote, detašmana rimskih mezijskih legija kao i poznatih rimskih trupa VI Thracum i V Gallorum, što je potvrđeno pronalaženjem natpisa na kamenu.
Utvrđeni grad Diana, imao je poprilično uspešnu i mirnu istoriju sve dok je delimično nisu spalili Goti, u svom pohodu na Balkan 378. godine nove ere. Nakon toga Diana je obnovljena ali ne zadugo, 443. godine Huni su je napali i ponovo uništili. Nakon toga, Diana je obnavljana do VI veka jer je stalno trpela napade varvara, da bi svoj konačni kraj doživela 596. godine tokom slovensko-avarske invazije na Balkansko poluostrvo.
Tokom arheoloških istraživanja došlo je do raznih otkrića u Diani pa se za sada zasigurno zna da je na ovom lokalitetu bilo nekoliko rimskih zgrada u unutrašnjosti Diane, a to su: zgrada sa apsidom i podnim grejanjem, horeum, pricipijum, vojne barake, kanalizacioni odvod, kapija prvobitnog kastruma.
Značaj Diane nije samo važan za Srbiju već za istoriju kako Balkana tako i cele Evrope. Ovo Trajanovo utvrđenje nazvano u čast rimske boginje lova, večite device i prijateljice životinja i šume, doživelo je devičansku sudbinu pustoši ali i večnog očuvanja prvobitne tvorevine.
Današnje ostatke utvrđenja moguće je posetiti u mestu Karataš ispod hidroelektrane Đerdap I, nedaleko od Kladova, a unutar samog lokaliteta se još uvek sprovode arheološka istraživanja. Diana je pod zaštitom Republike Srbije.
Prije neki dan je predsjednik Europskog Parlamenta Tajani zapjenio na nekom političkom skupu o talijanskoj Istri i Dalmaciji. Stvarno, te dvije pokrajine su jednom pripadale Italiji. Boka Kotorska je nekad bila naseljena Hrvatima. Krajina Srbima. A evo vidimo i da je Srbija nekad bila rimska, tj. talijanska. Po povijesnom pravu, kojeg za sebe izvlače Izraelci, sve što je nekad bilo dijelom Rimskog carstva bi moralo biti talijansko. A i manje je vremena prošlo od napuštanja posjeda u odnosu na izraelski zbjeg. U zadnjih nekoliko desetljeća, sve dobro što dolazi izvana, dolazi iz Rusije (ovo bez ironije). Otamo nam dolazi i Anatolij Fomenko, matematičar, akademik. Napisao je Novu kronologiju: “Fomenko je s kolegama matematičarima proveo detaljno ispitivanje astronomskih pojava te zaključio da se tradicionalna kronologija starog i srednjeg vijeka zapravo sastoji od višestrukog ponavljanja istog slijeda događaja koji traje svega oko 350 godina. Pritom osnovni događaji ostaju isti, a mijenjaju se… Čitaj više »
Nešto mi to ime baš čučnulo na um…
“Nastalo je od latinskog “Diana”. U rimskoj mitologiji ime je boginje lova, meseca, svetlosti, plodnosti i porodilja. Odgovara joj grcka Artemida. Zastupljeno je u svim zapadnoevropskim narodima od najstarijih vremena do danas. Od ovog imena izvedno je ime Dijana.”
Hvala na zanimljivom članku. Molim vas ako možete češće pisati. Pretpostavljam da ste se sreli sa radom Gorana Šarića koji u obzir uzima arheologiju, istoriju, genetiku, lingvistiku i slavenske nazive toponima u Evropi i daje nam jednu novu sliku našeg porijekla i nasljeđa, i samim time daje objedinjujuće objašnjenje za sva današnja južnoslavenska plemena.
Još jednom hvala na temi.
Postoji lep dokumentarni serijal “Putevima Rimskih Imperatora”koji govori o istorijskoj zaostavstini Rimskog carstva na teritoriji Srbije: https://www.youtube.com/playlist?list=PLxbMnBfiy6iG9tb83ZuYX9Al7sNi9X6Wg
I Srbi i Hrvati su oduvijek bili tu gdje su sada. Na Balkanu. Svi smo nekad bili skup plemena, (Dačani, Tračani, Histri, Dalmati, itd) koje je kasnije Rim nazvao skupno, Iliri. Naši preci i naši geni datiraju od vremena Vinče i Lepenskog Vira. Imali smo prvo pronađeno PISMO ikada, kalendar, paganske bogove, matrijarhat, kuće sa grijanjem, obradu metala… Nikad nije bila “velika seoba Slavena” sa sjevera na jug, u 7 St., to je izmišljotina, austrijska propaganda koja je proturena Srbima i Hrvatima prije samo 150g, kao i izmišljene razlike, nebi li nas se lakše podijelilo i posvađalo. Rusi u svojim knjigama povijesti tvrde da su NJIHOVI PRECI, došli u Rusiju, sa Balkana. Naša najveća kraljica ikad, Kraljica Teuta. Rim nas je osvojio, ali nam je dao građanska prava, mogli smo glasati, biti birani u parlament. Mnogo Rimskih careva je bilo sa naših područja, naših ljudi. Sremska Mitrovica je bila centar… Čitaj više »
Ako nekoga zanima povijest naših prostora evo jedan zanimljiv dokumentarac.
https://www.youtube.com/watch?v=OmXMnJBqaw4&t=2298s
Inače gospodin Nikolić je jedan od naših najistaknutijih povjesničara i istraživača na tom području.
Da ne duljim i pišem litanije, svakako koga zanima neka pogleda.
P.S. Stariji smo mnogo duže nego što mislimo….
Vidim ja da se vas ogroman deo slaze da su Srbi, Hrvati i ostali Slaveni na ovim podrucjima starosedeoci i da se velika seoba nikad nije ni dogodila. Cas slavite Slavene, smatrate Ruse bracom (s pravom, obzirom na jako slican jezik i ostale stvari koje nas vezuju za Ruse i ostale Slavene), a onda odjednom tvrdite potpuno suprotno. Ili imate podvojenu licnost ili jako kratku pamet, pa izvlacite iz sesira ono sto vam najvise odgovara u zadatom momentu. Ako zaista tako mislite, nemojte se zvati Srbima, Hrvatima itd, zovite se Ilirima, Dacanima, Rimljanima, Germanima i ostalima koji su ziveli na ovim podrucjima. Poznato je da nije bolest samo kad vas nesto boli, a vi ocigledno osecate najvecu bol u onoj stvari vezano za cinjenice. Kojim jezikom govorite i zasto, mogu li vas pitati? Onaj ko nema zapisanu istoriju, mora je prihvatiti od onih koji su bili pismeni pa su to… Čitaj više »
Miomir Korać – Viminacium
To pogledajte na internetu, Miomir Korać, Phd, Naučni savetnik, Direktor Arheološkog instituta u Beogradu. Rukovodilac projekta Viminacijum