Cijena zlata je ove nedelje dostigla novi maksimum zbog sve veće potražnje investitora za sigurnom imovinom. Stručnjaci projektuju da će se epska trka nastaviti i zlato dostići nove vrhunske vrijednosti.
Cijena zlata u ponedjeljak je porasla na preko 1.940 dolara za uncu (nadmašivši vrhunac u septembru 2011.) usred zabrinutosti zbog pandemije Covida-19 i napetosti između Sjedinjenih Država i Kine. U utorak, u 12:50 sati trgovalo se po cijeni od 1.954,30 dolara.
„Ono što je zaista značajno jeste koliko je brzo prešlo 1.923 dolara, što je bio prethodni maksimum. Druga stvar koja je veoma, veoma važna je činjenica da je prešlo 1800 dolara sa sličnom lakoćom “, rekao je Barry Dawes, izvršni direktor Martin Place Securitiesa. “To u osnovi govori da je ovo veoma, veoma snažno tržište”, rekao je.
„Predviđam 3.500 dolara u roku od dvije godine“, nastavio je Dawes, dodajući da je određena konsolidacija „vjerovatna“, ali je osnovna snaga oporavka „veoma značajna“.
Prema ovom direktoru, Azija i Bliski Istok su apsorbovali dosta zlata, što je zapad ostavilo “na margini, podcijenjenim”.
“Zapad mora obnoviti svoju poziciju i jedini način na koji će to učiniti je stvarnim povećanjem cijene”, rekao je.
Dawes je dodao da postoji mnogo problema koji utiču na kretanje cijena plemenitog metala, uključujući valute i pakete za stimulaciju zbog koronavirusa. “Na kraju, to će biti jedno usko tržište, posebno zbog centralnih banaka koje su kupile više zlata u posljednjih nekoliko godina.”
Besmisleno je prognozirat cjenu zlata u fiatu jer to ne ovisi o zlatu nego o padu i propasti fiata.
Za zlato će se moć dobit sličan iznos hrane ili energije, dok za fiat to može bit jedan put pa do dvoznamenkastoga ili troznamenkastoga puta više od današnje cjene zlata. Sve ovisi o hiperinflaciji, kad i s kolikom stopom će se pojavit.
FED je jućer na FOMC meetingu objavija kako ide dalje sa proizvodnjom dolara sa nula kamatom tako da hiperinflacija nije iskljućena.
Hiperinflacija je jedini izlaz iz ove krize. Svako odgadjanje samo produzava agoniju