Listovi stevije mogu se potencijalno upotrijebiti za poboljšanje dijabetesa tipa 2

Stevia
5 komentara

Stevia rebaudiana, članica obitelji Asteraceae, nadaleko je poznata kao prirodni zaslađivač. Nazivana i kandijanskim listovima, slatkim listom ili šećernom listom zbog svojih slatkih okusa, biljka stevija koristi se kao biljni lijek u mnogim istočnim zemljama.

Prema studijama, S. rebaudiana puna je ljekovitim svojstvima, koje između ostalog uključuju i ostala svojstva poput antibakterijskih, antihipertenzivnih, anti-gljivičnih i anti-karijesa. No, iako je znatno slađa od šećera, istraživanje sugerira kako se ona može koristiti za liječenje dijabetesa.

Zapravo, dio koji sadrži lipoprotein visoke gustoće – protein-masni kompleks koji nosi kolesterol u krvi – može biti odgovoran za djelovanje protiv dijabetesa. U studiji objavljenoj u časopisu BMC komplementarna i alternativna medicina, istraživači iz Armenije istražili su mehanizam djelovanja ovog lipoproteina koji se zove suprol i otkrili su da on može modulirati važne signalne putove i može pozitivno djelovati protiv dijabetesa tipa 2 procesom nazvanim oksidacija adrenalina.

Suprol iz šećera može smanjiti razinu šećera u krvi inducirajući oksidaciju adrenalina

S. rebaudiana poznata je po različitim biološkim aktivnostima, posebno antioksidacijskim, protuupalnim i anti-dijabetičkim svojstvima. Istraživanja pokazuju kako su enzim NADPH oksidaza (Nox) i slobodni radikali superoksida relevantni ciljevi koji su uključeni u biološke aktivnosti S. rebaudiana.

Istraživači su pretpostavili da je terapijska učinkovitost lišća S. rebaudiana posljedica djelovanja suprola.

Otkrili su kako membranski vezani enzim Nox djeluje kao katalizator tijekom proizvodnje superoksida.  Također su otkrili kako Nox tvori stabilan kompleks sa suprolom. To je dokazano sposobnošću kompleksa da ukolni boju reagensa poput KMnO4 (kalijev permanganat).

Epinefrin, također poznat kao adrenalin, je hormon koji sudjeluje u proizvodnji glukoze i njenom daljnjem oslobađanju iz jetre. Oksidacija adrenalina rezultira stvaranjem adrenokroma, spoja za koji se često navodi da ima učinke snižavanja glukoze u krvi. Istraživači vjeruju da je antidijabetičko djelovanje lišća S. rebaudiana posljedica sposobnosti suprola da oksidira adrenalin, što na kraju dovodi do smanjenja razine glukoze u krvi.

Stevia, prirodna alternativa šećeru i umjetnim zaslađivačima

Biljka stevije je cvjetna biljka koja raste u tropskim klimama, posebno u Paragvaju i Brazilu. Autohtona plemena u Južnoj Americi koristila su steviju kao biljni lijek za jačanje zdravlja srca, poboljšanje cirkulacije krvi i reguliranje krvnog tlaka. U međuvremenu, u istočnim zemljama, posebno u Kini, stevija se povijesno smatra izvrsnim lijekom za alergije i moćnim pri liječenjuraka i visokog kolesterola u krvi.

Danas se stevija široko koristi u prehrambenoj industriji za zaslađivanje mnogih namirnica i pića, uključujući bezalkoholna pića, žvakaće gume, vina, jogurte i bombone. Stevia je dostupna i u obliku praha koji se može koristiti za kuhanje i pečenje. Iako je 30 puta slađi od šećera, stevija ne povećava razinu šećera u krvi stoga se sada smatra dobrom zamjenom šećera za dijabetičare.

Prema studijama, prirodna slatkoća stevije proizlazi iz biljnih spojeva nazvanih steviosidi, koji imaju i antihipertenzivna, protuupalna, protu-tumorska, anti-proljevna, diuretička i imuno-modulirajuća svojstva. Stevia također ne sadrži kalorije, ne uzrokuje propadanje zuba, a kaže se da čak pomaže u smanjenju žudnje za hranom.

DijabetisStevija
Pretplatiti se
Obavijesti o
5 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Son of Alerik
4 godine prije

Uh stevia!? Kad sam prvi put čuo za tu biljku (jednu od svega par zabranjenih za uzgoj donedavno), bio sam oduševljen. Naravno, nabavio sam sadnice i posadio ih u vrt, nekih 20-ak. Lijepo su rasle. Ubrao i osušio listove pa samljeo. Zanimljivo iskustvo. Imadoh i nekih planova u vezi s tim, ali što ćeš – živimo tu gdje živimo, dobre ideje odozdo ne klijaju, odozgo ih nema. Možeš zaraditi tamo gdje ti daju zaraditi, a ne tamo gdje su zarade velike, to je rezervirano. Ako ne za domaće (izdajnike), onda za strane (okupatore).

Alex
4 godine prije

Ima ogavan okus,jako ju je teško dozirati I osjetljiva je pri uzgoju,bilo vani,bilo u kontejnerima.

Weteran
4 godine prije

Sistem za varenje kod čoveka je takav da vari šećere!
Svaki drugi tipovi zaslađivača, prirodni ili veštački, izazivaju poremećaj u telu i često dovode do dijabetisa?!
Šećer i proizvodnja istog su skupi i zahtevni procesi. Prehrambena industrija koristi trikove, često i podvale, te zarad profita forsira, umesto šećera, neke drug tipove zaslađivača.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI