Lider Hezbolaha, šeik Sayed Hassan Nasrallah, izjavio je u petak u intervjuu televiziji Al-Manar da Sjedinjene Države pokušavaju uspostaviti kanale kontakta s libanonskom šiitskom organizacijom koju Washington smatra terorističkom skupinom.
Ovo otkriće dolazi nekoliko dana nakon niza mjera koje je protiv tri člana Božje stranke poduzeo Ured za kontrolu stranih sredstava Ministarstva financija SAD-a, kojima su sankcionira dva člana libanonskog parlamenta i časnik za vezu Hezbolaha i sigurnosnih službi u Bejrutu.
Nasrallah je izvijestio da američka administracija “pokušava s posrednicima otvoriti kanale komunikacije s Hezbolahom u Libanonu”.
“To je američki pragmatizam”, sarkastično je dodao šeik Sayed Hassan Nasrallah.
Mjere protiv Hezbolaha
Šiitska organizacija, koja je dio libanonskog parlamenta i aktivno je sa svojim milicijama sudjelovala u ratu u Siriji, smatra se terorističkom organizacijom u Washingtonu, koji je tijekom godina pooštrio mjere za borbu protiv libanonskog pokreta otpora.
Činjenica da je Hezbolah otvoreno podržava Iran i da preko njega Teheran aktivno i sve više prodire u Siriju i Libanon, stvarajući ujedinjenu frontu protiv cionističke okupacije u okviru tzv. “Šiitskog polumjeseca”.
Nova realnost je uznemirujuća za Washington i posebno za Izrael, koji ne skriva svoju paralelnu ratnu strategiju udarima na navodnu iransku imovinu u Siriji.
Washington pokušava suzbiti fenomen konsolidacije borbenih skupina okupljenih oko Irana, koji se pogrešno tumači kao “šiitski ekspanzionizam”.
SAD to čine kroz hibridni rat koji uključuje i udare na mehanizme financiranja proiranskih milicija. Prošlog travnja je američki State Department ponudio je nagradu od 10 milijuna dolara za one koji bi mogli pružiti korisne informacije za prekid financijskih mehanizama Hezbolaha.
Amin Sherri i Muhammad Hasan Ra’ad, dvojica libanonskih parlamentaraca, zajedno s Wafiqom Safom, časnikom za vezu, na američkoj su crnoj listi, njihova imovina u SAD-u je zamrznuta, zabranjeno im je poslovanje s američkim građanima i isključeni su iz američkog financijskog sustava.
Zapravo, djelatnosti Hezbolaha se ne prakticiraju samo na Bliskom istoku ili u Europi, nego i u Sjedinjenim Državama. Prikupljanje sredstava i financijske aktivnosti skupina otpora provodi od Vancouvera do Miamija preko New Yorka. Sumnje o navodnim „mogućim terorističkim aktivnostima“, koje treba tumačiti u kontekstu „američke pravde“, dovela je 2017. do uhićenja Kourana i Samera El-Debeka, dvije osobe u Sjedinjenim Državama za koje se tvrdi da su agenti Hezbolaha.
Hibridni rat SAD-a protiv Irana
Suprotstavljanje Hezbolahu, kao što je već spomenuto, dio je šireg plana protivljenja Iranu, koji je za Bijelu kuću od 1979. “odmetnička država”. Napad na Teheran, ne nužno vojni, što je daleka, ali ne i zanemariva opcija s obzirom na događaje u Perzijskom zaljevu, provodi se pokušajima ekonomske izolacije Irana putem sankcija i borbom protiv njegovih saveznika poput Hezbolaha, koje se pokušava izolirati i smanjiti njihove veze s Teheranom.
Otvaranje prema Hezbolahu, iako još nije potvrđena od strane State Departmenta, također je dio ove strategije. Naime, Hezbolah je prisutan u libanonskom parlamentu i političko krilo stranke nije na „crnoj listi“ EU.
S druge strane, Bejrut je ekonomski i vojno „podržan“ od strane Washingtona, odnosno, SAD tom „pomoći“ pokušavaju vršiti utjecaj na sunitski blok Saada Haririja, Druze okupljene oko Walida Jumblatta i kršćane, pristaše predsjednika Aouna. Pragmatizam o kojem Nasrallah govori mogao bi, dakle, biti pokušaj SAD-a da popusti svoj stav prema Hezbolahu u zamjenu za sporazum koji ograničava prodor Irana u Libanon.
Na kraju krajeva, Washington s pravom misli da Hezbolah ima značajnu težinu u vladi u Bejrutu, čiji je važan dio, stoga nije isključeno da bi mogao tražiti diplomatsko rješenje.
Naravno, ovoj slagalici nedostaje dio kojeg čini odgovor šeika Sayeda Hassana Nasrallaha i libanonskog pokreta otpora u cjelini, a on je svjetskoj javnosti dobro poznat.
Sta se iz ovog teksta da zakljucit?Jednostavan je odgovor Americke sankcije Hezbolahu i proglasenje istog teroristickom organizacijom nedaju nikakve rezultate.Zasto se ovo sad desava i pokusava se uspostaviti kontakt sa organizacijom koja je najmrskiji neprijatelj SAD_u a i Izraelu,jednostavno iz razloga desavanja sukoba izmedju SAD i Irana.Ovaj cin Amerike ukazuje na njihovu slabost a i strah od samog Hezbolaha u slucaju vojnog konflikta sa Iranom.I sad pokusavaju nekim ponudama kojim se uvijek sluze kad im neide otupiti udarnu ostricu protiv njih.Pokusavaju ubaciti sjeme razdora medju Iranskim saveznicima i proizvesti sukob u samom pokretu otpora protiv Americkog imperijalizma i Cionistickog rezima.Zato je i javno objavio seik Nasrallah ovaj pokusaj Amerike i porucio svojim saveznicima otkrivanjem ove ponude SAD_a da sva priznanja i skidanje Hezbolaha sa crne Americke liste kao teroristicke organizacije i sve novcane ponude i donacije koje bi uradila Amerika nemogu odvratiti Libanonski Hezbolah od njegove misije borbe protiv nepravde… Čitaj više »
Iscrpno, Z.A.
A ameri bi dali donacije jedino ako mogu dati 50, a uzeti 5000.
😊
Pa to ih i muči: “… američki State Department ponudio je nagradu od 10 milijuna dolara za one koji bi mogli pružiti korisne informacije za prekid financijskih mehanizama Hezbolaha.”
Bježanje od prijateljskog zagrljaja zapada postaje nacionalni sport Bliskog istoka. I Saudi bi trčali da mogu
Ovo ukazuje na jednu stvar nude nešto Hezbolahu jer ga ne mogu uništiti ali neće nitko nasjesti na njihove ponude. Jer postojanje triju saveznika Sirije Hezbolaha i Islamske Republike iran uvelike ovisi o njhovoj povezanosti u takozvani šijtski “Trokut”
Trebalo bi napokon uvući Izrael u nekakav kopneni sukob – uvijek imamo samo reakciju, bilo rusku, bilo kinesku, bilo iransku… Kad će se napokon u akciju – je li zaplijenjen koji britanski tanker?