Danski arhitekt Bjarke Ingels dizajnira japanski solarni grad – gradovi budućnosti postali su uobičajena tema posljednjih godina.
Japanski proizvođač Toyota planira izgraditi “prototipni grad budućnosti” u podnožju japanskog Mt. Fuji, koji će testirati i razvijati nove tehnologije, najavio je u utorak predsjednik tvrtke.
Akio Toyota, predsjednik proizvođača automobila, opisao je koncept “Woven City” kao “živog laboratorija” koji će postati dom tisućama stanovnika i testirat će autonomna vozila, robotiku, osobnu mobilnost, pametne domove, čak i umjetnu inteligenciju i primijeniti ih u stvarnom životnom okruženju.
“Zamislite potpuno kontrolirano mjesto koje će omogućiti istraživačima, inženjerima i znanstvenicima da slobodno testiraju tehnologije”, rekao je u ponedjeljak navečer, najavljujući planove na tehnološkoj konferenciji CES u Las Vegasu.
“Ovo će biti doista jedinstvena prilika za stvaranje cijele zajednice ili grada iz temelja.”
“Pretpostavljam da biste mogli reći da je to moje osobno polje snova”, rekao je. “Znate, ako ga izgradite, oni će doći.”
Prema tvrtki, stanovi i rezidencije u Woven Cityu sadržavat će “najnovije tehnologije kao dio podrške za ljude, kao što je kućna robotika za pomoć u svakodnevnom životu”.
„Doista vjerujem kako ovaj projekt može koristiti svima. Ne samo Toyoti “, rekla je Toyota.
Tvrtka također tvrdi da će grad biti 100% održiv, uključujući zgrade izgrađene uglavnom od drveta, potpuno energetski autonomne, s nultom emisijom vozila, a pokretat će se na solarne ćelije i gorivne ćelije s vodikom.
Toyota nije odredila kada će grad biti dovršen.
Jesu nuklearna skloništa ukljucena u plan grada..
“Gradovi” budučnosti takozvani pametni su obične staje za ovce ljudske samo što to ovce još ne znaju.
Nije mi samo jasno zašto se konstantno guraju pod taj vulkan pol Tokya je već ispod njega, a imaju stvarno lijepe predjele di to mogu finalizirati
Koliko god taj grad buducnosti bio energetski neovisan, ljudi ipak jedu, i floru i faunu. Samim time, taj grad buducnosti, ne moze funkcionirati bez naslijedja proslosti, tj. poljoprivrede i stocarstva. Drugim rijecima, ironicno receno, dok netko ne zasuce rukave, i uzme motiku u ruke, slabe ce srece biti g. Lan-cun, kad naredi, glasom, frizideru da se otvori, ako je frizider prazan. Ipak, nekidan citam da su naucnici sintetizirali hranu iz zraka, pa tko zna sto nas sve ceka?