Prije par dana samo objavili vijest o rekordnoj narudžbi civilnih zrakoplova Airbus od strane indijske zračne kompanije IndiGo. Danas se stvari kompliciraju, tvrde američki mainstream mediji. Pitamo se zašto?
IndiGo je najveća indijska putnička zrakoplovna kompanija s tržišnim udjelom od 48,2%, od rujna 2019. Od početka svog rada u Indiji u kolovozu 2006. godine, tvrtka je narasla od položaja u kojem je posjedovala samo jedan zrakoplov do upravljanja flotom od 245 zrakoplova.
Veliki kaos prijavljen s raznih aerodroma širom Indije jer su, u ponedjeljak ujutro, serveri niskobudžetne aviokompanije IndiGo pali na više od sat vremena. Putnici su se žalili na kaotična iskustva i duge redove na šalterima karata tijekom ukrcaja.
U izjavi zrakoplovna tvrtka koja ima udjel od više od 48% na indijskom zrakoplovnom tržištu kaže: “Naši sustavi na mreži su pali. Očekujemo kako će na šalterima biti više gužve nego inače. Molim vas, strpite se dok pokušavamo riješiti problem što je prije moguće. ”
Tvrtka, međutim, nije otkrila uzrok poremećaja usluge. Ranije u srpnju ove godine, IndiGo je prijavio sličnu vrstu greške na serveru, zbog čega je aerodromu u Bengaluru zadržano više od tisuću putnika na više od pola sata. IndiGo ima ukupnu brojku od 83 odredišta kojeg čine 60 domaćih odredišta i 23 međunarodne rute.
“Prava vijest” počinje od ovog paragrafa
Posljednjih mjeseci tvrtka se susreće s poteškoćama na nekoliko frontova, uključujući probleme s motorima Airbusovih zrakoplova.
Prošlog je tjedna indijska straža za zrakoplovstvo naredila da se do 31. siječnja zamijene motori cijele flote od 97 zrakoplova A320neo “pod svaku cijenu” ili će se suočiti s prizemljenjem zrakoplova.
Indijski nadzornik zrakoplovstva, Generalni direktorat civilnog zrakoplovstva (DGCA) također je tražio od aviokompanije da zaustavi uvođenje oko 300 Airbus zrakoplova kako bi ispoštovao rok za zamjenu motora.
Čudno, kako odjednom više ništa ne valja s Airbus zrakoplovima. Kaos sa serverima završama s kaosom s Airbusovima koje treba prizemljiti. Ne kažemo da ima neke zavjere u svemu, ali ipak je situacija vrlo interesantna, ako povežemo dvije vijesti s dva kraja svijeta.
Ove poveznice ne upućuju na zavjeru oko Boeing vs. Airbus nabave.
Problemi s Pratt & Whitney motorima na Airbusu A320neo su prisutne u cijelome svijetu, nema ničega specifičnoga za Indiju.
Problemi s informatičkim sustavima aerodroma postaju gotovo svakodnevna pojava također u cijelome svijetu – postali su suviše složeni, a štedi se na održavanju, razvoju i prevenciji. Nema tu ničega posebnoga po čemu bi se Indija izdvajala.
sto je tu cudno,globalisti preko firmi rezu americku drzavnu elitu i sve oko njih sa rusenjem firmi,gubljenjem velikih para..sto im vise rezu kesu za pare,vise ce biti poslusniji..sistem upravljanja u globalnoj politici za preformaicju neposlusnih..
Očekivana reakcija predvodnika liberalnog slobodnog tržišta, uskoro se mogu očekivati i povremeni padovi Airbuseva. Međutim, to ne mijenja konačni ishod, neminovnu Boeingovu propast u segmentu civilnog zrakoplovstva. Svoj najprodavaniji avion, 737-icu, dizajnirali su 60-tih godina i od tad ga samo kozmetički dorađivali, uglavnom kako bi mogli ugraditi nove motore, dok je Airbus dizajnirao fundamentalno nove avione, ulažući ogroman novac u razvoj i istraživanje. Zaostatak je sada jednostavno prevelik, minimalno čitava jedna generacija aviona, čak i kad bi Boeing imao dovoljno pametno vodstvo. Boeing je svjestan da su tehnološki nenadoknadivo zaostali, i zbog toga je nedavno kupio brazilski Embraer, čiji avioni su takođe daleko moderniji od Boeingovih, premda manji od konkurentskih Airbuseva. Konkurent im je i kanadski Bombardier, takođe tehnološki jednu generaciju ispred. Njihov uvoz u USA su po svom standardnom free trade liberalnom modelu pokušali ubiti nabijajući im carine od 300%(!), međutim tu je uletio Airbus i kupio vlasnički udio… Čitaj više »
Spontano se pojavli virusi u programu i spontano regulator traži mijenjanje motora………….
O kojim motorima je rijec? CMF ili P&W?
Propast Boeinga ili ne, ostaje da vidimo… Međutim, činjenice koje izlaze na svjetlo dana su sve jasnije. Negdje se pretjeralo! Ovdje se nameću pitanja vlasništva, privatno ili državno! Jedni će se odmah vratiti u pokojnu nam državu i braniti socijalizam i društveno vlasništvo. Drugi će pak upirati prstom u napredak kao rezultat privatnog upravljanja… I tko je u pravu? Vidjeli smo i osjetili rezultat državnog upravljanja. Mogli bi ga ocijeniti kao “bilo je lijepo dok je trajalo”. Sad globalno vidimo rezultate napretka na privatni pogon! Da bi bili konkurentniji treba ulagati, a ako ulažu manja je dobit i svi benefiti koji s time idu. Pa tako u vremenu visokog tehnološkog napretka počnu padati avioni, ispadaju cijeli informatički sustavi, uništavaju ih virusi, zbog skupog održavanja elektroenergetske mreže gore šume, naselja… Da bi se održali na životu mora se zatomiti etika i moral! Na poslijetku pokreću se ratovi… Znači, sve što nema… Čitaj više »