PUTIN: Trenutna situacija na naftnim tržištima mogla bi dovesti do budućeg deficita

Vladimir Putin burza
33 komentara

Ruski predsjednik i članovi kabineta i zvaničnici naftne industrije sastali su se u petak putem videokonferencije kako bi razgovarali o situaciji na globalnom energetskom tržištu. Cijene nafte pretrpjele su svoj najgori pad zadnjih decenija u martu, nakon što Rusija i Saudijska Arabija nisu uspjele postići dogovor o smanjenju proizvodnje usred tekuće krize COVID-19.

Trenutni pad potražnje za naftom mogao bi dovesti do nestašica u budućnosti kada globalna ekonomija uđe u period ekonomskog oporavka, rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin.

“Potražnja će se neminovno početi oporavljati i može doći do situacije akutnog nedostatka nafte, sa svim negativnim posljedicama za svjetsku ekonomiju koje idu uz to, jer cijene mogu naglo narasti”, rekao je Putin, obraćajući se zvaničnicima i predstavnicima naftne industrije u petak. Putin je dodao da je zajednički interes svijeta da se izbjegne takav scenario.

Danas je situacija na energetskim tržištima i dalje teška, a potražnja nastavlja da opada, primijetio je Putin. To potkopava investicije i ugrožava radnu snagu, a Rusija bi više voljela dugoročnu stabilnost na tržištu nafte, dodao je on.

“Želim da naglasim da se naša zemlja oduvijek zalagala i zalaže se za dugoročnu stabilnost naftnog tržišta, uzimajući u obzir stavove i proizvođača i potrošača”, rekao je Putin.

Prema ruskom predsjedniku, trenutna situacija ne predstavlja samo ekonomske rizike, već i tehnološke i ekološke. Putin je primijetio da je ranije ove nedelje razgovarao sa američkim predsjednikom Donaldom Trumpom o situaciji na energetskim tržištima i da su obje strane izrazile zabrinutost.

Putin je rekao da će se Rusija osjećati komotno sa cijenama nafte u rasponu oko 42 dolara po barelu, što će omogućiti državi da održava uravnotežen budžet, i bio je spreman na zajedničke akcije na naftnim tržištima za stabilizaciju cijena, uključujući spremnost na saradnju sa Sjedinjenim Državama po tom pitanju. Moskva takođe održava bliske kontakte sa Saudijskom Arabijom, rekao je Putin.

Ruski predsjednik je procijenio da su svijetu potrebna smanjenja od oko 10 miliona barela dnevno da bi se cijene stabilizovale i da bi trebalo da se smanje od nivoa proizvodnje u prvom kvartalu 2020. godine. Rusija je spremna da odigra svoju ulogu u vraćanju ravnoteže na energetskom tržištu, rekao je predsjednik.

Rusija nije zainteresovana za uklanjanje konkurencije

Na sastanku, ruski ministar energetike Aleksandar Novak rekao je da je odluka nekih zemalja da poplave tržište dovela do pada u cijena, dodajući da je „nesreća“ što je Saudijska Arabija najavila planove za jačanje proizvodnje. Novak je napomenuo da Saudijska Arabija i dalje negativno utiče na tržište nafte.

Putin se složio da je potez Saudijske Arabije da ukine dogovor OPEC+ o smanjenjima jedan od razloga naglog pada cijena, a pad potražnje uslijed pandemije COVID-19 drugi je glavni faktor. Naglasio je da nije Rusija inicirala kolaps sporazuma OPEC+.
Putin je sugerisao da se čini da Rijad pokušava da se oslobodi konkurenata, posebno nafte iz škriljaca u SAD, ali je dodao da Rusiji to ne treba.

Ministar energetike saglasio se da će svi, uključujući Saudijsku Arabiju i SAD, morati da smanje proizvodnju kako bi se cijene stabilizovale, a smanjenja bi trebalo da traju najmanje nekoliko mjeseci, a proizvodnja će se postepeno nastaviti nakon toga.
Putin je tražio od Novaka da donese uravnoteženu odluku o tom pitanju, uzimajući u obzir zajedničke interese svih partnera.

OPEC+ sastanak zakazan za 6. april

Takođe u petak, izvor iz OPEC rekao je da kartel i njegove agencije rade na “neviđenom” smanjenju proizvodnje ekvivalentno oko 10 posto ukupne svjetske ponude nafte. Sastanak OPEC+ koji uključuje Rusiju zakazan je za ponedeljak, a Novak je Putinu potvrdio da su razgovori dogovoreni.

Cijene nafte su početkom marta izgubile značaj nakon što članice OPEC+ nisu uspjele postići dogovor o smanjenju proizvodnje usred krize COVID-19, što je dovelo do globalnog pada ekonomskih aktivnosti. Rusija je predložila da se smanjenje proizvodnje smanji na ranije dogovorenom nivou, dok Saudijska Arabija i njeni saveznici predlažu da se naprave dodatna smanjenja. Rusija je odbacila ovaj prijedlog, natjeravši Rijad da otkaže čak prvobitno dogovoreno smanjenje, da najavi povećanje proizvodnje za 25 odsto i da ponudi velike popuste na sirovu naftu u aprilu. Ostale zemlje, uključujući Rusiju, slijedile su zahtjev za povećanjem proizvodnje, što je uzrokovalo bankrot najmanje jednog američkog proizvođača škriljca i prepuštanje Moskvi i Rijadu da posegnu u svoje nacionalne rezervne fondove.

COVID-19NaftaOPECrusijavladimir putin
Pretplatiti se
Obavijesti o
33 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Alex
4 godine prije

Rusija očigledno cipelari Amere, vraćajući im milo za drago za dugogodišnje šikaniranje i sigurno
je daneće stati dok ne ukinu sve sankcije.
Kako USA bude više ekonomski tonula, a Kina rasla, toče Amerima sve više goriti pod nogama, pa će, ili u rat u Venezueli, Iranu…ili ukidat sankcije Rusima…polako, ali sigurno.

preseren3
4 godine prije

Ufff, kako fino bira riječi… A zna se, koštat če amerikance, koji misle, kako su pametno kupili milijune tona nafte jeftino….

Koba
4 godine prije

Ipak je Car poderanih gaća. Sad moli za vraćanje cijena na staro. Rusija naftu mora prodavati po 27$ po barelu da bi bila na nuli, sve ostalo stara gubitke. SA svoju može prodavati i po 20$ da je još u plusu. Pri tome saudijska nafta je mnogo kvalitetnija od ruske sive nafte tipa “ural” čije rafiniranje košta. Bog zna što se krije u tajnom ugovoru s Kinezima i po kolikoj cijeni njima ide ruska nafta.

Ringo10
4 godine prije

Cilj Rusije je dovesti Amerikance za pregovarački stol sa OPEC +.

Do sada su Amerikanci radili šta su htjeli sa naftom dok su Rusi i OPEC morali da se drže sporazuma. I time su Ameri bili u prednosti jer ih ništa nije obavezivalo na bilo šta

Putinu je to cilj a ne primarno rušenje ŠKRILJACA. Jer Rusima je projicirana cijena nafte u proračunu za ovu godinu 42.4 dolara po barelu a ni ta cijena ne odgovara Amerima a Saudijcima još manje.
Ta cijena ih dugoročno također ruši dok Rusiji apsolutno odgovara iako bi Rusima idealno bilo 60 dolara po barelu a to Amerima može odgovarati ali Saudijcima ni to dugoročno ne paše.

Mislim da Rusi idu na malo više od 42 dolara po barelu jer bi tada potpuno vladali tržištem nafte.

ZAjebana utakmica i biće zanimljivo vidjeti kako će se odvijati dalje

crna guja
4 godine prije

budi se istok i zapad arapi veze nemaju je li dan ili noc dali je zima ili ljeto dali je nafta nafta ili je voda voda escape

Armagedon
4 godine prije

Jeli Vencuel slijedca jer ima puno nafte a kinezi usli Americi u dvoriste,?….Ali tamo ima ju i Rusi i Kinezi interese , i to ne male… Mislim da je ovo neki redosljed zadnjkih dogadaja Rat protiv Sijevernog toka 2 , Pad cijena nafte , Korona , Kina se bori svijet posmatra, Rusi i neke drazave zatvaraju granice Karantene Zahvatilo Italiju , Kina pobijedila virozu, Uhvatilo Ameriku i Zapad Tramp poziva Putina , Kina vrace svoju Ekonomiju, pomaze italiji, posmatra zapad, Tramp optuzije Kinu , da laze sa info. Rusi sutu, pomaze mnogim u borbi protiv viroze Ruska kompanija izlazi iz Venexcuele, Putim saje pomoc Americi, Tramp proglasava Venecuelu narko industrijom, usa Gomila se vojska oko Venecuele , Kina jos suti, ………. Cekamo koji ce biti slijedeci potez …. ……. ….. ….. ……………………….. ……..Kina -Usa …..Rat? ili Dogovor? Na osnovi dogadaja koji ce se ubrzo dogoditi mocemo da zakjucimo kako se… Čitaj više »

tošo
4 godine prije

Rusija nije zainteresirana za uklanjanje kokurencije. Ma nemoj mi kazat. Koji humanisti i samaritanci
……………………………………………………………………………………………………………………………
Kako sam onda humanista na tvoje prve reči….protislovje???

Lenko
2 godine prije

Pipci Antikrista kreću se užurbano, raspirujući umove vođa velikih sila.
Srž rata nije ono što se predstavlja, nego ekonomija zemlje Sjevera(USA),
a medvjeda (Rusija) želja za moći.
Ne gledati na površinu, triba ići dublje.
Rusija je igrač reseta za novi svijetki poredak, ujedinit će se sa Kinom da
bi bili Diktatori Novog svijeta. Amerika će pasti. Sjeverna i Južna Koreja će se
zaratiti.
RUKA PRAVDE uskoro prevladava.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI