Dvije glavne podružnice kineskog tehnološkog giganta, odjeljenje za pametne telefone i ono za proizvodnju telekomunikacijske opreme, nedavno su izgubili svoje tržišne pozicije zbog globalne kampanje za borbu protiv ove kompanije koju je pokrenuo američki predsjednik Donald Trump.
Kineski Huawei preusmjerio je fokus na jednu od svojih podružnica kako bi “osigurao opstanak”, tačnije na odjeljenje za cloud poslovanje, izvijestio je Financial Times (FT) pozivajući se na anonimne izvore u industriji.
Huawei cloud poslovanje, koje uključuje pozajmljivanje drugim kompanijama računarske snage, skladištenje podataka, pa čak i pristup AI tehnologijama, daleko je od vrhunskog na domaćem tržištu, ali je nedavno dobilo podsticaj u razvoju. Prema pisanju lista, kineska vlada snabdijeva kompaniju ugovorima za cloud poslovanje, a sam tehnološki gigant je svoje resurse preusmjerio u ovo poslovanje da bi učvrstio svoju poziciju na tržištu.
Cloud Business još uvijek prepun američkih čipova
Kineski tehnološki gigant preusmjerio je fokus na pružanje cloud usluga jer, za razliku od odjeljenja za pametne telefone i telekomunikacijsku opremu, na njega nisu utjecale zabrane Washingtona na prodaji američke tehnike Huaweiju, prenio je FT. Iako se kvalitet čipova u pametnim telefonima i opremi za operatere i ISP navodno smanjio, dijelovi kompanije koji rade cloud business i dalje mogu dobijati čipove od proizvođača kao što je Intel.
“Kvalitet čipova možda nije tako dobar kao prije, ali za ostale proizvode na koje nema uticaja, ponudit ćemo malo boljeg kvaliteta, što kupci mogu prihvatiti”, rekao je izvor uključen u Huawei cloud business za FT.
Prema nekoliko anonimnih rukovodilaca industrije poluprovodnika koje citira ovaj list, brojne kompanije na terenu uspjele su da dobiju licence od vlade SAD za isporuku čipova u Huawei odjeljenje za cloud computing prije nego što su na snagu stupile posljednje zabrane u maju i avgustu. Pošto zabrane nisu retroaktivne, ove kompanije, uključujući Intel, mogu nastaviti s poslovanjem s kineskom tehnološkom kompanijom.
Snabdijevanje ovim čipovima, zajedno sa naporima da osvoji tržište – na što ranije nije bio fokusiran, jeste Huaweijeva strategija da ostane u poslu, dok se bavi posljedicama američke kampanje za zabrane koja je započela 2019. godine, kada je Bijela kuća zabranila nacionalnim dobavljačima upotrebu opreme kineskog giganta. Nakon ovog koraka, Washington je takođe zabranio američkim softverskim i hardverskim kompanijama da snabdijevaju Huawei tehnologijama proizvedenim u SAD bez posebne licence Ministarstva trgovine. SAD su takođe pokušale da primjene zakon ekstrateritorijalno, zahtijevajući da strane kompanije koje koriste američke tehnologije u svojim proizvodima takođe prestanu da prodaju ove proizvode kompaniji Huawei.
I Huawei i kineska vlada osudili su napore SAD, obećavši da će na sudu osporiti ovu politiku. Kompanija je takođe objavila da će preduzeti sve napore da svoje poslovanje prebaci na neamerički hardver i softver kako bi ublažila efekte zabrane.
Da li to Ameri svojim ponašanjem pokušavaju uvuć Kineze u rat? Blokada isporuke čipova sliči , po svojim metodama, na blokadu isporuke nafte Japanu pred 2.sv.rat.
Ne moze im niko nista. Jednom odlukom unisti ovako veliku svjetsku kompaniju. To je USA. Ili ces se pokoriti i slusati ili te nema. Politika koja im i danas polazi za rukom.
Vaši snovi i fantazije padaju u vodu, komentatori. Trump u 12 mjeseci na koljena bacio Huawei.
USA je najjača sila svijeta i još desetljećima će tako ostati. Meni osobno to nije drago, no što jest …jest.
I da, i ja i supruga imamo nove Huawei-e.