Zlata na burzi u New Yorku nema, a skokovi cijena bilježe povijesne rekorde

Fizičko zlato
54 komentara

U Sjedinjenim Državama ulagači i bankari suočavaju se s ozbiljnim nedostatkom zlatnih poluga i kovanica zbog situacije na burzama i pandemije Covid-19.

The Wall Street Journal piše da su “prodavači prodali sve ili su privremeno zatvorili prodaju”.

Na primjer, Credit Suisse Group AG, koja rudari i proizvodi vlastite poluge od 1856. godine, kupcima je rekla ovaj tjedan da ih uopće ne vrijedi tražiti”, a u Londonu bankari iznajmljuju privatne ili pokušavaju pronaći vojne avione za isporuku svojih poluga za razmjenu u New Yorku.

Manjak zlata na burzi već je natjerao bankare na Wall Streetu da zatraže pomoć od Kanade.

“Kraljevska kanadska kovnica preplavljena je zahtjevima za povećanjem proizvodnje zlatnih poluga koje se mogu isporučiti u New York”, dodaje The Wall Street Journal.

Što se tiče cijene zlata, ovdje trebamo obratiti posebnu pozornost.

Cijena zlata za isporuke u travnju u Sjedinjenim Državama porasla je ovog tjedna za oko 9%, na otprilike 1620 do 1630 dolara po unci, dosegnuvši sedmogodišnji maksimum. Samo u nekoliko slučajeva, počevši od 2000. godine, cijene zlata su u jednom tjednu porasle za veći postotak. Konkretno, to je bio najveći skok otkad je najveća američka banka Lehman Brothers u rujnu 2008. proglasila bankrot.

Sada, ako pogledate grafikon cijena zlata, jasno ćete primijetiti da je tijekom 2018 zlato bilo stabilno i cijene su se kretale oko 1300 dolara po unci, da bi u jednom trenutku čak pale na 1200 dolara.

Potom u 2019. Imamo kontinuirani, ali ne eksplozivan rast, kada cijena za uncu raste do 1500 dolara. I odjednom se događa eksplozija i to s urušavanjem američkih burzi krajem veljače. Tada cijene skaču na 1675 dolara za unucu, ali s mjerama koje uvode FED i američki ministar financija Steven Mnuchin cijena blago pada, ali u trenutku objave kriznih mjera od strane američkog Senata  iznova raste i ovog se tjedna cijena po unci kretala u spomenutom rasponu od 1620 do 1630 dolara po unci.

Ovaj nagli rast u ovom tjednu govori da ulagači na burzi u New Yorku nemaju povjerenje u 2000 milijardi „dolara“ koje će osigurati FED i dati bankama i državnim odjelima za prevladavanje krizne situacije u Americi i žele sigurno utočište, a to je zlato. Međutim, fizičkog zlata nema, ili bolje rečeno, nema ga u New Yorku.

Market Watch izvještava da su cijene za isporuke za travanj na Comexu skočile za 6% i zatvorile su se u utorak na 1693 dolara za uncu.

“Dugo smo tvrdili da je zlato posljednje utočište i da djeluje kao zaštita od deprecijacije valuta, posebno kada političari poduzimaju mjere da izdrže takve šokove koje trenutno proživljava tržište”, kažu analitičari Goldman Sachsa predvođeni Jeffreyjem Kerryem.

Izraženo u dolarima, ovo je najveći skok cijena u jednoj sesiji u čitavoj povijesti praćenja od studenog 1984., a u postocima od ožujka 2009.

Rast cijena zlata je posljedica više faktora, među kojima je „korekcija“ na američkim burzama, koja se voli pripisivati koronavirusu, iako je najvećim dijelom uzrokovana ubrizgavanjem fiktivnog svježeg kapitala u „zombi korporacije“, kojima je produktivnost padala, a ovom praksom im je vrijednost na burzama rasla. To je moglo trajati određeno vrijeme, ali ne unedogled. Konačno je koronavirus poslužio kao izgovor za provedbu spomenute „korekcije“, što smo u više navrata objašnjavali.

Naravno, koronavirus i mjere u pojedinim zemljama su također dovele do rasta cijena zbog zatvaranja kompanija za rafinaciju zlata Valcambi, Argor Heraeus i PAMP u Švicarskoj, na koje je otpadala oko trećina globalnih pošiljki. Valcambi i PAMP rekli su da zbog koronavirusa prestaju s radom od 23. do 29. ožujka, a Argor do 5. travnja. Prve dvije su trebale otvoriti sutra, ali je u Švicarskoj došlo do naglog porasta zaraze, stoga tijekom dana treba vidjeti što će odlučiti uprave kompanija.

No to zapravo i nije važno, jer je činjenica da u uvjetima nestabilnosti na deviznom tržištu i krize u gospodarstvu mnogi investitori ulaganja usmjeravaju u zlato. Podsjetimo da je od početka stoljeća cijena zlata porasla više od 5 puta, jer je do 2000. godine zlato vrijedilo oko 300 dolara.

U tom kontekstu vrijedi spomenuti da je rast cijena zlata natjerao FED da neće ograničiti svoj program kvantitativnog ublažavanja na bilo koji iznos i otkupit će onoliko imovine koliko je potrebno.

Podsjetimo, takozvano „kvantitativno ublažavanje“ (QE) je program kojeg provode FED i Europska središnja banka, kojim se, između ostalog,  kupnju i korporativne obveznica važnih američkih i kompanija eurozone.

Sada na burzama vlada pomama za zlatom, kojeg nema, što mu dodatno diže cijenu. Ako pratimo uzlaznu putanju rasta cijena zlata, bez obzira na povremene i kratkotrajne padove, proteklih godina, logičan je zaključak da su vlade i središnje banke koje su se rješavale raznih financijskih instrumenata, posebno američkog duga, a na drugoj strani kupovale zlato, povukle dobar potez.

Gold Price / Market Watch

NestašicaZlato
Pretplatiti se
Obavijesti o
54 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Alen
4 godine prije

Gdje su oni zagovornici kripta i toalet papira ?

MatijaVZHR
4 godine prije

Goldman Sachs, poznata i kao Gold in Sacks je jedna od najvećih banksterskih zločinačkih organizacija u svijetu. Neposredni je protagonist umjetne financijske krize 2007-2008 godine. I sada enormno profitira i od trenutne umjetne zdravstvene krize.
Nema dobrog profita bez dobre krize, pogotovo ako ju mogu izazvati

guzičetinica
4 godine prije

dobrodošli u svjetsku socijalnu državu.

Alen
4 godine prije

Ovako nam je :
The collapse in world trade is happening all at once, and very quickly – this is a once in a generation shock.
ZH.

Moreno
4 godine prije

Ne radi se o skokovima cijene zlata, nego o padovima cijene fiata. Zlato u odnosu na fiat se u zadnje vrime gingolaje. Zlato i fiat nisu ka kokoš i jaje pa da se nezna šta je prvo bilo jer je zlato postojalo i prij fiata. U zadnjih 5000 godin sve fiat valute su popropadale i to uvik iz istoga razloga, a to je šta su ih vladari počeli proizvodit do u beskonačno. Zlato je za to cilo vrime očuvalo približnu kupovnu moć koja je u stvari jedino mjerilo vrijednosti. Dvi najveće rafinerije 99.9 čistoga zlata u Švicarskoj već cilu šetimanu ne isporučuju zlatne poluge, provjereno je kako i neki hrvatski dealera investicijskoga zlata ne primaju narudžbe i ostalo im je samo nešto kovanica. Slično je i sa srebrom. Prava panika će nastat tek u trenutku kad se fizičko zlato odvoji od papirnatoga. Za fizičko zlato koje se u svakome momentu… Čitaj više »

nessy
4 godine prije

Dejane, vrijedno je spomenuti Alanovu umotvorinu, kada je trebao spjevati stihove:
ciju, ciju
pjeva ptic
vau, vau
laje psic
zine psic, ode ptic.
Pa zar to nije besmrtni Haiku?

Savonarola
4 godine prije

Putin je opet ispao dokazana budala kad je masovno kupovao zlato na razinama od 600 do 700 dolara za uncu he he he.Mi smo se tada svoga rješavali jer je to po rohatinskom bila dobra cijena.

mimo
4 godine prije

Tko leti vrijedi , tko vrijedi leti , tko ne leti ne vrijdi.

Motorista
4 godine prije

To je rekel Grunf.

Dopizdilomi
4 godine prije

Neka prodaju virtualno zlato isto kao i banke kredite. Daš mu potvrdu da je kupio toliko kila, on tebi lovu i gotovo.

Alex
4 godine prije

Ako nema zlata na burzama, ima ga u podzemnim bunkerima…Ameri imaju daleko najveće rezerve zlata na svijetu,plus sve ono što čuvaju od ostatka svijeta 😱😱😱

tedi
4 godine prije

Kakva frka,pa zlato nemos jesti.Jedino ako nastaje monetarni krah valuta cija vrijednost nije u podlozi zlata.
Ako je tako evricima, u steku mozemo loziti vatru,a $, svajcarac,Rublja , juan,dojc mark.Sve ce ce vrijediti za koliko monetu mijenjas u zlatu.
Ovo nije dobro,monetarni krah je umotan u plast g.Korone.
Dobro bi bilo vidijeti tko i koliko ima zlata.
G. Dolar ce najvise vrijediti.

Bosanac
4 godine prije

J.ebes zlato, bitno je da im ne nestane kafe, ulja , secera 🙂

Ivi.tz
4 godine prije

2005g par kolega i ja smo par puta bili sa tipom koji je radio sa zlatom.kao da je znao sve sta ce se desavati u svijetu i sa zlatom. kada bi vam ispricao nebi vjerovali.meni je i danas to nejasno.kao sad se sjecam da je pricao da ce 2020 dolar propasti i da ce se uvesti valuta AMERO. A da ce je koristiti mexiko kanada i usa.

kocki
4 godine prije

Ako kanimo pobjediti ne smijemo izgubiti – rekao visost no:1

Nen9
4 godine prije

Jel razlog mozda da je i rusija pokupovala tone zlata za svoje rezerve

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI