NASA-ina misija otkrila je tajanstvene nakupine čestica koje se izbacuju iz površine asteroida

Bennu komet
4 komentara

Svemirska agencija priopćila je kako su pokrenuli misiju za proučavanje asteroida Bennu 2016. Uzorci nebeskog tijela ne samo da će rasvijetliti kako planeti nastaju i kako je život počeo, nego će također dati bolje razumijevanje kako zaštititi naš planet od udara asteroida.

NASA-ina misija OSIRIS-REx učinila je iznenađujuće otkriće kada je uočila gomilu čestica koje dolaze s površine asteroida Bennu. Nalaz nije samo rijedak, već je prvi put da su znanstvenici uočili izbacivanje čestica s površine jednog asteroida. To također dokazuje da je Bennu aktivan asteroid.

“Otkrivanje izbacivanja čestita jedno je od najvećih iznenađenja moje znanstvene karijere. Ovo je sjajna prilika za proširivanje našeg znanja o ponašanju asteroida”, rekao je Dante Lauretta, glavni istraživač OSIRIS-REx na Sveučilištu Arizona u Tucsonu.

OSIRIS-REx, koji se stoji za Podrijetlo, Spektralno tumačenje, Identifikacija resursa, Sigurnosni Regolith Explorer, “upoznao” je Bennu prošle godine i misija je od tada fokusirana na orbitu oko asteroida. Samo otkriće učinjeno je u siječnju ove godine, ali su znanstvenici svoja zapažanja predstavili u studiji prije nekoliko dana, 6. prosinca.

Prema znanstvenom timu OSIRIS-REx, erupcije čestica događale su se na različitim mjestima na asteroidu. Prvi je događaj uočen na njegovoj južnoj hemisferi, dok je drugi i treći nastao u blizini Bennuova ekvatora. Čestice su oslobođene s površine, nakratko su okružile Bennua, a zatim pale natrag ili odletjele u svemir. Putovali su brzinom od 3 metra u sekundi i mjerili od manje od inča do 10 cm.

Tim je tada ispitao mehanizme koji bi mogli dovesti do tih tajanstvenih izbacivanja. Zaključili su da bi do toga moglo doći zbog:

  • Udara mikrometeorita na Bennuovu površinu, otresajući rastresite čestice s površine.
  • Termičkog lomljenja dok Bennu doživljava kolebanje temperature. Tijekom noći izuzetno je hladno, a temperatura se znatno podiže popodne. Ove ogromne temperaturne oscilacije mogu dovesti do pukotina u stijeni i naknadnog oslobađanja čestica.
  • Ispuštanja vode. Hidratizirani minerali rasprostranjeni su na Bennuu. Kada se zagrijavaju, voda stvara pritisak koji stvara pukotine i pore na gromadima, a kada se oslobađa voda, površina asteroida postaje uznemirena i oslobađa čestice.

Znanstvenici primjećuju da će identifikacija točnog mehanizma koji dovodi do izbacivanja čestica biti prilično teška.

“Moglo bi se raditi o više od jednog od mogućih mehanizama. Na primjer, termičko lomljenje može usitniti površinski materijal u male komade, što olakšava meteroidnim udarima lansiranje šljunka u svemir”, rekao je Steve Chesley, autor ovog rada i stariji znanstvenik u NASA-inom laboratoriju za mlazni pogon u Pasadeni, Kalifornija.

Mnoge su čestice dovoljno male da ih OSIRIX-REx može prikupiti i dostaviti na Zemlju, a daljnje proučavanje tih čestica i uzoraka iz Bennua pomoći će znanstvenicima da bolje razumiju asteroide – njihove sličnosti i razlike – kao i načine odbacivanja asteroida ako su krenuli na put sudara s našim planetom.

Bennu, koji je kategoriziran kao objekt blizu Zemlje, mogao bi proći naš planet bliže Mjesecu 2135., s još bližim pristupima mogućim 2175. i 2195. U međuvremenu, OSIRIS-REx će početi sakupljati uzorke iz Bennua na ljeto 2020. godine i trebao ih je donijeti na Zemlju 2023. godine.

Bennu
Pretplatiti se
Obavijesti o
4 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Rolling Bluesman
5 godine prije

Putovali su brzinom od 3 metra u sekundi i mjerili od manje od inča do 10 cm.
Pojeo sam 3 kruske, od toga 4 jabuke.

Emiliano Zapata
5 godine prije

Bas bi volio da su detaljnije ovo opisali…

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI