Telegram je primoran da odustane od svoje inicijative za kripto valutu, pri čemu je njegov osnivač Pavel Durov optužio SAD da želi srušiti svaki pokušaj decentralizacije kako bi zadržao svoju globalnu finansijsku dominaciju.
Osnivač Telegrama porijeklom iz Sankt Peterburga Pavel Durov najavio je, na svom sopstvenom kanalu Telegram u utorak, da kripto projekt – Telegram Open Network (TON) i njegova valuta, poznata kao “Grams” – moraju biti ugašeni.
“Nažalost, američki sud je spriječio TON da se desi”, rekao je Durov i dodao da je sud presudio da “ljudima ne smije biti dozvoljeno da kupuju ili prodaju Grams kao što mogu da kupuju ili prodaju bitcoine.”
„Možda je još paradoksalnije da je američki sud proglasio da se Grams ne može distribuirati ne samo u Sjedinjenim Državama, već i širom svijeta. Zašto? Jer bi, rečeno je, američki državljanin mogao naći neki način pristupa TON platformi nakon što je lansirana. ”
Kada je projekat prošle godine krenuo i Telegram prikupio 1,7 milijardi dolara prodajom buduće kriptovalute, američka Komisija za hartije od vrijednosti (SEC) je tužila kompaniju na saveznom sudu, tvrdeći da je izvršila „tekuću ilegalnu ponudu hartija od vrijednosti digitalne imovine. “ Agencija je takođe dobila nalog za hitnu zabranu Telegramu da nastavi da prodaje valutu, stvarajući velike pravne prepreke za inicijativu koja je kulminirala nedavnom presudom.
“Danas smo u začaranom krugu: ne možete donijeti više ravnoteže u previše centralizovan svijet upravo zato što je tako centralizovan. Ipak smo pokušali,“ rekao je Durov, dodajući da Washington kontroliše „globalni finansijski sistem“ i može primorati sveprisutne tehnološke velikane poput Google-a i Apple-a da služe njegovom programu.
„SAD mogu iskoristiti svoju kontrolu nad dolarom i globalnim finansijskim sistemom za gašenje bilo koje banke ili bankovnog računa u svijetu… Dakle, da, tačno je da druge zemlje nemaju potpuni suverenitet nad onim što mogu da dozvole na svojoj teritoriji.“
Prema tehnološkom preduzetniku, TON je dizajniran da „dijeli principe decentralizacije kojih su Bitcoin i Ethereum pioniri“, ali bi imao superiornu brzinu i prilagodljivost kada bi bio integrisan u Telegram, omogućavajući „otvorenu, slobodnu, decentralizovanu razmjenu vrijednosti i ideja.” Projekat sada prestaje da postoji, a Durov „želi sreću svima koji teže decentralizaciji, ravnoteži i ravnopravnosti u svijetu“.
„Nadamo se da ćete uspjeti tamo gdje mi nismo mogli.“
Svi drugi mogu samo oni ne?! Ima tu još nešto, s čime se ne hvale.
Tko je taj mladi čovjek koji uspio skupiti 1 700 000 000$ za pokretanje nečega što drugi pokreću s par stotina tisuća dolara? Tko stoji iza njega? Tko stoji iza svega? Neka platforma za trgovinu oružjem?…. Sa kapitalom od 1 700 000 000 $ ne kaže se hvala eto nismo uspjeli već se podiže se tužba. Tu nešto gadno smrdi.
Bale vas kryptovalute.
Sta je to? Muciti kompjutere da „rudare“ neku vrednost. Zasto postoji ta vrednost? Zato sto vernici veruju u nju.
Oli nije Onecoin bila jedna ogromna prevara? Oli nije trziste poplavljeno ponudama? Sto ukazuje na prevare.
Ako ne razumem, ako mi ne mogu objasniti da razumem, to ukazuje na to da se nema sta razumeti. To je pitanje vere. A ljude je lakse prevariti nego da prihvate da su prevareni.
I „anti-drzavno“, makar dzava bila Murika… Oli nije zvucalo tako kad se je prizeljkivao pad komunaca? Samo da padaju… privatno, bre… Trziste zna, vrednuje…
I sta smo dobili? Umesto propagandnog novinarstva, ludacko zasnovano na klikovima za reklamu, umesto dosadnog rutinskog javnog zdravstva, placebo lecenja sms-porukama, umesto socijalne sigurnosti duznicko ropstvo.
„Drzavno“ je kako-tako regulisano, privatno nije uopste. To je raj za prevarante.
Evo malo informacija o kriptovalutama, i teško da netko nekome može u današnje vrijeme zabraniti da pokrene svoju kriptovalutu. Pitanje je koliko ljudi danas vjeruje u novu kriptovalutu kada ih već na ,,burzama” ima preko 1000 a postoji ih cca 2500…
https://coinmarketcap.com/all/views/all/
Zabrinut sam za Pavela, kako ce sastavit kraj s krajem do sljedeceg mjeseca 🙂
Uvest će porez na kriptovalute,poput J.Koreje…i problem riješen.
Da, še vedno lahko izterjate izgubljeni denar zaradi katere koli spletne goljufije,
pod pogojem, da še vedno lahko pokažete vse transakcijske dokumente, ki ste jih opravili z
prevarantsko podjetje ali prevarant. Naslednji korak je, da se obrnete na pravo obnovitev
podjetje sproži vašo transakcijo vračila povratne bremenitve in zagotovi, da ste
imajo opravka s pravim podjetjem za predelavo. Ko je imela Kate, moja soseda
podobna težava z njeno lažno investicijsko družbo Bitcoin je bila Lallroyal .org
ji je pomagal pri povrnitvi izgubljenih BTC in ETH. Najboljši so.